360
شنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۶
12

خبر

«حمیدنعمت‌الله»درگفت‌وگوبا«صبح‌نو»تأییدکرد

مهمانی‌داعش‌با«آرایش‌غلیظ2»

خبر تولید فیلم سینمایی «آرایش غلیظ 2» به کارگردانی آقای حمیدنعمت‌الله و برخی جزییات آن منتشر شد.

صبح نو

«حمیدنعمت‌الله»درگفت‌وگوبا«صبح‌نو»تأییدکرد

مهمانی‌داعش‌با«آرایش‌غلیظ2»

خبر تولید فیلم سینمایی «آرایش غلیظ 2» به کارگردانی آقای حمیدنعمت‌الله و برخی جزییات آن منتشر شد.

آرایش غلیظ فیلمی به کارگردانی و نویسندگی آقایان حمید نعمت‌الله و هادی مقدم‌دوست است که در سال ۱۳۹۲ تولید شده است. حمید نعمت‌الله برای این فیلم جایزه ویژه هیأت داوران جشنواره سی‌ودوم فیلم فجر را دریافت کرد. همچنین این فیلم در رشته‌های بهترین بازیگر نقش اول مرد آقای (حامد بهداد)، بهترین موسیقی، بهترین تدوین و… کاندیدا شده بود. خواننده تیتراژ پایانی این فیلم سینمایی آقای همایون شجریان است.
حامد بهداد نقش جوانی را بازی می‌کند که در کار قاچاق کالاست. وی در ایام پایانی سال محموله ترقه از چین وارد می‌کند ولی دیرتر از چهارشنبه سوری آماده می‌شود. او ناگهان تصمیم می‌گیرد این محموله را از صاحب کارش بالا بکشد و با کمک و سوءاستفاده از دیگران، این محموله را بفروشد و خودش نیز بگریزد. نقش دختر را خانم طنازطباطبایی بازی می‌کند و از طرفی ضلع دیگر این داستان کاراکتری است که آقای حبیب رضایی عهده‌دار آن است.

آقای‌کارگردان
حمید نعمت الله عجله‌ای برای ورود مستقل به عرصه کارگردانی نداشت و ترجیح داد کارش را با دستیاری فیلمسازان بزرگی چون آقای «مسعود کیمیایی» آغاز کند. او سال82 اولین فیلمش به نام «بوتیک» را ساخت و با همان اولین فیلم توانست نظرات زیادی را به خود جلب کند. فیلمی که به عقیده بسیاری هم‌چنان بهترین حضور آقای «محمدرضا گلزار» در مقام بازیگر را رقم زده است. نعمت الله چند سال بعد «بی‌پولی» را ساخت که آن را می‌توان یکی از بهترین آثار وی نام برد؛ فیلمی که تجربه‌ای جدید و ماندگار در ژانر طنز اجتماعی به حساب می‌آمد. این فیلمساز با استعداد در سال87 به سراغ تلویزیون رفت و پروژه الف «وضعیت سفید» را ساخت. سریالی که تاکنون بارها از سیما بازپخش شده و بسیاری از کارشناسان آن را یکی از بهترین مجموعه‌های تاریخ تلویزیون ایران می‌دانند. او چند سالی فیلم نساخت و دوباره در سال92 پشت دوربین رفت و «آرایش غلیظ» را ساخت. در جشنواره سال قبل «رگ خواب» را به روی پرده برد و توانست جوایز زیادی را در محافل سینمایی مال خود کند. نعمت الله در جشنواره امسال فیلم «شعله‌ور» را رونمایی خواهد کرد؛ فیلمی که احتمالاً شروع دوباره‌ای برای آقای «امین حیایی» در کارنامه بازیگری‌اش باشد.

آرایش‌غلیظ 2
درحالی که به جشنواره فیلم فجر نزدیک می‌شویم و حمید نعمت‌الله درگیر تکمیل مراحل تولید شعله‌وراست، خبر تولید قسمت دوم آرایش غلیظ منتشر شد. خبری غیر رسمی که برخی جزییاتش بیش از خبر ساخت خود فیلم قابل توجه بود. سینما مثبت نوشت، نعمت الله که در آرایش غلیظ یک به سراغ موضوع قاچاق رفته بود، از کیفیت تولید این اثر راضی نبوده و حالا قصد دارد این فیلم را با ابعادی بین‌المللی و با موضوعی جدید بسازد.
در قسمت اول این فیلم، شخصیت‌های داستان رها می‌شوند. حبیب رضایی توسط قاچاقچیان به پاکستان می‌رود، طناز طباطبایی در انتظار حامد بهداد می‌ماند و حامد بهداد نیز سرنوشت مشخصی پیدا نمی‌کند. حالا ایده‌ای که در ذهن این کارگردان خلاق شکل گرفته است، دنبال کردن سرنوشت این شخصیت‌ها از این مقطع به بعد است. در قسمت دو سرنوشت هر یک از این شخصیت‌ها دنبال خواهد شد و فیلم به کشورهای پاکستان و چین خواهد رفت. فیلمی که قرار است ترکیبی از کاراته بازی، طنز و موقعیت‌های غافلگیر کننده باشد و با توجه به پرداختن آن به موضوع داعش و همچنین ابعاد گسترده آن، بعید نیست یکی از تهیه‌کنندگان ارگانی سینمای ایران که در سال‌های اخیر فعالیت خود را در سینمای ایران آغاز کرده، سرمایه‌گذاری برای ساخت این فیلم میلیاردی را به عهده بگیرد.
پس از انتشار خبر فوق، برای دریافت اطلاعات بیشتر به سراغ کارگردان این اثر رفتیم. «حمید نعمت الله» در گفت‌وگو با «صبح‌نو» گفت: تولید قسمت دوم آرایش غلیظ را تأیید می‌کنم. ادامه این فیلم ساخته خواهد شد. وی ادامه داد: وجود برخی مسائل مربوط به حوادث منطقه و داعش در آرایش غلیظ را نیز تأیید می‌کنم. نعمت‌الله با توجه به برخی مسائل شخصی، امکان توضیحات بیشتر دراین زمینه را نداشت و صرفاً به تأیید خبر ساخت قسمت دوم این فیلم و مسائل مطرح شده درباره آن قناعت کرد.

بیداری‌سینمای‌ایران
هفته گذشته در «صبح‌نو» گزارشی از تولید فیلمی هندی با نام «تایگر زنده است» با موضوع داعش منتشر کردیم. همین نکته نشان از اهمیت حوادث منطقه و لزوم توجه به آن درسینماست. عمق ارزش این حوادث تا جایی بوده که کشورهایی که کوچک ترین اثری در این موضوع نداشته‌اند، به آن می‌پردازند و از آن انواع فیلم سینمایی و مستند تولید می‌کنند. امروز و در آستانه شکست کامل داعش و درحالی که بسیاری از کشورهای دنیا، چه دوست و چه دشمن، قدرت کشورمان را یکی از دلایل اصلی شکست این گروهک تروریستی می‌دانند، سهم این واقعه در سینمای ایران چقدر است؟ اگر از چند تولید نسبتاً ضعیف و سردستی بگذریم دیگر چه چیزی باقی می‌ماند؟ باید منتظر باشیم و دلمان را خوش کنیم تا مجموعه‌هایی مثل سازمان «اوج» سریال «پایتخت5» یا فیلم «پروازبه وقت شام» بسازند؟ یعنی سهم صدها شهید و مجروح و چنین پیروزی بین‌المللی بزرگی فقط چند اثر نصف نیمه یا دردست تولید است؟ قطعاً سؤال دراین زمینه به یک جواب(بخوانید توجیه) همیشگی منجر خواهد شد. یک طرف دلیلش را عدم حمایت ارگان‌ها ازاین تولیدات و طرف دیگر عدم رغبت هنرمندان برای ساخت چنین آثاری معرفی می‌کنند. خبر تولید ادامه آرایش غلیظ، آن هم با توجه به برخی تحولات منطقه، خبر خوشحال کننده‌ای است که می‌تواند امید دوباره‌ای برای پرداخت به این مسأله مهم در سینمای ایران ایجاد کند. این که بعد از فیلمساز نام آشنایی چون «ابراهیم حاتمی‌کیا»، کارگردان کاربلدی مثل حمید نعمت‌الله هم به فراتراز مرزهایمان اهمیت داده، قابل توجه است. هرچند درباره کم و کیف پرداخت به حوادث منطقه در فیلم جدید نعمت‌الله اطلاع دقیقی وجود ندارد، اما همین خبر کوتاه را نیز می‌توان نشانه‌ای بر بیداری سینمای ایران دانست. بیداری دربرابر بزرگ‌ترین حوادث تروریستی تاریخ جهان و تأثیر مهم ایران در دفع آن.

 

captcha
شماره‌های پیشین