358
سه شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۶
4

انعکاس زلزله ایران در رسانه‌های جهان

زلزله یک‌شنبه شب غرب کشور که تعدادی از استان‌ها و شهرهای مرزی ایران وعراق را با تخریب مواجه کرد و موجب کشته و مجروح شدن تعدادی از هموطنانمان شد، با انعکاس در دیگر رسانه‌های جهان همراه بود.

جاسوسی که جانسون را بر لبه تیغ استعفا برد

دردسرهای یک اعتراف ناخواسته

روز گذشته سخنگوی وزیر امورخارجه ایران از سفر بوریس جانسون تا قبل از پایان سال 2017 میلادی خبر داد. خبر سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران در حالی تأیید شد که او این روزها دردسرهای زیادی را از سر می‌گذراند، اعتراف ناخواسته او یعنی آموزش خبرنگاران ایرانی توسط «نازنین زاغری رادکلیف» گافی بود که دولت انگلستان نمی‌توانست سرپوشی برای آن پیدا کند و کار تا درخواست استعفای جانسون و حتی اخراج او هم پیش رفت.

خداحافظی تخت روانچی از وزارت خارجه

صبح نو

انعکاس زلزله ایران در رسانه‌های جهان

زلزله یک‌شنبه شب غرب کشور که تعدادی از استان‌ها و شهرهای مرزی ایران وعراق را با تخریب مواجه کرد و موجب کشته و مجروح شدن تعدادی از هموطنانمان شد، با انعکاس در دیگر رسانه‌های جهان همراه بود.

خبرگزاری رویترز در مطلبی با عنوان « قوی‌ترین زلزله عراق و ایران صدها کشته و هزاران مجروح برجای گذاشت» نوشت: این زلزله در عراق شش کشته و 63 مجروح برجای گذاشت. امداد رسانی به افرادی که زیر آوار مانده‌اند ادامه دارد.
رویترز در ادامه گزارش خود به سه روز عزای عمومی در کرمانشاه اشاره کرده و افزوده: این زلزله در عمق 15 کیلومتری زمین و منطقه سرپل ذهاب و
قصر شیرین در مرز عراق و ایران گزارش شده است. قدرت زلزله 6.5 درجه در مقیاس ریشتر در سلیمانیه و 7.3 ریشتر در مرزهای دوطرف ثبت شده است. زلزله در بغداد و تهران که از شهرهای پرجمعیت دو کشور است احساس شد و مردم از برج‌ها و ساختمان‌های بلندمرتبه خود به داخل خیابان‌ها و پارک‌ها روی آوردند.
رویترز با انتشار تصاویری از خبرگزاری تسنیم و فارس، به کمک رسانی نیروهای امدادی و سپاه پاسداران به زلزله زدگان اشاره کرده و نوشته: نیروهای بسیج و امداد با استقرار در نقاط حادثه خیز به کمک
حادثه دیدگان شتافتند. برخی از ساختمان‌های درمانی در سلیمانیه عراق هم دچار خسارت‌هایی شدند. این زلزله در کویت، ترکیه و اسرائیل هم احساس شد.
الشرق الاوسط هم با اشاره به اینکه تعداد کشته‌های زلزله مناطق مرزی ایران و عراق به 320 تن رسیده است، نوشت: تعداد کشته‌های زلزله در ایران بیشتر از عراق است. این زلزله در عراق 7 کشته و 321 مجروح برجای گذاشته اما در ایران 328 کشته و بیش از 2500 مجروح داشته است.
الشرق الاوسط همچنین به مناطق وقوع زلزله اشاره کرده و افزوده: مدت طولانی است که شهرهای مرزی ایران و عراق شاهد این‌گونه زلزله شدید نبودند. براساس مؤسسه زلزله نگاری آمریکا، این زلزله ساعت 21:18 در 32 کیلومتری غرب حلبچه عراق و عمق 33 کیلومتری سلسله جبال ایران روی داده است.
سی‌ان‌ان هم با ارائه گزارشی از میزان تلفات و مجروحان زلزله غرب ایران، در مطلبی درباره
آوار برداری و نجات افراد جامانده در زیر آوار، نوشته: در شهرهای سرپل ذهاب و قصر شیرین ایران که میزان حادثه بیشتر بوده، آوار برداری و کمک رسانی به مردم ادامه دارد.
این پایگاه خبری با پرداختن به روش‌های مقابله در زمان وقوع زلزله و چگونه پناه گرفتن در این‌گونه حوادث، نوشت: زلزله شبانگاهی که مرکز آن شهرهای مرزی عراق و ایران بوده است بیش از 300 کشته و هزاران مجروح برجای گذاشت. القدس االعربی با پرداختن به مناطق وقوع این زلزله ویرانگر، نوشته: جنوب ترکیه، شمال عراق و شهرهای غربی ایران مرکز ثقل این زمین لرزه بودند که ایران شاهد بیشترین آمار کشته شدگان در این حادثه بود.این رسانه عربی منطقه، با اشاره به پیشینه زلزله‌های مهیب در ایران آورده: زلزله اخیر که در غرب ایران و شهرهای مرزی با عراق روی داد را می‌توان پس از زلزله قزوین، طبس، بم و رودبار، پرتلفات توصیف کرد.

 

captcha
شماره‌های پیشین