360
شنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۶
7
رییس سازمان امداد و نجات پاسخ می دهد

هلال سرخ کم‌فروغ

چند روزی از زلزله شهرهای غربی ایران می‌گذرد. در خیابان، بر سر در هر کوچه‌ای، مسجد، میدان معروف و باشگاه ورزشی، چادرهای کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان دیده می‌شود. پیام‌های بانک‌ها و سازمان‌ها مدام به مشترکین فرستاده می‌شود تا مردم کمک‌های نقدی خود را به شماره‌حساب‌ها واریز کنند. در شبکه‌های مجازی نیز هنرمندان و سلبریتی‌ها دست به کار شده‌اند تا خود کمک‌ها را جمع‌آوری کنند.

خیریه مجازی

صبح نو

رییس سازمان امداد و نجات پاسخ می دهد

هلال سرخ کم‌فروغ

چند روزی از زلزله شهرهای غربی ایران می‌گذرد. در خیابان، بر سر در هر کوچه‌ای، مسجد، میدان معروف و باشگاه ورزشی، چادرهای کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان دیده می‌شود. پیام‌های بانک‌ها و سازمان‌ها مدام به مشترکین فرستاده می‌شود تا مردم کمک‌های نقدی خود را به شماره‌حساب‌ها واریز کنند. در شبکه‌های مجازی نیز هنرمندان و سلبریتی‌ها دست به کار شده‌اند تا خود کمک‌ها را جمع‌آوری کنند.

 در شبکه‌های مجازی پر است از فیلم‌ها و تصاویری مغرضانه. بسیاری از مدیران کانال‌ها از بی‌نظمی که در مناطق زلزله‌زده وجود دارند، انتقاد می‌کنند. بسیاری از مردم هم به خاطر همین تصاویر و فیلم‌ها دست به کار شده‌اند.

دو ساعت، چهار میلیون تومان
 یکی از کاربران ناآشنای اینستاگرام، پستی انتشار داد. پست حاوی یک تصویر از کارت بانکی و درخواست برای کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان بود. بعد از دو ساعت کاربر پست را پاک کرد. در این دو ساعت اما چهار میلیون تومان برای کمک به زلزله‌زدگان جمع‌آوری شد. سلبریتی‌ها و هنرمندان مشهور هم با انتشار و بازپخش شماره‌حساب‌ها و حتی آدرس برای دریافت اقلام غیر نقدی دست کمک‌رسانی به سوی مردم دراز کردند. خیلی از آنها حتی پا را فراتر گذاشتند و به مناطق رفتند تا خود کار امدادرسانی و تقسیم اقلام را برعهده بگیرند و هر لحظه در فضای مجازی روند و پروسه کمک‌رسانی و پیام تشکر مردم آسیب‌دیده را به گوش و دیده مردم می‌رسانند. اقدامی که درست 14 سال قبل در 1384 هم بعد از وقوع زلزله بم اتفاق افتاد. بعد از آن اما همه از «نابسامانی‌ها» و «کمک‌نرسانی» حرف زدند و اسناد و مدارکی را هم منتشر کردند. حال بعد از گذر این اتفاق بسیاری از مردم و سلبریتی‌ها به شکل دیگری معترض‌اند. سؤال همه این است که مگر متولی برای امر کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان وجود ندارد که مردم و آدم معروف‌ها دست به کار شده‌اند؟
همه چیز به دست هلال
 آقای «مرتضی سلیمی» رییس امداد و نجات سازمان هلال‌احمر است. سلیمی در رابطه با جمع‌آوری آذوقه و تجهیزات مورد نیاز به زلزله‌زدگان شهرهای غربی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح نو» می‌گوید: «سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر دقیقا کار جمع‌آوری را انجام می‌دهد. طبق قانون هم هلال‌احمر متولی جمع‌آوری اقلام مورد نیاز است. ما در شهرها و شهرستان‌ها ستاد تشکیل داده‌ایم. اقلام را جمع‌آوری می‌کنیم. حدود 386 ستاد اصلی این کار را در استان‌ها انجام می‌دهد.» سلیمی درباره دخالت سلبریتی‌ها، نهادها و سازمان‌ها نیز در زمینه کمک‌رسانی و جمع‌آوری اقلام مورد نیاز توضیح می‌دهد: «این‌که دیگران هم دست به کار شده‌اند، مربوط به کار خیر می‌شود. کسی را نمی‌توان از انجام کار خیر منع کرد. آنها دارند لطف می‌کنند و کار خیر انجام می‌دهند و اقلامی را جمع‌آوری می‌کنند.» رییس امداد و نجات سازمان هلال‌احمر توضیح می‌دهد که در نهایت همه این‌ها به‌دست هلال‌احمر می‌رسد: «همه اقلام جمع‌آوری شده به‌دست هلال‌احمر می‌رسد. هلال‌احمر این‌ها را جمع‌آوری می‌کند. کار دسته‌بندی اقلام را انجام می‌دهد. آنها را شکیل می‌کند، سبد مواد خوراکی، سبد بهداشتی درست می‌شود. من به جرات می‌توانم بگویم که در 31 استان ما 700تا 800 نفر داوطلب کار می‌کنند. ستادهای اصلی ما نیز 10 تا 12 پایگاه زیرمجموعه دارند که هر کدام کمک‌های مردمی را جمع‌آوری می‌کنند. نهادها به‌صورت خودجوش محبت می‌کنند و اقلام را جمع‌آوری می‌کنند. درنهایت اکثریت آنها جمع‌آوری‌ها را در اختیار ما قرار می‌دهند و ما درست شبیه به کاری که برای اقلام خود انجام می‌دهیم، برای آنها هم بسته‌بندی‌ها را انجام می‌دهیم. ما دیروز صبح جلسه‌ای را با استان‌هایمان داشتیم و اعلام کردیم که سبدهای موردنیاز را آماده کنند تا برای امروز به مناطق آسیب‌دیده بفرستیم.»

با وجود دفترچه
 تصاویر، فیلم‌ها و اشک‌های سلبریتی‌ها و آدم معروف‌ها همین‌طور در فضای مجازی دست به دست می‌شود. راه‌های جاده‌ای منتهی به شهرهای زلزله‌زده شلوغ و پرترافیک است و بسیاری از مردم هم خود با وسیله نقلی راهی جاده‌ها شده‌اند و برای کمک‌رسانی به جاده زده‌اند. آیا این کارهای خودجوش بی‌نظمی ایجاد نمی‌کند؟ سلیمی معتقد است که همه‌چیز تحت کنترل است: «آنهایی که اقلام خود را به شهرهای زلزله‌زده می‌آورند هم اقلام را در اختیار ما قرار می‌دهند. ما دو محل برای جمع‌آوری اقلام در نظر گرفته‌ایم. آنهایی که خودشان دارند اقلام را پخش می‌کنند، نذر کرده‌اند و خودشان هم برای کمک‌رسانی دست به کار شده‌اند. با توجه به اعتقادات خود، اقلام‌شان را تقسیم می‌کنند. ما هیچ منعی برای آنها برقرار نکرده‌ایم. توصیه ما البته این است که مراکزی که برای جمع‌آوری پیش‌بینی شده است، داده شود تا کارهای طبق روال انجام گیرد.»
برخی از شاهدان از بی‌نظمی در تقسیم اقلام به زلزله‌زدگان می‌گویند، رییس امداد و نجات سازمان هلال‌احمر در این‌باره توضیح می‌دهد: «همه دفترچه دارند. همه اقلام با دفترچه تقسیم می‌شود. نیروهایی در شهر سر پل ذهاب و قصر شیرین قرار دارند و اگر محموله‌ای قرار است در بین آسیب‌دیدگان تقسیم شود، درست شبیه به هم است. شما امکان ندارد که یک چادر متفاوت بین آسیب‌دیدگان ببینید. بسته‌های مواد غذایی، بهداشتی و پتوهای ما با نظم در بین آسیب‌دیدگان توزیع می‌شود.»

هلال‌احمر متولی است
بعد از وقوع هر حادثه‌ای در کشور، بسیاری از مردم به دنبال متولی رسیدگی به آن حادثه هستند. مرتضی سلیمی توضیح می‌دهد: «سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر متولی اصلی کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان و زلزله‌زدگان است. برای تمامی حوادثی از این دست هم 100 در صد برنامه‌ریزی دارد.»
مرتضی سلیمی رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر توضیح می‌دهد: «در کرمانشاه تفاوت کار به این صورت بود که با توجه به مشکلات مانند نظم و انضباط؛ تأمین اقلام را به عهده جمعیت هلال‌احمر گذاشتیم. شاید این کار باعث شد که امدادرسانی کمی دچار اختلال شود، ما تجربه تلخ امدادرسانی به جاهای دیگر را داریم. در کرمانشاه این تصمیم گرفته شد تا ان‌شاالله مشکلاتی که در مکان‌های دیگر وجود داشت، به‌وجود نیاید.»
سلیمی معتقد است که تجربه امدادرسانی در کرمانشاه با شهرهای دیگر بسیار متفاوت بوده است. او توضیح می‌دهد: «امدادرسانی در کرمانشاه خیلی متفاوت است. ما در گذشته تنها تأمین‌کننده اقلام بودیم و توزیع‌کننده شخص دیگری بود. الآن البته دیگر این‌طور نیست و امدادرسانی بهتر شده است.»
سلیمی در حالی از امدادرسانی بانظم صحبت می‌کند که هنوز برخی از شاهدان عینی در منطقه زلزله‌زدگان، از بی‌نظمی و کمبود اقلام مورد نیاز می‌گویند.

captcha
شماره‌های پیشین