359
چهارشنبه، ۲۴ آبان ۱۳۹۶
8
«صبح نو» از نهادهای مردم‌نهادی که به زلزله‌زدگان کمک می‌کنند، گزارش می‌دهد

همه برای کرمانشاه

«تا توانی دلی به‌دست آور»، «دست به دست هم دهیم به مهر» در ادبیات داستانی و شعری ما از این دست شعرها فراوان است. این شعرها جزء جدانشدنی رفتار بسیاری از مردم ایران‌زمین است. کافی است اتفاق ناگواری در نقطه‌ای از کشور روی دهد تا همه مردم در همه‌جای ایران بشتابند به یاری. حال که زلزله در غرب ایران اتفاق افتاده است، همه مردم، نگاه‌شان به طرف غرب است. این روزها غرب ایران، قلب تپنده همه کشور شده است.

صبح نو

«صبح نو» از نهادهای مردم‌نهادی که به زلزله‌زدگان کمک می‌کنند، گزارش می‌دهد

همه برای کرمانشاه

«تا توانی دلی به‌دست آور»، «دست به دست هم دهیم به مهر» در ادبیات داستانی و شعری ما از این دست شعرها فراوان است. این شعرها جزء جدانشدنی رفتار بسیاری از مردم ایران‌زمین است. کافی است اتفاق ناگواری در نقطه‌ای از کشور روی دهد تا همه مردم در همه‌جای ایران بشتابند به یاری. حال که زلزله در غرب ایران اتفاق افتاده است، همه مردم، نگاه‌شان به طرف غرب است. این روزها غرب ایران، قلب تپنده همه کشور شده است.

چند روزی از زلزله می‌گذرد. اخبار زلزله تیتر یک همه خبرگزاری‌ها و روزنامه‌هاست. دقیقه به دقیقه، نیازها و کمبودها برای کمک‌رسانی به‌روز می‌شود. یک لحظه چادر کم است، دو ساعت بعد، اعلام نیاز برای وسایل گرمایشی منتشر می‌شود. شماره حساب‌های بانکی هم مدام اعلام می‌شوند. در این میان هم مردم برای کمک‌رسانی هر کاری از دست‌شان برآید، انجام می‌دهند چرا که همه «یک پیکرند». یکی از نهادهای مردم نهاد که به‌طور ویژه برای کمک‌رسانی پیش قدم شده است، قرارگاه امام رضا ؟ع؟ است.

کمک‌رسانی میدانی
 آقای «امید امیدی» مسوول ستاد بحران ستاد قرارگاه امام رضا ‌؟ع؟ است که از روز دوشنبه همراه سه ماشین خاور از کمک‌های مردمی، به مناطق زلزله‌زده رفته است تا خود به شناسایی نیازها بپردازد و از نزدیک نظارت روی کمک‌رسانی را انجام دهد. امیدی در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو درباره نیازی که بیشتر در منطقه احساس می‌شود، می‌گوید: «چون که شب‌های اینجا خیلی سرد است. خانواده‌هایی هم که در روستاها اعضای خانواده را از دست داده‌اند، واقعاً در عذاب هستند، تحمل این موضوع برایشان خیلی سخت است. در‌حال‌حاضر چادر و پتو جزء وسایل اولیه است که باید به اینجا برسد. بعد از این اقلام، مواد خوراکی و پوشاک بحمدالله می‌رسد و این کمک‌رسانی هم ادامه‌دار است. در روستاها بسیاری از دام‌ها از بین رفته‌اند و مرده‌اند، جنازه دام‌ها هنوز جمع‌آوری نشده‌اند. بوی بسیار بدی در منطقه وجود دارد. مواد بهداشتی و ضدعفونی بعد از چادر و پوشاک، بیشترین موادی که مورد نیاز است، مواد دارویی است.» مسوول ستاد بحران قرارگاه امام رضا ‌؟ع؟ درباره طریقه کمک‌رسانی نیز توضیح می‌دهد: «این کمک‌ها از طرف کانال قرارگاه به‌دست ما می‌رسد. به‌جز این، 16-15پایگاه جمع‌آوری در سطح تهران وجود دارد که اقلام را از مردم جمع می‌کنند. به‌جز تهران، البته در جاهای دیگر هم جمع‌آوری اقلام وجود دارد. بعد از جمع‌آوری اقلام، به بچه‌ها تحویل داده می‌شود و بعد به منطقه فرستاده می‌َشود. ما اقلام رسیده را در اینجا انبار می‌کنیم و طبق فهرست و آمارهایی که از روستاهای مختلف جمع‌آوری کرده‌ایم، این اقلام برحسب نیاز، برحسب تعداد خانواری که وجود دارد، بر حسب ضرر و زیانی که هست، بین روستاها پخش می‌شود.» او درباره آمار پخش اقلام نیز توضیح می‌دهد: «یک تعداد از این آمار را بچه‌های میدانی ما تهیه کرده‌اند. تعدادی دیگر از آمار را هم از سازمان هلال‌احمر تهیه می‌کنیم. البته برای اینکه آمارمان کامل باشد، از سپاه هم کمک گرفته‌ایم. از صبح تا به حال در قالب پنج، 6 گروه بازدید میدانی داشتیم. به روستاها سر زدیم و اطلاعات را از این طریق جمع‌آوری کردیم.»

بی‌مدیریتی
 امیدی درباره مدیریت در کمک‌رسانی توضیح می‌دهد: «در‌حال‌حاضر هیچ مدیریتی روی کمک‌رسانی نیست. بیشتر کمک‌ها به 2، سه نقطه که بیشتر اسم‌های آن سر زبان‌ها هستند، پخش می‌شود. بسیاری از روستاهایی که از مرکز شهرستان دورترند، اصلاً کمک به آنها نرسیده است.» او درباره بازدیدهایی که از کمک‌رسانی‌ها کرده است، می‌گوید: «ما امروز از منطقه بازدیدی داشتیم که ان‌شاالله بنا بر این بازدیدی که داشتیم، نوع کمک‌هایی را که با بازدید مشخص شده است؛ در این جلسه مطرح می‌کنیم. ما قرار است با هلال‌احمر، سپاه و ارتش جلسه‌ای داشته باشیم و پوشش و نحوه کمک‌رسانی را طوری انجام دهیم که به همه روستاهای دور و نزدیک برسد.» امید امیدی درباره روستاهای جامانده از کمک نیز توضیح می‌دهد: «ما روستاهایی که به آنها کمک نشده یا اینکه کم کمک شده است را شناسایی کرده‌ایم، اگر خدا بخواهد کمک‌رسانی به آنها هم شروع می‌شود. خوشبختانه سازمان هلال‌احمر کمک می‌کند. نیروهای داوطلبش مواد غذایی تقسیم می‌کنند، مواد غذایی به همه می‌رسد. البته باز هم مواد غذایی لازم است. ما قرار است دیتاها را در اختیار هلال‌احمر قرار دهیم؛ اما کمک‌رسانی را قرار است از امشب شروع کنیم و با وسایل نقلیه خودمان، به روستاهایی که در چشم نیست و مردم کمک نمی‌کنند؛ کمک‌رسانی را انجام دهیم.» امیدی درباره روستاهایی که به آنجاها سر زده نمی‌شود و هنوز کمک‌رسانی انجام نشده است، توضیح می‌دهد: «ما به روستایی سر زدیم که 100در صد تخریب شده بود و از سازمان و ارگان خاصی به آنجا نرفته بودند، بلکه خود اهالی روستا یا اهالی منطقه که آنجا را می‌شناختند، در حد وسع خودشان به آنها کمک جزئی را انجام داده بودند.» مسوول تیم بحران قرارگاه امام رضا ‌؟ع؟ تعداد تیم شناسایی خود را 10، دوازده نفر می‌داند، هرچند که امیدی توضیح می‌دهد که 2، سه گروه دیگر هم به‌طور خودجوش از شهرهای دیگر به آنها پیوسته‌اند: «2، سه گروه از شهر قم با ماشین شخصی خود آمده‌اند که با ما همکاری می‌کند و در مجموع تعدادشان به پنج، 6 نفر می‌رسد.»
او درباره نحوه شناسایی نیز توضیح می‌دهد: «ما گروه را تقسیم‌بندی کرده‌ایم. هر گروه به مناطق می‌رود و اطلاعات آنجا را درمی‌آورد. ما نیت‌مان این است که سازمان‌دهی کمک‌های مردمی را انجام دهیم. هدف‌مان این است که مردمی که به‌صورت خودجوش برای کمک‌رسانی به منطقه آمده‌اند را هم سازمان‌دهی کنیم و بر حسب نیاز آنها را در روستاها تقسیم کنیم. برای هر روستا، یک مسوول انتخاب کنیم. هر کمکی که از تهران می‌آید با مسوول روستا هماهنگ کنیم، نیازها را بگیریم و ستادی را که در سرپل‌ذهاب تشکیل داده‌ایم، آنجا تقسیم‌بندی کنیم و بار وانت کنیم تا وسایل به روستا برسند.» امیدی البته توضیح می‌دهد که با این برنامه کمک‌ها را انجام می‌دهند. او تأکید می‌کند: « بچه‌های قمی تا حدودی تقسیم‌بندی کرده‌اند و این روال را در روستاها دارند انجام می‌دهند. آنها خود مسوول یک روستا شده‌اند و خیلی از کارها را دارند انجام می‌دهند. بلافاصله بعد از رسیدن کمک‌رسانی‌ها ما سریع بر طبق برنامه کارها را انجام می‌دهیم.» امید امیدی درباره مدت زمان امدادرسانی با این روند برنامه‌ای مدت زمان را طولانی مدت نمی‌داند. او توضیح می‌دهد: «با توجه به اخبار هواشناسی، هفته آینده هوا سرد می‌شود و وارد سرما می‌شویم. ما اخبار را چک کرده‌ایم. هفته بعد، در این مناطق هوا بارانی است. فکر می‌کنم که یک ماهی طول بکشد تا این کار انجام شود و همه آسیب‌دیدگان و آوارگان دارای سرپناهی شوند. بعضی از دوستان ما تجربه زلزله ورزقان آذربایجان شرقی را داشتند، 60 روز در آنجا مستقر بودند تا بتوانند کمک‌رسانی را به یک حداقلی برسانند. اینجا هم شرایط روستاها مساعد نیست. بعضی از روستاها 100 در‌صد تخریب شده است، بنابراین به نظر می‌آید که این زمان را می‌طلبد تا اهالی را اسکان داد.»

دست به دست هم
 قرارگاه امام رضا ‌؟ع؟ تنها نهادی نیست که به حادثه‌دیدگان کمک می‌کند. به‌جز کمک شهرها و نهادهای بسیاری که در کشور کمک‌رسان هستند، مردم هم به‌صورت خودجوش شروع به کمک‌رسانی کردند. البته برخی از مردم هم سازمان‌یافته و زیر نظر خیریه‌ها کمک‌های خود را به غرب کشور رساندند. نخستین کمک‌رسانی مردم به رنگ قرمز بود. در همان ساعات اولیه که سازمان انتقال خون از کمبود گروه خونی، «اُ منفی» خبر داد، مردم صف‌های طولانی در جلوی مراکز تشکیل دادند. استقبال خون‌دهی آنقدر زیاد بود که بعد از کمتر از 24ساعت، نیاز به بانک خونی تأمین شد. جمعیت‌های زیادی دست‌به‌کار شدند. از فعالیت‌های خودجوش اصناف گرفته تا مشاغل آزاد و حتی افراد مستقل که وظیفه خود می‌دانستند که به آسیب‌دیدگان کمک کنند. مردم و خیریه‌ها به‌صورت خودجوش، کمک‌ها را سازمان‌دهی کردند و برای خدمات‌رسانی بهتر، اقلام موردنیاز را دسته‌بندی کردند. بسیاری از نهادها خواستار اقلام ویژه‌ای شدند؛ مثلاً گروهی مسوول جمع‌آوری پتو، گروهی لوازم گرمایشی و چادر، گروهی از مردم خواستار دارو و شیر خشک شدند. کمک‌رسانی‌ها اما به اقلام خلاصه نمی‌شود. اعلام حساب‌های بانکی خیریه‌ها هم برای دریافت وجه نقدی از مسوولیت‌هایی است که در این زمان بعضی از خیریه‌ها قبول کرده‌اند. تمامی کمک‌های مردمی به کمک‌های مادی خلاصه نمی‌شود. در زلزله هر کسی به اندازه توانش در کمک‌رسانی پیش‌قدم شده است. از روحانیونی که برای آواربرداری به مناطق غربی رفته‌اند تا دانشجویان پزشکی و روان‌پزشک که برای مداوای آسیب‌دیدگان مقصد خود را شهرهای کرمانشاه انتخاب کرده‌اند.

موکب‌های یاری
 در شهرهای غربی ایران اربعین و صفر هنوز تمام نشده است. بعد از زلزله شهرهای غربی، موکب‌هایی برای کمک‌رسانی برپا شدند. موکب‌هایی که کارشان خدمات‌رسانی به مردم آسیب‌دیده در زلزله است. معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه از اعزام موکب‌های وقفی آماده شده برای خدمات‌رسانی به زوار اربعین به مناطق زلزله‌زده این استان به منظور خدمات‌رسانی به زلزله‌زدگان خبر داد. حجت‌الاسلام مهدی توسلی، معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا از اعزام موکب‌های وقفی آماده شده برای خدمات‌رسانی به زوار اربعین به مناطق زلزله‌زده این استان برای خدمات‌رسانی به زلزله‌زدگان خبر داد. او با اشاره به اینکه سه موکب بزرگ وقفی در استان برای خدمات‌رسانی به زوار اربعین آماده شده است، اظهار کرد: «از دقایق اولیه وقوع زلزله در استان کرمانشاه مجموعه اوقاف در تلاش بوده تا با تمام توان تجهیزات خدمات‌رسانی را به شهرستان‌های زلزله‌زده استان منتقل کند.» توسلی گفت: «با توجه به نیاز مردم مناطق زلزله‌زده استان به آب، نان، غذای گرم، چادر و پتو، در تلاشیم تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به تأمین این اقلام اقدام شود.»
معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه سپس از برنامه‌ریزی برای ایجاد آشپزخانه سریع در بقعه احمد بن اسحق شهرستان سرپل ذهاب توضیح داد: «قرار است در این آشپزخانه پنج هزار پرس غذای گرم تهیه و در اختیار زلزله‌زدگان قرار گیرد.» او توضیح داد: «در تلاشیم تا تجهیزات را در سریع‌ترین زمان ممکن به بقعه احمد بن اسحاق منتقل کنیم، هرچند مسیر با شلوغی و ترافیک سنگین مواجه است، اما امیدواریم توزیع غذا از وعده شام امشب آغاز شود.»
زلزله کرمانشاه اما باعث شد که حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان پیامی منتشر کند. پناهیان در پیامش گفت: «بار دیگر طبیعت روی سخت خود را نشان داد و در مناطقی غالباً محروم، هموطنان خوب ما را دچار مصیبت ساخت و همه مؤمنان در معرض امتحان قرار گرفتند. این مردم پاک‌نهاد همان‌ها هستند که امام حسین ‌؟ع؟ برای رفع محرومیت از آنان قیام کرد. هم آنان که با فرجام حماسه اربعین و فرج موعود، وارث زمین خواهند شد و زمین، آرامش و قرار خواهد یافت. سزاست اهالی اربعین و محبین اهل‌بیت ؟عهم؟ با نور زیارت به خدمت مردم این مناطق بروند و از گرفتاری‌های مردم گره‌گشایی نمایند. به تمام داغداران و آسیب‌دیدگان تسلیت عرض می‌کنم و برایشان صبر و اجر مسألت دارم.» بعد از پیام پناهیان ستادهای اربعین شهرهای دیگر هم به سمت شهرهای زلزله‌خیز رفتند. قزوین، مازندران، سمنان، آستان قدس خراسان رضوی از ستادهای اربعینی شهرهایی بودند که در کرمانشاه و شهر سر پل‌ذهاب موکب‌هایی را تشکیل دادند. ارگان‌ها، مردم عادی، شرکت‌ها، سازمان‌ها، کارخانه‌ها، مراکز خیریه و جمعیت‌های نیکوکار، همه و همه دست به دست هم داده‌اند تا مالی، معنوی و اقلامی به آسیب‌دیدگان در غرب کمک کنند. اما به نظر می‌رسد که این سیل عظیم کمکی به جایی نخواهد رسید تا زمانی که مدیریت درست، برنامه‌ریزی حساب‌شده و نظارت مناسبی روی این کمک‌رسانی‌ها نباشد.

 

captcha
شماره‌های پیشین