359
چهارشنبه، ۲۴ آبان ۱۳۹۶
6
بازسازی کرمانشاه در قالب فراخوانی از معماران

بازساخت به سبک مهربانی

انجمن معماران جهادی، تشکلی تازه‌تأسیس است که تلاش دارد به‌عنوان حلقه واسط متخصصان معماری، شهرسازی و عمران با تشکل‌های خیریه و گروه‌های جهادی عمل کند. با واقعه دردناک زلزله سرپل ذهاب، این تشکل فراخوان تازه‌ای برای ثبت‌نام از مهندسان معمار، شهرساز و عمران برای ارائه خدمات به مناطق زلزله‌زده منتشر کرده است.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر خبر داد

تریاک ، پرطرفدارترین ماده مخدر معتادان کشور

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در کشور39/5 درصد و مصرف تریاک همچنان در صدر مواد مخدر است.

صبح نو

بازسازی کرمانشاه در قالب فراخوانی از معماران

بازساخت به سبک مهربانی

انجمن معماران جهادی، تشکلی تازه‌تأسیس است که تلاش دارد به‌عنوان حلقه واسط متخصصان معماری، شهرسازی و عمران با تشکل‌های خیریه و گروه‌های جهادی عمل کند. با واقعه دردناک زلزله سرپل ذهاب، این تشکل فراخوان تازه‌ای برای ثبت‌نام از مهندسان معمار، شهرساز و عمران برای ارائه خدمات به مناطق زلزله‌زده منتشر کرده است.

زلزله 3/7ریشتری غرب کشور که بخش‌های وسیعی از شهرهای این منطقه را دچار آسیب‌های جدی کرده و مردم در این مناطق، اگر چیزی داشتند هم، همه‌را زیر آوار جا گذاشتند. مردم این مناطق در وضعیت بسیار بدی هستند و با هجوم سرما، وضعیت بدتر هم می‌شود. بازماندگان این اتفاق حالا شب را در چادرهای هلال‌احمر به صبح می‌رسانند.
میزان قدرت زلزله غرب کشور در چندین سال اخیر بی‌سابقه بوده است. این زمین لرزه جان مردم را گرفت، خانه‌هایشان را فروریخت و حالا مردم این منطقه را آواره کرده است. بازسازی این مناطق با توجه به میزان خسارت وارده، ممکن است زمان زیادی ببرد اما می‌توان با بسیج کردن نیروهای مردمی و متخصصان، راهی را برای تسریع بازسازی خرابه‌های ایجاد شده یافت.

خسارت 1000 میلیاردی
3/7ریشتر قدرتی نیست که بدون تخریب از جایی عبور کند. شهرهای غرب کشور پس از این زمین‌لرزه خسارت‌های زیادی دیده‌اند و این را از ظاهر تغییر‌کرده شهرها و روستا می‌توان فهمید. به‌خاطر تخریب شدیدی که در این شهرها رخ داده است هنوز برآوردی دقیق از خسارت‌های تحمیل‌شده به شهرها، نشده است اما برخی از کارشناسان میزان ریالی خسارت‌ها را بیشتر از هزار میلیارد تومان برآورد کرده‌اند و معتقدند این خسارت‌ها ممکن است افزایش یابند.
آقای محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران کرمانشاه با اشاره به اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام آمادگی کامل برای خدمت‌رسانی به مردم زلزله‌زده مناطق محروم استان کرمانشاه را دارد، گفته است: «این حادثه که خسارت جانی قابل توجهی داشته، بیشتر موجب آوارگی و سرگردانی مردم شده است. خسارت زیادی به منازل و شغل مردم این مناطق وارد شده است که همت جدی مسوولان را برای رفع مشکلات می‌طلبد و باید برای رفع بحران فکر جدی کرد.»
وی با اشاره به اینکه براساس آمار دریافتی 30هزار واحد مسکونی تخریب شده است، اضافه کرد: «برخی از این منازل مسکونی 100 درصد تخریب شده و اگر برای بازسازی هر خانه‌ای 30میلیون تومان در نظر بگیریم، بیش از 1000 میلیارد تومان به‌منظور تعمیرات و بازسازی منازل اعتبار نیاز است.» رضایی با بیان اینکه تخصیص این اعتبار یک تصمیم‌گیری ملی نیاز دارد، گفته است: «بخشی از این اعتبار باید از صندوق توسعه ملی تأمین اعتبار شود و در‌صورتی‌که گزارش جامعی به دفتر مقام معظم رهبری داده شود، ما هم کمک خوبی به این استان خواهیم کرد.»

فراخوانی از جنس معماری
با توجه به اینکه برخی از شهرهای مناطق غرب کشور نظیر سرپل ذهاب که مرکز وقوع زمین لرزه بوده، تخریب کلی و وسیعی داشته است و مردم این منطقه نیز توانایی مالی بالایی برای طراحی و همچنین ساخت مجدد خانه‌های تخریب شده خود ندارند، انجمن معماران فراخوانی داد تا بتواند با همراه کردن متخصصان معماری قدمی برای بهبود شرایط در این منطقه بردارد.
مهندس سیده‌فاطمه مردانی، از موسسان این تشکل، درباره فعالیتشان به فردا گفته است: «از سه ماه پیش تأسیس این تشکل را پیگیری کردیم. در ابتدا نگاهمان به رخدادهای غیرمترقبه مانند زلزله نبود بلکه در مذاکراتی که با تشکل‌هایی مانند بنیاد صدر، قرارگاه امام رضا ؟ع؟ و منتظران خورشید داشتیم، قرار بود برای ارتقای کیفیت فعالیت‌های عمرانی این مجموعه‌ها خدمات ارائه کنیم؛ اما با رخداد تلخ زلزله غرب کشور، احساس مسوولیت کردیم که در این موقعیت، فعالیت را معطوف به امداد و بازسازی این مناطق کنیم.»

دستان یاری
حادثه‌ای که در کرمانشاه رخ داد باعث ناراحتی، دردکشیدن مردم و از دست رفتن جان عده‌ای دیگر شد اما شاید تنها نتیجه‌ای که این‌گونه حوادث دارند و می‌توان از آن استفاده کرد، تقویت اتحاد مردمی برای کمک به یکدیگر است. اتحادی که هر کسی در دایره آن برای خود وظیفه‌ای ناخودآگاه تعریف و سعی می‌کند آن را انجام دهد تا دین خود را به مردم کشورش به واسطه دانش، امکانات یا توانایی‌هایی که دارد ادا کند.
«کشور و دنیای ما از محرومیت‌ها و آسیب‌های متعددی رنج می‌برد و شهروندان شریفی هستندکه برای رفع این محرومیت‌ها تلاش می‌کنند؛ گروه‌های جهاد سازندگی، مجموعه‌های خیریه و بسیاری از تشکل‌های دیگر در این امر فعال هستند اما این سلسله فعالیت‌ها، حضور‌حرفه‌ای معماران، شهرسازان و دیگر اهالی این حرفه، حلقه گمشده‌ای است که فقدانی جبران ناپذیر است. این فقدان موجب می‌شود فعالیت‌های آبادگرانه در شهرها و روستاهای محروم، گاه سنت‌های طراحانه اشتباهی برجای بگذارد و هویت‌های فرهنگی و معماری شهرها و روستاها به اتهام فرسودگی و آسیب‌پذیری کنار گذاشته شوند. همچنین هنگام رخ‌دادن بحران‌هایی چون زلزله، سیل و جنگ‌ها، شدت تخریب و نیاز به نوسازی مداخله حرفه‌ای سریع و متعهدانه را می‌طلبد تا ضمن برطرف کردن مشکلات مردم نیازمند و آسیب‌دیده، از آسیب‌های هویتی وسیع این شرایط بکاهد.» این‌ها تصور کلی اهداف راه‌اندازی تشکل معماران جهادی است.

راهی که نباید به بن‌بست برسد
همیاری و همکاری همه جناح‌های مردمی برای ترمیم زخمی که به تن کشور خورده باید تجمیع شوند؛ فراخوان معماران جهادی، فراخوانی فقط برای معماران نیست! این فراخوان، فراخوانی به همه متخصصان و کسانی است که می‌توانند برای بهتر شدن اوضاع مردمی که شاید در روزهای آینده مجبور باشند با مرگ خود یا عزیزانشان در لابه‌لای خاک مصبیت‌زدگی، روبه‌رو شوند. راهی که شروع شده باید ادامه داشته باشد؛ نمی‌تواند و نباید از این راه به عقب برگشت. هر منطقه از کشور ممکن است دچار آسیب جدی شود و اگر این جهاد در آن روز وجود داشته باشد، می‌توان به کمتر شدن خسارت‌های مادی و جانی امیدوار بود. می‌توان امیدوار بود به اینکه مردم همیشه پشتوانه‌ای دارند که در زمان‌های اضطراری مانند همین زمین لرزه 3/7 ریشتری، تکیه‌گاهی دارند.

captcha
شماره‌های پیشین