360
شنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۶
13
انتشار «...و زمین آرام شد» در روزهای ناآرام زمین

زمین آرام بایرامی پس از لم یزرع

بعد از «لم یزرع» که جوایز زیادی برای آقای محمدرضا بایرامی به همراه داشت، همگان منتظر اثر تازه وی بودند. حالا خبر انتشار کتاب جدیدی از وی مخاطبان را خشنود کرده است.

خبر

صبح نو

انتشار «...و زمین آرام شد» در روزهای ناآرام زمین

زمین آرام بایرامی پس از لم یزرع

بعد از «لم یزرع» که جوایز زیادی برای آقای محمدرضا بایرامی به همراه داشت، همگان منتظر اثر تازه وی بودند. حالا خبر انتشار کتاب جدیدی از وی مخاطبان را خشنود کرده است.

«...و زمین آرام شد» نام تازه‌ترین اثر محمدرضا بایرامی داستان زندگی و ماجراجویی ۲ نوجوان در منطقه سبلان است که به دنبال کشف نادیده‌هایی از طبیعت زیستی خود در یک روز سرد زمستانی به قصد دیدن آبشاری یخ‌زده از روستا خارج می‌شوند. انتشارات کتاب نیستان این کتاب را در 284 صفحه و با قیمت 20000 تومان روانه بازار کرده است.
محمدرضا بایرامی یکی از موفق‌ترین نویسندگانی است که توانسته تجربه‌های ناب زیستی خود را روی کاغذ بکشاند و با استفاده از تخیل خود، ناگفته‌های زیبا و جاندار و مهیج از زیست بوم‌های ایرانی را در قاب داستان بنشاند. آخرین اثر بایرامی، فیلمنامه «...و زمین آرام شد» است که بر مبنای یکی از داستان‌های بلند و مشهور خود با عنوان «گرگ‌ها از برف نمی‌ترسند» تألیف و منتشر شده است.
«...و زمین آرام شد» داستان زندگی و ماجراجویی دو نوجوان در منطقه سبلان است. دو نوجوان که به دنبال کشف نادیده‌هایی از طبیعت زیستی خود در یک روز سرد زمستانی به قصد دیدن آبشاری یخ‌زده از روستا خارج می‌شوند و درست در همین لحظات نبودنشان است که زلزله، تمامی روستا را با خاک یکسان می‌کند و حالا این دو نوجوان در مسیر برگشت، خود را مأمور محافظت از روستا در برابر هجوم طبیعت می‌بینند. سرما، گرگ‌ها و ترس به آنها هجوم می‌آورند و حالا آنها هستند که باید به ناگاه بزرگ شده و در مقابل تجربه تازه پیش رویشان تاب بیاورند.فیلمنامه «...و زمین آرام شد» از چند منظر اثری قابل توجه به‌شمار می‌رود. از سویی این اثر را می‌توان نمونه‌ای موفق در ایجاد پیوند میان ادبیات داستانی معاصر ایران و سینما به‌شمار آورد. سینمایی که سال‌های متمادی است طبیعت و زیست بوم ایرانی در آن جای نداشته و به آن رنگ و بویی نداده است. «...و زمین آرام شد» نویدی است از اتفاقی تازه که ادامه دادن آن می‌تواند فصلی تازه به جلوه‌های بصری سینمای ایران بیفزاید.نکته دیگر درباره این اثر زبان روایی آن است که بسیار ساده و صمیمی و نزدیک به گویش مردمان سبلان است. رعایت گویش‌ها، ظرافت‌های زیستی، ترسیم کلامی زیست‌بوم زندگی روستایی و توصیفی بسیار زیبا و رشک‌برانگیز از طبیعت سبلان را نیز باید در موفقیت و جذابیت این اثر مؤثر دانست.در کنار این مساله از منظر ظرایف نگارش فیلمنامه در سبک روستایی نیز باید این اثر را یکی از جان‌دارترین آثار تألیفی در این سال‌ها دانست که در ساده‌ترین شکل، از همان ابتدا تکلیف خود را با قصه، روایت، تم داستانی، تعلیق، کشش، گره‌های داستان، شخصیت‌پردازی و تلفیق طبیعت بی‌جان با شخصیت‌های جاندار در روایت را روشن کرده است.

تبدیل به فیلمنامه در 2 فصل
محمدرضا بایرامی در گفت‌وگو با «صبح نو» با بیان اینکه تبدیل «گرگ‌ها از برف نمی‌ترسند» به فیلمنامه در زمستان 95 و بهار 96 انجام شد ادامه داد: از همان زمان که این رمان را می‌نوشتم به‌دلیل تصویرسازی‌های فراوان، در ذهنم بود که این داستان به فیلمنامه تبدیل شود. موضوع این کتاب درباره زلزله است و جالب است بدانید زمانی که این کتاب منتشر شد زلزله کرمانشاه و بعد اردیبل هم اتفاق افتاد.وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ارائه پیشنهاد جدی برای ساخت این فیلمنامه تصریح کرد: با توجه به وضعیت بیمارگونه‌ای که وجود دارد همه علاقه‌مندند که داخل آپارتمان فیلم بسازند و کسی حوصله و توان ساخت فیلم در موقعیت و موضوعات سخت را ندارد. حتی ادبیات ما هم به سمت آپارتمان‌نویسی پیش می‌رود.بایرامی در پایان گفت: هیچ موضوع یا داستانی در دست ندارم و کتابی نیز قرار نیست از من منتشر شود.

«گرگ‌ها از برف نمی‌ترسند»
این رمان از روستای کوچک ۵ خانواری حکایت دارد که در دره‌های محصور کوهی در سبلان واقع شده است.
موضوع رمان درباره طبیعت و زلزله است، زلزله‌ای به وقوع می‌پیوندد و در پی آن برف سنگینی می‌بارد. شخصیت‌های اصلی داستان، دو دوست نوجوان به نام‌های فتاح و یوسف هستند و البته در کنار آنها، گرگ نیز به‌عنوان یک شخصیت نمود پیدا کرده و نقش پررنگی هم دارد. ویژگی بارز این کتاب، پرداخت جزییات صحنه‌های زلزله و پیامدهای آن است، به‌طوری‌که خواننده را آهسته آهسته به عمق داستان می‌برد و وقتی خواننده به خود می‌آید، خود را در فضای ویران‌شده روستا و در میان آواری از خشت و گل می‌بیند.با وقوع پس‌لرزه‌ها تن خواننده نیز به لرزه می‌افتد و هنگامی که تقلای ۲ نوجوان را که هیچ امیدی به امدادرسانی ندارند -چون فکر می‌کنند روستایشان فراموش شده است- سنگینی فاجعه را هر لحظه بیشتر احساس می‌کند؛ ۲ نوجوانی که علاوه‌بر تحمل دیدن صحنه‌های دلخراش فاجعه باید با گرگ‌هایی که با استشمام بوی احشام به روستا سرازیر شده‌اند نیز بجنگند.گرگ‌ها از برف نمی‌ترسند با تیراژ ۱هزار و ۱۰۰ نسخه، قیمت ۱۸هزارتومان در ۳۰۳ صفحه از سوی انتشارات قدیانی در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.

 

captcha
شماره‌های پیشین