360
شنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۶
15
گفت و گوی «صبح‌نو» با مهران رجبی به بهانه بازی در فیلمی با مضمون زلزله

پس از 7ریشتر زلزله دنبال مقصر نباشیم

این روزها مدتی است که یک حادثه تلخ، غمی فراگیر را به وسعت یک کشور در سراسر ایران پراکنده و صدر تمام اخبار به زلزله‌ای اختصاص یافته که که گویی کل ایران را تکان داده است.

خبر

صبح نو

گفت و گوی «صبح‌نو» با مهران رجبی به بهانه بازی در فیلمی با مضمون زلزله

پس از 7ریشتر زلزله دنبال مقصر نباشیم

این روزها مدتی است که یک حادثه تلخ، غمی فراگیر را به وسعت یک کشور در سراسر ایران پراکنده و صدر تمام اخبار به زلزله‌ای اختصاص یافته که که گویی کل ایران را تکان داده است.

مشابه این حادثه در چند سال گذشته در بم نیز اتفاق افتاد و باعث شد تا علاوه بر انواع و اقسام انعکاس‌های خبری، از عکس‌ها گرفته تا تصاویر و ویدئوهای کوتاه و بلندی که هر از گاهی منتشر می‌شد، گروهی دست به ساخت فیلم‌ها و آثاری بزنند که نه تنها به عنوان وسیله‌ای برای انعکاس حقایق بودند بلکه بهانه‌ای برای تذکر و یادآوری دیگر حوادثی هستند که هر لحظه ممکن است توسط این اتفاق در شهری مثل تهران رخ دهد.
«زندگی و دیگر هیچ»، «زیر درختان زیتون» آقای عباس کیارستمی، مستند «تهران چند درجه ریشتر» آقای پرویز کلانتری و «خاک سرد» آقای رضا سبحانی از جمله آثاری‌ هستند که درباره ا ین سانحه در پیش و بعد از زلزله بم ساخته شده‌اند. در کنار این فیلم‌ها آقای کیانوش عیاری هم در بحبوحه حادثه بم، راهی این شهر شد و با حضور بازیگرانی چون خانم‌ها و آقایان مهران رجبی، بهناز جعفری و افرادی چون مهدی جعفری، محمدحسین اکبری، احسان رضوانی، سحر سالاری، زینب زمانی اقدام به ساخت فیلمی با این مضمون به نام «بیدار شو آرزو» کرد.

تلخی که از یاد نمی‌رود
مهران رجبی از بازیگران فیلم «بیدار شو آرزو» و حال و هوایی که مشابه این روزها در بم وجود داشت، به «صبح نو» می‌گوید: این فیلم در شرایط خیلی سختی تولید شد و فضای آن بد و ناگوار بود، در آن شرایط آن قدر تلخی‌هایی وجود داشت که حال آدم را خراب می‌کرد، اتفاقاتی مثل اشک و ناله‌های بازماندگان، خانه‌هایی که ویران شده‌اند، افرادی که عزیزانشان را از دست داده بودند و انبارهای خرمایی که خراب شده بودند و در همه جا پراکنده بودند، صحنه‌هایی را رقم زده بود که کار در آن شرایط را درگیر دشواری‌هایی می‌کرد که از یاد نمی‌رود.

این فیلم برای اکران نبود
وی در ادامه در خصوص پخش و اکران این فیلم بیان کرد: واقعیت این است که این نوع فیلم‌ها برای اکران درست نمی‌شوند، چرا که فضای اکرانی ندارد و بیشتر این اتفاق کاربردی و به منظور آگاهی دادن درباره این خطرات است. اگر این فیلم را در این شرایط نشان دهند، بدتر می‌شود و من فکر می‌کنم بهتر است آن را نمایش ندهند چون مردم بیشتر عذاب می‌کشند. رجبی در پاسخ به میزان توجه و بازخوردهایی که از سوی مسوولان به این فیلم شد به «صبح‌نو» گفت: البته همیشه بنا نیست به همه چیز توجه شود و در صورت کمبود این مسأله داد وبیداد کنیم، حال اگر توجه کردند که کردند و گرنه که هیچ. در مورد این فیلم هم آقای عیاری انجام وظیفه کردند. البته این تذکرها و تکرار آن‌ها نفع دارد، منتها از بعضی فیلم‌ها معمولاً استقبال نمی‌شود و بعد خیلی‌ها شاکی می‌شوند که چرا با این صحنه‌ها اعصاب ما را بهم ریختید، اما باید گفت که این صحنه‌ها هم تلنگری‌اند تا من‌بعد حداقل محکم ساخت و ساز کنید.
ما از مسوولان جدا نیستیم
و تلنگر به مسوولان هم مورد دیگری بود که او درباره‌اش افزود: مسوولان هم خود ما هستیم و چیزی از مردم جدا نیست، به همین دلیل اگر مشکلی هست ما هم در آن دخیلیم و همیشه نباید یک طرف بایستیم و روبه رو را نگاه کنیم. به عنوان مثال وقتی ما می‌خواهیم خانه‌ای بسازیم به جای محکم ساختن آن با پولی که داریم کار را کامل می‌کنیم و در همین بین اگر یک مسوول یقه‌مان را بگیرد شاکی می‌شویم، به همین دلیل ما تافته جدا بافته‌ای نسبت به مسوولان نیستیم، لذا نباید این طور شود که بعد از لرزش 7ریشتری تازه بگوییم چه کسی در این بین مقصر تلفات است. کشور ما روی خط زلزله است و اغلب خانه‌های ما در اکثر روستاها و حداقل نصف تهران نامقاوم هستند و با 7 ریشتر با خاک یکسان می‌شوند. اگر همین الان دولت بگوید که این خانه‌ها باید تخریب و باز ساخته شوند همه مقاومت و شکایت می‌کنند، اصلاً دعا کنیم که زودتر زلزله بیاید و خانه‌های خراب ما خراب‌تر شود و این بار آن‌ها را طوری بسازیم که با 70ریشتر هم خراب نشود.

همدلی یک وظیفه است
بازیگر فیلم «بیدار شو آرزو» در ادامه پیرامون همدلی یی که مردم در این شرایط با داغ دیدگان و مردم حادثه دیده انجام می‌دهند یادآور شد: زمانی که زلزله و یا حادثه اینچنینی رخ می‌دهد، طبیعتاً وظیفه همگان است که پا پیش بگذارند و کمک کنند و نباید خیلی گفت که تا زلزله می‌آید همه دست به کار می‌شوند، به قول معروف
تا نگرید ابر کی خندد چمن  
 تا نگرید طفل کی نوشد لبن
 از همین رو این اتفاق جزو رخدادهای طبیعی است و البته زلزله اخیر برای ایرانی‌ها که انسان‌هایی عاطفی هستند و نگاه به آسمان دارند یک اتفاق تلخ است و این خبر شوکه‌کننده‌ای است که عده‌ای از هموطنان‌مان از دست رفته یا زیر آوار مانده‌اند، در حالی که دو روز قبل همین موقع عده‌ای زنده و سالم بودند و امروز برای خیلی‌ها زندگی یا تمام شده یا با دورانی پر از رنج و غم آغاز شده است.

 

captcha
شماره‌های پیشین