358
سه شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۶
3

حکم بابک زنجانی خزانه خالی و جاسوس هسته‌ای

یادداشت مالک شریعتی

«صبح نو» گزارش می دهد

ناله نساجی زیر پای کاهش تعرفه

تعرفه گمرکی واردات پوشاک از 200 درصد به 55 درصد کاهش یافته است. خبری که دل بسیاری از تولیدکنندگان صنعت نساجی را به لرزه در آورد، همان کسانی که نگرانند پشت پرده همین کاهش تعرفه، بیکاری گسترده کارگرانی باشد که دلخوش به حقوق سر ماهی شده‌اند که روزی گذران زندگی خود و زن و فرزندشان است.

رییس فراکسیون حمایت از صنعت نساجی کشوردر گفت وگو با «صبح نو» مطرح کرد

لزوم کاهش تعرفه واردات برای تجهیزات نساجی نه پوشاک وارداتی

نرخ دلار از مرز ۴۱۰۰ تومان گذشت

امداد رسانی یگان‌های زمینی و هوا فضای سپاه به زلزله‌زدگان غرب کشور

صبح نو

«صبح نو» گزارش می دهد

ناله نساجی زیر پای کاهش تعرفه

تعرفه گمرکی واردات پوشاک از 200 درصد به 55 درصد کاهش یافته است. خبری که دل بسیاری از تولیدکنندگان صنعت نساجی را به لرزه در آورد، همان کسانی که نگرانند پشت پرده همین کاهش تعرفه، بیکاری گسترده کارگرانی باشد که دلخوش به حقوق سر ماهی شده‌اند که روزی گذران زندگی خود و زن و فرزندشان است.

صنعت نساجی و پوشاک ایران سال‌هاست که مورد هجمه همتایان خارجی قرار گرفته و متاسفانه، راه چاره‌ای تا این لحظه هم برای آن پیدا نشده است. سال‌هاست که بسیاری از تولیدکنندگان ایرانی، یا به سمت تولید کالاهایی رفته‌اند که باید با برندهای خارجی مطرح دنیا به بازار عرضه شود تا خریدار داشته باشد، یا بساط را جمع کرده و خود واردکننده شده‌اند؛ دولت هم که همیشه خواسته برای این صنعت طرحی نو دراندازد و اتفاقاً هر بار هم به درهای بسته خورده است.
آسان‌ترین کار دولت البته این است که تعرفه‌ها را بالا برد تا بلکه بتواند از تولید داخلی حمایت کند؛ در حالی‌که با این اقدام راه را برای قاچاق باز کرده است؛ مخصوصاً با اوضاع و احوالی که این روزها نرخ ارز در کشور دارد، تعرفه بالا تنها به بیشتر شدن قاچاق دامن می زند؛ به خصوص اینکه کالاهای همراه مسافر در حوزه پوشاک هم به اندازه کافی جذابیت فروش پوشاک داخلی در کشور را بالا برده است.
حالا هم که دولت تصمیم گرفت تعرفه واردات را از 200 به 55 درصد کاهش دهد، این تصمیم اگرچه ممکن است اندکی از حجم قاچاق کالا در حوزه پوشاک را کم کند، اما لرزه در اندام تولیدکنندگان می‌اندازد و آنها را به این فکر وا می‌دارد که پشت پرده چنین کاهش تعرفه‌ای چه دستانی بوده است.
در این میان البته آمار و ارقام قاچاق پوشاک که در نتیجه همین تغییرات تعرفه‌ای است، نشان می‌دهد که آمارهای ایران، زمین تا آسمان با مجامع بین المللی متفاوت است.  البته این اختلاف فاحشی که در میزان واردات پوشاک به ایران طبق آمار جهانی در سازمان ملل (یونیدو) و نیز گمرک جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ناشی از همین قاچاق کالاست؛ به این معنا که در حالی میزان واردات پوشاک به کشور در سال ۱۳۹۵ توسط گمرک ۶۱ میلیون دلار اعلام شده که طبق آمار جهانی در سال گذشته، میزان واردات پوشاک به ایران رقمی معادل یک میلیارد دلار بوده که  این دو عدد دارای اختلاف فاحشی هستند.
علاوه بر این، کارشناسان می گویند که برخی از این محصولات به صورت قانونی به کشور وارد شده اما با عنوان دیگر و تعرفه کمتری که جزو تعرفه پوشاک به شمار نمی‌آید، از گمرک ترخیص می‌شوند. باید بدانیم که تعرفه واردات پوشاک معادل ۵۵ درصد است و به این میزان ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را نیز اضافه کنید. بنابراین طبیعی است که برخی با عنوان دیگری چون پارچه یا شماره‌های تعرفه‌ای دیگری محصولات خود را به کشور وارد کنند تا هزینه کمتری را متقبل شوند.
پس اگر به طور حداقلی ارزش میزان پوشاک وارد شده از طریق هر کانتینر را معادل ۱۰۰ هزار دلار در نظر بگیریم، با توجه به آمار یک میلیارد دلاری واردات پوشاک به ایران، بنابراین سالانه حدود ۱۰ هزار کانتینر پوشاک به کشور وارد می‌شوند. حال بیایید تعداد کانتینرها را بر اساس رقم اعلام شده توسط گمرک حساب کنید. بنابراین به ازای هر کانتینر ۱۰۰ هزار دلاری از پوشاک و میزان حدود ۶۰ میلیون دلاری واردات پوشاک به ایران، بنابراین سالانه حدود ۶۰۰ کانتینر به کشور وارد می‌شوند که با ۱۰ هزار کانتینر محاسبه‌شده اختلاف بسیار فاحشی دارد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که چین و ترکیه به ترتیب دو کشوری هستند که بیشترین میزان قاچاق پوشاک از آنها به ایران را صورت می‌دهند که در مورد چین شرایط اندکی متفاوت است و علاوه بر قاچاق مستقیم، شاهد هستیم که بخشی از محصولات به امارات و از آنجا به ایران می‌آیند و به صورت غیرقانونی قاچاق می‌شوند. تمام اینها در شرایطی است که گمرک، شرایط مرزی مناسب، مناطق آزاد و بنادر‌غیرقانونی از جمله بخش‌هایی هستند که باید به طور ویژه در مورد آن‌ها برنامه‌ریزی و از قاچاق پوشاک به کشور جلوگیری کنیم.
حال باید دید که کاهش تعرفه واردات پوشاک چه سرنوشتی را برای تولیدکنندگان داخلی رقم می زند؛ چراکه به نظر می‌رسد کاهش تعرفه نه تنها روند قاچاق پوشاک را متوقف کند، بلکه شرایط را برای تولید داخلی سخت‌تر از گذشته خواهد کرد که البته باید در ماه‌های آینده راجع به آن قضاوت کرد.

captcha
شماره‌های پیشین