358
سه شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۶
4

انعکاس زلزله ایران در رسانه‌های جهان

زلزله یک‌شنبه شب غرب کشور که تعدادی از استان‌ها و شهرهای مرزی ایران وعراق را با تخریب مواجه کرد و موجب کشته و مجروح شدن تعدادی از هموطنانمان شد، با انعکاس در دیگر رسانه‌های جهان همراه بود.

جاسوسی که جانسون را بر لبه تیغ استعفا برد

دردسرهای یک اعتراف ناخواسته

روز گذشته سخنگوی وزیر امورخارجه ایران از سفر بوریس جانسون تا قبل از پایان سال 2017 میلادی خبر داد. خبر سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران در حالی تأیید شد که او این روزها دردسرهای زیادی را از سر می‌گذراند، اعتراف ناخواسته او یعنی آموزش خبرنگاران ایرانی توسط «نازنین زاغری رادکلیف» گافی بود که دولت انگلستان نمی‌توانست سرپوشی برای آن پیدا کند و کار تا درخواست استعفای جانسون و حتی اخراج او هم پیش رفت.

خداحافظی تخت روانچی از وزارت خارجه

صبح نو

جاسوسی که جانسون را بر لبه تیغ استعفا برد

دردسرهای یک اعتراف ناخواسته

روز گذشته سخنگوی وزیر امورخارجه ایران از سفر بوریس جانسون تا قبل از پایان سال 2017 میلادی خبر داد. خبر سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران در حالی تأیید شد که او این روزها دردسرهای زیادی را از سر می‌گذراند، اعتراف ناخواسته او یعنی آموزش خبرنگاران ایرانی توسط «نازنین زاغری رادکلیف» گافی بود که دولت انگلستان نمی‌توانست سرپوشی برای آن پیدا کند و کار تا درخواست استعفای جانسون و حتی اخراج او هم پیش رفت.

در ۱۵ فروردین 95 در فرودگاه امام خمینی؟ره؟ شخصی به نام نازنین زاغری رادکلیف که قصد خروج از ایران و بازگشت به انگلستان را داشت، بازداشت شد. سپاه ثارالله درباره دستگیری این فرد ایرانی-انگلیسی بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد: نامبرده یکی از سرشبکه های اصلی مؤسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس‌های رسانه‌ای و جاسوسی دولت‌های بیگانه، فعالیت‌های مجرمانه خود را طی سالیان گذشته انجام داده است.
پس از دستگیری زاغری و محکومیت وی به 5 سال حبس، هجمه‌های گسترده رسانه‌های غربی به ویژه انگلستان، به ایران وارد شد و رسانه‌های انگلیسی با گفت وگو یا احساسی کردن موضوع، بر بی گناهی او تاکید کردند. حتی این متهم آن‌قدر برای آنها مهم بود که نخست وزیر انگلیس در دیدار با آقای روحانی، رییس جمهور ایران، خواستار آزادی‌اش شد.

تأیید اتهامات زاغری توسط وزیرخارجه انگلیس
تلاش‌ها برای بی گناه جلوه دادن زاغری ادامه داشت تا اینکه در هفته پیش، بوریس جانسون در نشست کمیته روابط خارجی مجلس عوام انگلیس گفت: «وقتی نگاه می‌کنید نازنین زاغری چکار می‌کرد، می‌بینید که وی مشغول آموزش دادن خبرنگاران بوده است.» سخنانی که برای دولت انگلیس گران تمام شد و تلاش یک سال و نیمه مقامات و رسانه‌های انگلیس را بر باد داد.
این سخنان وزیرخارجه انگلیس و تأیید ناخواسته جرائم زاغری با واکنش‌های زیادی از سوی رسانه‌های انگلیسی و خانواده زاغری مواجه شد. شماری از دولتمردان و نمایندگان پارلمان انگلیس که اغلب از حزب کارگرند، از اظهارات وزیر امورخارجه انتقاد کرده، سخنان او را نسنجیده دانسته‌ و خواستند که وی از مقام خود کناره‌گیری کند.

درخواستی برای استعفای جانسون
بر همین اساس ولیپ صدیق، نماینده پارلمان از حزب کارگر، گفته: «اگر زاغری حتی یک روز بیشتر به خاطر اظهارات جانسون در زندان بماند، او باید استعفا دهد.» همچنین جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس از ترزا می، نخست وزیر این کشور درخواست کرد بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس را خیلی زود از این سمت برکنار کند و گفت: «بوریس جانسون بار‌ها کشور ما را ناامید کرده است.»
از سویی دیگر بنیاد تامسون رویترز، کارفرمای نازنین زاغری نیز از اظهارات وزیر امور خارجه انگلیس انتقاد کرده و آن را نادرست خوانده و اعلام کرد که این سخنان می‌تواند اتهامات زاغری را در ایران سنگین‌تر کند. همچنین مدیر این بنیاد اعلام کرد: «ما می‌خواهیم که انگلیس هرچه سریع‌تر اشتباهاتش را جبران کند. به جانسون پیشنهاد می‌کنم که به ایران رفته و نازنین را در زندان ملاقات کند و او را با خود به خانه برگرداند.» همچنین خانواده زاغری می‌گویند که نازنین هنگام بازداشت در ایران در سفر تعطیلات به سر می‌برد و ریچارد رادکلیف، همسر نازنین زاغری از بوریس جانسون خواست تا اظهاراتش درباره اتهام‌های زاغری را پس بگیرد.

گفت و گوی تلفنی با ظریف
فشار رسانه‌های انگلیسی بر وزیر خارجه انگلیس سبب شد تا او با آقای محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود درباره نازنین زاغری تلفنی گفت‌وگو کند. وی  در گفت‌وگو با ظریف نگرانی خود را از وضعیت زاغری بیان کرده است.
آقای بهرام قاسمی دراین‌باره گفت: «در این گفت‌وگوی تلفنی، در مورد این موضوع صحبت شد و آقای ظریف تاکید کردند که بحث دو تابعیتی افراد مورد قبول قوانین ایران نیست. آقای ظریف همچنین به موضوع اصل سیستم تفکیک قوا در ایران اشاره کردند و گفتند که تصمیم گیری در مورد این موضوع در اختیار قوه قضاییه ایران است و من به لحاظ انسانی و
 انسان دوستانه، صحبت‌های شما را با مراجع قضایی ایران مطرح می‌کنم.»
اما این تلاش‌های جانسون منتقدانش را راضی نکرد و
وزیر امورخارجه انگلیس در تلاش برای اصلاح اظهاراتش درباره نازنین زاغری به پارلمان انگلیس رفت و  مدعی شد: لندن هیچ تردیدی ندارد که خانم زاغری تنها برای گذراندن تعطیلات به ایران سفر کرده بود. البته او نپذیرفت که اظهارات قبلی‌اش اشتباه بوده، بلکه اصرار کرد که این اظهارات به شکل نادرست تفسیر شده است.

درخواست برای دیدار زاغری در زندان
بوریس جانسون حتی برای کم کردن فشارها، روز یک‌شنبه (۱۲ نوامبر) با ریچارد رادکلیف، شوهر نازنین زاغری گفت‌وگوی تلفنی انجام داده است. رادکلیف درباره این گفت وگوی تلفنی، گفت که جانسون به خاطر اشتباه خود عذرخواهی نکرد. وی همچنین از جانسون خواست تا سفر آینده‌اش به ایران، او را همراهی کرده و با زاغری در زندان دیدار کند.

واکنش مجلس به دخالت انگلیس درباره پرونده
نازنین زاغری
در این میان اما آقای مرتضی صفاری نطنزی، رییس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت مجلس، اظهارات وزیر خارجه بریتانیا مبنی بر تلاش برای دیدار با نازنین زاغری را خلاف عرف دیپلماتیک و مغایر با قوانین داخلی کشور دانست و گفت: سیستم قضایی جمهوری اسلامی ایران کاملاً مستقل بوده و بر اساس اتهامات فرد حکم صادر می‌کند و آن لازم الاجراست.
وی تصریح کرد: خانم زاغری دارای تابعیت ایرانی بوده و بر اساس این تابعیت تفهیم اتهام(موضوعات ضد امنیتی) و محاکمه شده و در حال حاضر هم مشغول سپری کردن دوران محکومیت خود است. لذا مداخله دیگران در این خصوص
نه پذیرفتنی خواهد بود و نه توجیهی در بر دارد.
صفاری در رابطه با رایزنی تلفنی بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا با همتای ایرانی خود خاطر نشان کرد: محتوای
گفت و گوی وزیر خارجه کشورمان بیشتر حول این محور بوده که ایشان به همتای لندنی خود اطمینان خاطر داده که محاکمه مشارالیه ربطی به اظهارات و ادعای وی نداشته است. بنابراین بعید به نظر می‌رسد اتفاق جدیدی در مورد پرونده زاغری رخ دهد.

قاسمی: سفر جانسون به تهران ربطی به سخنانش درباره زاغری ندارد
بعد از این گفت وگوها، اما برخی از رسانه‌های انگلیسی سفر وزیر خارجه انگلیس به تهران را مربوط به پرونده نازنین زاغری مطرح کردند اما آقای بهرام قاسمی روز گذشته در  نشست خبری خود با بیان این‌که سفر وزیر خارجه انگلیس به تهران موضوعی است که از قبل مطرح شده و ربطی به اظهارات اخیر جانسون در مورد پرونده نازنین زاغری و انتقاداتی که در داخل انگلستان نسبت به او شده ندارد، خاطر نشان کرد: آنچه در رسانه‌های انگلیس در مورد این سفر مطرح می‌شود، مربوط به مسائل داخلی انگلستان است و ما خود را درگیر این مسائل نمی‌کنیم.
وی ادامه داد: موضوع خانم زاغری یک بحث قضایی است. پرونده ایشان در اختیار سیستم قضایی کشور است. ایشان محکومیتی را دریافت کرده‌اند و در حال حاضر در حال طی کردن مراحل آن هستند.

نقشه نازنین زاغری برای خبرنگاران ایرانی
اما نازنین زاغری که بود؟ رادکلیف از حدود 5 سال پیش با بنیاد تامسون رویترز همکاری داشته است و مدیریت چندین پروژه آموزشی این بنیاد را در کشورهایی چون لبنان، گرجستان، اردن، مراکش، برمه و برخی از کشورهای آفریقایی برعهده داشت.
بنیاد تامسون رویترز، شرکت چندملیتی است که با هدف ترویج دموکراسی به سبک غربی تأسیس و در زمینه رسانه‌های گروهی و آموزش خبرنگاری مشغول به فعالیت است و از مهم‌ترین شرکت‌های وابسته به آن می‌توان به خبرگزاری رویترز اشاره کرد .
زاغری خود را این‌گونه در سایت این بنیاد معرفی کرده است: «در چند سال گذشته من در کشورهای مختلفی چون لبنان، مراکش و گرجستان برنامه‌های آموزشی برگزار کرده‌ام. من با روزنامه نگاران، نمایندگان مجلس آشنا شدم و در مورد نحوه پوشش اخبار مجلس و بهبود مهارت‌های خبرنگاران و چگونگی ارسال پیام‌های آنان صحبت کرده‌ام.»

تاییدی بر ارتباط زاغری با دولت انگلیس
آقای عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران نیز در 26 مهرماه درباره نازنین زاغری اظهار داشت: شوهر وی تبعه انگلستان و خود وی نیز دارای تابعیت مضاعف از انگلستان بوده و در سیستم آن کشور فعالیت می‌کرده است. وی مسوول آموزش خبرنگاری آنلاین بی بی سی فارسی بوده که با هدف جذب و آموزش افرادی برای فعالیت تبلیغی علیه ایران اقدام کرده است. چگونگی استفاده از ایمیل‌ مستعار، پسوردهای پیچیده و طولانی، ذخیره سازی پسوردها و استفاده از نرم‌افزارهای رمزنگاری مطالب و اطلاعات، از جمله مواردی است که در این آموزش‌ها لحاظ می‌شده است و اساتید این دوره، افرادی چون مهدی یحیی‌نژاد (مدیر سایت بالاترین)، اردوان روزبه (رادیو کوچه) و محمود عنایت (مدیر گروه اسمال مدیا) بودند.
جعفری دولت‌آبادی ارسال نامه از سوی دیوید کامرون
نخست وزیر سابق انگلیس به وزارت امور خارجه در مورد نازنین زاغری را موید ارتباط وی با دولت انگلستان و اهمیت این متهم برای آن کشور دانست.

captcha
شماره‌های پیشین