360
شنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۶
6
شایعات درباره زلزله‌زدگان زیاد است

صدای کرکننده شایعات

میزبانان خراسانی یک هفته پس از اربعین با روی گشاده از زائران امام رضا (ع) پذیرایی کردند

دو قدم مانده به عشق

پیاده‌روی به مشهد مقدس به امروز و دیروز برنمی‌گردد. آن زمان که زائرین اتوبوس‌سوار به مشهد می‌رفتند، در راه بسیاری از زائران را با پای پیاده می‌دیدند که درست به سمتی می‌روند که آن‌ها هم به آن سمت حرکت می‌کنند، به سمت مشهدالرضا (ع). رسم پیاده‌روی به مزار امام‌هشتم‌ (ع) سال‌هاست که انجام می‌شود. به یک روز و دو روز هم ختم نمی‌شود. سال‌هاست که عشاق ضامن آهو در این راه قدم می‌گذارند.

صبح نو

میزبانان خراسانی یک هفته پس از اربعین با روی گشاده از زائران امام رضا (ع) پذیرایی کردند

دو قدم مانده به عشق

پیاده‌روی به مشهد مقدس به امروز و دیروز برنمی‌گردد. آن زمان که زائرین اتوبوس‌سوار به مشهد می‌رفتند، در راه بسیاری از زائران را با پای پیاده می‌دیدند که درست به سمتی می‌روند که آن‌ها هم به آن سمت حرکت می‌کنند، به سمت مشهدالرضا (ع). رسم پیاده‌روی به مزار امام‌هشتم‌ (ع) سال‌هاست که انجام می‌شود. به یک روز و دو روز هم ختم نمی‌شود. سال‌هاست که عشاق ضامن آهو در این راه قدم می‌گذارند.

بعد از اربعین و پیاده‌روی زائران در عراق، این بار با نزدیک شدن به روزهای آخر صفر، دوستداران اهل‌بیت خود را برای پیاده‌روی به مشهد آماده می‌کنند. آستان قدس رضوی که خود متولی برگزاری مراسم است، برای برگزاری بهتر مراسم پیاده‌روی خود دست به کار شده است.

عزاداری با 50 برنامه
 آقای «محمد امین توکلی زاده» مدیرکل روابط عمومی و رسانه آستان قدس رضوی است. او درباره اقداماتی که در روزهای آخر ماه صفر برای مراسم پیاده‌روی انجام‌می‌شود، در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو توضیح می‌دهد: «آستان قدس رضوی 50 برنامه فرهنگی تربیتی برای زائران و مجاوران رضوی تدارک دید‌. این برنامه‌ها در بخش‌های مختلف و در تمام صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر برگزار می‌شود. زائران حریم رضوی در سلسله برنامه‌های «پای منبرهای حرم» که در رواق امام خمینی (ره)، مسجد جامع گوهرشاد و رواق دارالحجه برگزار می‌شود، می‌توانند موضوعاتی مانند بیان سیره اهل‌بیت (عهم)، جایگاه وقف در سیره اهل‌بیت (عهم)  و آداب آن در قرآن کریم، خطوط سیاسی در سیره نبوی را پای منبر علما و بزرگانی مانند آیت‌الله علم‌الهدی، حجج‌اسلام و المسلمین رییسی، صدیقی، ماندگاری، پناهیان و دیگر سخنرانان برجسته حوزه علوم اسلامی بهره‌مند شوند.» مدیرکل روابط عمومی و رسانه آستان قدس رضوی راهبرد اصلی آستان قدس رضوی در برنامه‌های دهه آخر صفر را این طور عنوان می‌کند: «الگو قرار دادن سیره اهل‌بیت (عهم) در مبارزه با ظلم و ارائه الگوی انقلابی در اندیشه دینی، ویژه‌برنامه‌های آستان قدس برای دستیابی به این هدف، طراحی‌شده‌اند.» آستان قدس رضوی برای زائران بین‌المللی هم برنامه‌هایی دارد. توکلی زاده مدیرکل روابط عمومی و رسانه آستان قدس رضوی درباره پذیرایی از زائران خارجی توضیح می‌دهد: «ما میزبانی از زائران بین‌المللی  در یکی از رواق‌های صحن غدیر را به «خیمه امت» اختصاص داده‌ایم که در آن، هیأت‌های عزاداری مذهبی سایر کشورهای اسلامی ارادت خود را به آستان مقدس حضرت رضا (ع) عرض می‌کنند. در خیمه امت روزانه هفت مجلس سخنرانی به زبان‌های انگلیسی، عربی و اردو برگزار می‌شود.» محمد امین توکلی زاده درباره بقیه مراسم توضیح می‌دهد: «روزانه 58 نماز جماعت در صحن‌ها و رواق‌های مختلف برگزار می‌شود.»

برای تمام خانواده
 توکلی زاده تعریف می‌کند که بخشی از مراسم‌هایی که در صفر برگزار می‌شود بر اساس موقوفاتی است که از سال‌های گذشته مانند سنتی بازمانده از گذشتگان برگزار می‌شود، او توضیح می‌دهد: «این مراسم «برکت جاری» نام دارد و شامل عزاداری و ذکر مصیبت اهل‌بیت (عهم)  است. در روزهای پایانی ماه صفر، تعداد حلقه‌های معرفت که در رواق‌های مختلف حرم مطهر برگزار می‌شود، به 700 جلسه خواهد رسید که 600جلسه ویژه برادران و 100 جلسه ویژه خواهران خواهد بود.» اما مراسمی که آستان قدس تدارک دیده است، طوری تنظیم شده است که تمامی اعضای خانواده را درگیر می‌کند. توکلی‌زاده توضیح می‌دهد: «برنامه‌های رواق حضرت زهرا (س) ویژه بانوان طراحی‌شده است. در‌این برنامه‌ها، کارگاه تدبر در قرآن و سنت، بررسی سیره پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (عهم) برگزار می‌شود همچنین استقبال از هیأت‌های عزاداری و گروه‌های زائران پیاده خواهران در این رواق انجام می‌شود.» برگزاری مراسم تنها به بانوان ختم نمی‌شود، آستان قدس نگاه ویژه‌ای هم به کودکان و نوجوانان دارند. محمد امین توکلی زاده درباره بخش ویژه کودک و نوجوان می‌گوید: «آستان قدس رضوی همایش 20 هزار نفری «خدام الجواد» را برگزار می‌کند که در آن دانش آموزان مشهدی با حضور در رواق امام خمینی (ره)  تسلیت و اطاعت خود را به محضر امام مهربانی، امام رضا (ع) عرض می‌کنند.» همایش هزاران نفری تنها برنامه نوجوانانه نیست. توکلی‌زاده می‌گوید: «همچنین روایت گری سیره اهل‌بیت (عهم) در رواق دارالحجه ویژه این گروه سنی برگزار می‌شود، «یاران خراسانی» نیز در صحن رواق دارالهدایه ویژه هیأت‌های عزاداری نوجوانان دختر و پسر طراحی‌شده است.»

با 15 سال سابقه
 توکلی زاده درباره برنامه‌هایی که برای زائرانی که پیاده به حرم امام رضا (ع) می‌روند نیز توضیح می‌دهد: «معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی با مدیریت و برنامه‌ریزی ویژه برای این ایام زمینه تشرف و زیارتی ایمنی را برای زائران پیاده مهیا کرده است. یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های معاونت در این ایام احداث، تجهیز و راه‌اندازی ایستگاه‌های استقبال از زائران با کمک خدام است. برخی از این ایستگاه‌ها بیش از 15 سال سابقه خدمت‌رسانی به زائران پیاده حضرت‌رضا‌ (ع) را دارند. طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این ایستگاه‌ها به دو دسته درون شهری و بین‌راهی تقسیم می‌شوند که خدماتی نظیر اسکان، پذیرایی سه وعده غذا، پذیرایی میان‌وعده و همچنین خدمات درمانی و پزشکی به زائران شهادت حضرت رضا (ع) خدمت‌رسانی می‌کنند. سال گذشته به همت خدام بارگاه علی بن موسی الرضا (ع) و پشتیبانی معاونت اماکن متبرکه بالغ‌ بر 1 میلیون زائر در ایستگاه‌های استقبال از زائران پذیرایی شدند، همچنین 200 هزار زائر در محل‌های اسکان تدارک دیده شده توسط این معاونت مستقر شده و از خدمات آن استفاده کردند. امسال نیز همانند سال‌های گذشته خادمان حضرت ثامن الحجج (ع) مهیای پذیرایی از زائران شهادت حضرت رضا (ع) شده‌اند و منتظر قدوم با برکت این عزیزان در ایام شهادت این امام بزرگوار هستند.» مدیرکل روابط عمومی و رسانه آستان قدس رضوی درباره ایستگاه‌های بین‌راهی توضیح می‌دهد: «12 ایستگاه بین‌راهی با استعداد پذیرایی روزانه 50 هزار نفر و اسکان 15 هزار نفر در تمامی مسیرهای منتهی به شهر مقدس مشهد آماده پذیرایی از زائران عزیز هستند. یکی از فعال‌ترین مجموعه‌ها در پذیرایی از زائران پیاده ایام شهادت علی بن موسی الرضا (ع) بخش صندلی چرخدار است که با تجهیز و آماده سازی 11 مدرسه، 4 سالن ورزشی و 2 مهمانسرا و حسینیه روزانه از 28 هزار و 500 نفر در سه وعده غذایی پذیرایی خواهد کرد. همچنین در این اماکن ظرفیت اسکان 9 هزار و 500 نفر از زائران و محبین اهل بیت (عهم) فراهم شده است.»

 

captcha
شماره‌های پیشین