358
سه شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۶
8
گزارش «صبح نو» از فاجعه تلخی که ایران را برای کمک به زلزله زدگان بسیج کرد

کرمانشآه

براساس اعلام مؤسسه ژئوفیزیک، زمین‌لرزه‌ای با قدرت 7.3 ریشتر و در ساعت 21:48 دقیقه در عمق 11 کیلومتری از سطح زمین ازگله را لرزانده است. شدت این زلزله به حدی بوده که لرزه‌های آن در ایلام، کردستان، آذربایجان غربی، همدان، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، قم، اصفهان و تهران نیز احساس شده اما در بسیاری از نقاط خسارتی نداشته است.

صبح نو

گزارش «صبح نو» از فاجعه تلخی که ایران را برای کمک به زلزله زدگان بسیج کرد

کرمانشآه

براساس اعلام مؤسسه ژئوفیزیک، زمین‌لرزه‌ای با قدرت 7.3 ریشتر و در ساعت 21:48 دقیقه در عمق 11 کیلومتری از سطح زمین ازگله را لرزانده است. شدت این زلزله به حدی بوده که لرزه‌های آن در ایلام، کردستان، آذربایجان غربی، همدان، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، قم، اصفهان و تهران نیز احساس شده اما در بسیاری از نقاط خسارتی نداشته است.

بیشترین خسارت ناشی از این زلزله در شهرستان‌های ثلاث باباجانی، ازگله، سرپل ذهاب و جوانرود بوده و عواملی از بسیج و نیروهای مسلح و همچنین تیم‌هایی از هلال‌احمر و اورژانس به محل حادثه اعزام شده و ارزیابی و جست‌وجو و همچنین امداد‌رسانی به حادثه‌دیدگان در حال انجام است.
زلزله‌ای که شمال غرب کشور را لرزاند، یکی از قوی‌ترین زلزله‌های 10 سال اخیر بوده است. زلزله شاخص‌ترین بلای طبیعی با خسارات و هزینه‌های بسیار جانی و مالی است که فکر آن هم کافی است تا انسان را دچار نگرانی و اضطراب کند، بخصوص که در منطقه زلزله خیز هم باشد. ایران از کشورهای زلزله‌خیز است و در طول دوره‌های مختلف تاریخی، زمین لرزه‌های مهیب با خسارات بالای متعددی را شاهد بوده است.
زمین لرزه رودبار و منجیل و زمین لرزه بم از بزرگترین و مخرب‌ترین زمین لرزه‌های ایران در چند دهه اخیر است. به گزارش پایگاه ملی داده‌های علوم زمینی کشور، زلزله‌ای به بزرگی 7.3 تا 7.7 در مقیاس ریشتر روز 31 خردادماه سال 1369، در ناحیه رودبار، منجیل و لوشان دربخش باختری البرز سبب کشتار نزدیک به 35000 نفر، مجروح شدن 60000 نفر و بی خانمانی بیش از500000 نفر شد.
در این واقعه حدود 200هزار واحد مسکونی تخریب شدند که تعداد 60هزار واحد از آن به کلی ویران شده بودند و خسارات اولیه ناشی از زلزله بیش از 800میلیارد ریال تخمین زده شد. در این حادثه چهار روستا در منطقه «اشکور» رودسر بر اثر ریزش کوه ارتفاعات کلیشم عمارلو و شکاف عمیق در دل خاک دفن شدند. همچنین در قسمت میانی شهر رودبار، مشرق رودخانه سفیدرود، دره‌ای عمیق وجود داشت که آب کوه‌های «کولون» و «لازباد» و چشمه‌ای مرتفع در آن جاری بود. در اثر وقوع زلزله کوه‌های اطراف منتهی به این دره که پوشیده از درختان زیتون به بار نشسته بود، به طول یک کیلومتر بر اثر رانش به سوی جاده و رودخانه سپیدرود پیشروی کرد.
زمین لرزه پنج دی‌ماه ۱۳۸۲ بم در ساعات آغازین بامداد که اکثر ساکنان بم خواب بودند اتفاق افتاد که این مسأله را می‌توان به عنوان یکی از عوامل تشدید تلفات جانی در نظر گرفت. آمار تلفات رسمی بیش از ۲۵۰۰۰ نفر و مجروحان حدود ۵۰۰۰۰ نفر اعلام شد. بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر نیز بی‌خانمان شدند.
زلزله‌ای که مناطق غربی کشور را لرزاند، دست کمی از وقایع رودبار و منجیل و بم نداشت حداقل از نظر قدرت زلزله‌ای. تا لحظه تهیه این گزارش، تعداد زیادی از مردم منطقه کشته و مجروح و آواره شده‌اند. سازمان‌های مختلفی برای امداد رسانی به مردم وارد منطقه شده و در حال امدادرسانی‌اند.
بنابر اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، تعداد جان‌باختگان زمین‌لرزه استان کرمانشاه به ۳۲۸ نفر رسید. تیم‌های پزشکی قانونی در شهرستان‌های استان کرمانشاه مستقر و در حال معاینه اجساد زلزله هستند. براساس آمار تفکیکی جان‌باختگان زمین‌لرزه استان کرمانشاه، این کشته‌ها شامل کرمانشاه 10 نفر، اسلام آباد 22 نفر، کرند 14 نفر، سرپل ذهاب 236 نفر، قصر شیرین 28 نفر، ثلاث 15 نفر و جوانرود 3 نفر اعلام شده است.

روحانی امروز به کرمانشاه می‌رود
رییس جمهور، امروز سه‌شنبه درجمع زلزله‌زدگان غرب کشور حاضر می‌شود. آقای پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور در یادداشتی توییتری اعلام کرد: رییس جمهور به منظور بررسی روند امدادرسانی و کمک به زلزله‌زدگان، امروز به کرمانشاه می‌رود.

همه به صف برای کمک
دقایقی پس از وقوع زلزله در غرب کشور، آقای محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتی خبر از یک ساعت مکالمه رایگان برای هموطنان مناطق زلزله‌زده داده بود. اکنون و براساس اعلام رسمی شرکت ایرانسل، تمامی تماس‌های درون شبکه‌ای کاربران ایرانسل در استان‌های کرمانشاه و ایلام تا ساعت ۲۴ دوشنبه در تمام مناطق این دو استان رایگان شد.
شرکت همراه اول نیز برای تسهیل ارتباط در مناطق زلزله زده، مکالمه رایگان درون شبکه به شهرهای زلزله زده استان‌های کرمانشاه و ایلام، اختصاص داد. تیم‌های فنی همراه اول در این مناطق حاضر شدند و با توجه به قطعی برق در برخی مناطق در ساعات اولیه، با تجهیز سایت‌ها به برق اضطراری، سرویس دهی به مناطق زلزله زده را میسر کردند. انتقال سایت‌های BTS اضطراری به مناطق زلزله زده، افزایش ظرفیت سایت‌های موجود و بازدید از کلیه سایت‌های منطقه و حصول اطمینان از عملکرد مناسب آنها، از دیگر اقدامات اپراتور اول در مناطق زلزله زده بوده است.
همراه اول برای تسهیل ارتباط در شهرهای زلزله زده اسلام آباد غرب، پاوه، تازه آباد، جوانرود، روانسر، سرپل ذهاب، قصر شیرین، کرند، گهواره، گیلان غرب، چوار، زرنه، ایوان و سرابله، مکالمه رایگان درون شبکه (به مقصد همراه اول و تلفن‌های ثابت) از ساعت ۱۴ روز دوشنبه به مدت ۲۴ ساعت در نظر گرفته است. با اقدامات پیشگیرانه و تسریع در اقدامات پس از وقوع زلزله، به‌رغم افزایش بسیار زیاد ترافیک منطقه، سرویس‌دهی به هموطنان زلزله زده به صورت نرمال در حال انجام است. همچنین همراه اول، از روز سه شنبه به مدت یک‌هفته، تسهیلات خاصی را برای مناطق زلزله زده در نظر گرفته است.
شرکت پستی «تیپاکس» نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد کمک‌های هموطنانمان از سراسر نقاط ایران به مناطق زلزله زده غرب کشور را رایگان به این مناطق می‌رساند. آنان شعار«تا دیروز بسته‌ها را می‌رساندیم، امروز کمک‌ها را می‌رسانیم» را هم انتخاب کردند تا همدلی با هموطنان زلزله زده و مصیبت دیده را اعلام کنند.

کمبود تجهیزات و دارو
دکتر صادق محبی، دبیر کمیته پدافند غیرعامل سازمان غذا و دارو به طبنا گفته است: «با آغاز کار آوار برداری، تعداد جان‌باختگان و مصدومان افزایش یافته و به همین دلیل با کمبود دارو مواجه شدیم. همچنین ۷۰ درصد بیمارستان شهدای سرپل ذهاب تخریب شده و عملاً قابلیت استفاده خود را از دست داده‌اند و با کمبود داروهایی از قبیل واکسن کزاز، انواع سرم و آمپول‌های هپارین، آلبومین، اپی نفرین و پتاسیم کلراید و با کمبود تجهیزات پزشکی از قبیل تخت بیمارستان، دی سی شوک، مانتیور و ملزومات مصرفی شامل انواع آتل، کچ معمولی و گچ فایبرگلاس، آنژیوکت و چسب لکوپلاس، نخ بخیه، ولباند، پنبه و گاز استریل مواجه شده‌ایم.»
دبیر کمیته پدافند غیر عامل سازمان غذا و دارو اضافه کرد: «درجلسه‌ای که امروز با حضور وزیر بهداشت تشکیل شد، مقرر شد در سریع‌ترین زمان ممکن مشکل دارویی و تجهیزات این مناطق حل شود؛ لذا رییس سازمان غذا و دارو دستور داد بدون فوت وقت کلیه ملزومات مورد نیاز از طریق سازمان غذا و دارو، معاونت‌های غذا و دارو استان‌های همجوار و شرکت‌های پخش کشوری دارو و تجهیزات پزشکی تأمین شود.»

بیمارستان صحرایی
آقای دکتر رضا منصوری، مسوول بسیج جامعه پزشکی استان کرمانشاه گفته است: بسیج جامعه پزشکی به منظور کمک به مصدومان زلزله شب گذشته، دو بیمارستان صحرایی را در منطقه مستقر می‌کند. بیمارستان صحرایی بسیج جامعه پزشکی استان قزوین که برای خدمت رسانی به زائران اربعین در خسروی استقرار داشت و بعد از اتمام مأموریت در حال بازگشت در محدوده آوج، با فراخوانی که صورت گرفت مجدد به کرمانشاه بازگشت و آماده خدمت‌رسانی به آسیب دیدگان منطقه ثلاث باباجانی کرمانشاه شد که عمق حادثه بیشتر است. بیمارستان صحرایی امام حسین (علیه‌السلام) نیز که در مرز مهران مستقر بود، در سرپل ذهاب مستقر می‌شود، چون تنها بیمارستان این شهر بر اثر زلزله آسیب کلی دیده و امکان بستری کردن مصدومان در این محل وجود ندارد.

نجات یک مادر و دختر توسط
 سگ‌های زنده‌یاب
با کمک سگ‌های زنده‌یاب، یک مادر و دختر از زیر آوار نجات یافتند. در حال حاضر ۳۱ تیم سگ‌های زنده یاب در این مناطق مشغول جست‌وجو هستند. تاکنون سه نفر که هر سه زن بودند، توسط سگ‌های زنده‌یاب از زیر آوار خارج شدند. آقای اسکندری، مدیر تیم سگ‌های زنده یاب از پیدا شدن یک زن حدوداً ۳۵ ساله دیگر توسط سگ‌های زنده‌یاب خبر داده و گفته است: «این زن زنده بوده و توسط نیروهای امداد و نجات از زیرآوار خارج شد.»

اعزام گروه‌های امداد روانشناسی به مناطق زلزله‌زده
دکتر عباسعلی اللهیاری، رییس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره از اعزام گروه‌های روانشناسی تحت عنوان «تیم مداخله در بحران» از سوی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره از روز آینده به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه و ایلام خبر داد. وی با اشاره به اینکه امروز بعدازظهر با تشکیل جلسه‌ای تعداد افراد و گروه‌های اعزامی روانشناس و مشاور مشخص می‌شود، گفت: هدف این گروه‌ها ارائه خدمات مشاوره‌ای به آسیب دیدگان و بازماندگان زمین لرزه است.
برق کرمانشاه تا آخر امروز وصل می‌شود
آقای محمودرضا حقی فام، معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفته است: در پی زلزله چهار استان با مشکل تأمین برق روبه‌رو شدند که در همان ساعات اولیه مشکل سه استان به طور کامل برطرف شد، اما با توجه به این که در منطقه سرپل ذهاب و ازگله، خسارات زیادی وارد شده، امکان تجهیز پست به آسانی وجود ندارد. وی ادامه داد: اگر بتوانیم سریع‌تر تجهیزات پست را به این منطقه انتقال دهیم، نهایتاً تا پایان امروز مشکل برق برطرف خواهد شد.

دارندگان گروه خونی O برای اهدای خون
 اقدام کنند
آقای بشیر حاجی بیگی، مدیر روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اینکه درباره ذخیره مناسب خون در کشور اطمینان داده می‌شود و خون مورد نیاز در مناطق زلزله زده تأمین خواهد شد، اضافه کرد: با توجه به اینکه فقط ۳ تا ۴ درصد مردم ایران دارای خون O منفی هستند و چون این گروه خونی قابل تزریق به تمام گروه‌های خونی مختلف است، متعاقباً با ارزش‌ترین گروه خونی در حوادثی چون زلزله گروه خونی O منفی است.
وی ادامه داد: بنابراین افرادی که دارای گروه خونی O منفی هستند در اولویت برای دریافت خون بوده‌اند. همچنین گروه خونی O مثبت نیز ۳۳ درصد از جمعیت کشور را در بر می‌گیرد و چون بیشترین گروه خونی در کشور هم گروه خونی O است، این افراد نیز در اولویت اهدای خون خواهند بود. مدیر روابط عمومی سازمان انتقال خون کشور تصریح کرد: بنابراین تقاضا می‌شود گروه‌های خونی O برای اهدای خون پیش دستی کنند.

حضور ۴۱ تیم آواربرداری در منطقه
آقای مرتضی سلیمی، رییس سازمان امداد و نجات کشور با بیان اینکه ۱۶ تیم واکنش سریع نیز به منطقه اعزام شده‌اند، گفته است: تمهیدات لازم برای اسکان اضطراری مردم در مناطق زلزله‌زده اندیشیده شده است. سلیمی با بیان اینکه ۴۱ تیم آواربرداری نیز برای تسریع در آواربرداری در منطقه حضور دارند، عنوان کرد: ۹ تیم درمان اضطراری نیز در مناطق زلزله زده حضور داشته و اقدامات مورد نیاز پزشکی را در اختیار حادثه دیدگان انجام خواهند داد. وی از انجام هماهنگی‌های لازم برای انتقال مصدومان به مراکز درمانی خبر داد و اضافه کرد: ۴۰ دستگاه آمبولانس برای انتقال مجروحان و مصدومان حادثه از سوی سازمان هلال احمر تدارک دیده شده است. ۲۲ هزار تخته چادر، ۵۶ هزار پتو و اقلام امدادی و غذایی مورد نیاز حادثه دیگان نیز تهیه و در حال ارسال به منطقه است.

۸۰ نفر از مصدومان زلزله کرمانشاه
به بیمارستان‌های تهران منتقل می‌شوند
آقای پیرحسین کولیوند، سرپرست اورژانس کشور گفته است: ۸۰ نفر از مصدومان زلزله کرمانشاه به بیمارستان‌های امام خمینی؟ره؟ طالقانی، سینا و شریعتی تهران منتقل می‌شوند. کارهای اولیه برای تمام مصدومان رهاسازی شده از زیر آوار انجام شده و مصدومان در حال اعزام به بیمارستان‌های کرمانشاه هستند.  وی اضافه کرد: شب حادثه مصدومان با آمبولانس و اتوبوس آمبولانس‌ها منتقل می‌شدند اما با روشن شدن هوا، از صبح دیروز مصدومان مرتب با بالگردهای اورژانس، هوانیروز و هلال احمر منتقل شده‌اند و همکاری خوبی بین دستگاه‌ها مشاهده می‌شود. سرپرست اورژانس کشور با بیان اینکه عملیات امداد و جست‌وجو ادامه دارد، گفت: هنوز افرادی زیر آوار مانده‌اند که جست‌وجو برای یافتن این افراد ادامه داد. تلفات زلزله در شهرهای غربی کشور همچنان در حال افزایش است و تا زمانی که آواربرداری به صورت کامل انجام نشود، نمی‌توان آمار دقیقی از کشته و زخمی‌ها بدست آورد اما چیزی که مسلم است، این است که کشور به همدلی و بسیج همه امکانات و تجهیزات برای مدیریت و رفع بحران
 نیاز دارد.

 

captcha
شماره‌های پیشین