358
سه شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۶
2

رهبر انقلاب: همه دستگاه‌ها

فرانسه: می‌توان تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی ایران وضع کرد

معرکه گیری مکرون

وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد:«می‌توان تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی ایران وضع کرد.» به نظر می‌رسد که حضور در لباس پلیس خوب برای مکرون کافی نیست و فرانسه با اظهارنظرهای گاه و بیگاه خود علیه توان نظامی ایران آتش بیار معرکه شده است.

خبر

صبح نو

فرانسه: می‌توان تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی ایران وضع کرد

معرکه گیری مکرون

وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد:«می‌توان تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی ایران وضع کرد.» به نظر می‌رسد که حضور در لباس پلیس خوب برای مکرون کافی نیست و فرانسه با اظهارنظرهای گاه و بیگاه خود علیه توان نظامی ایران آتش بیار معرکه شده است.

تهدید ایران برای تحریم
روز گذشته «آگنه روماته اسپاین» سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت: «همان‌طور که می‌دانید اتحادیه اروپا در حال حاضر تحریم‌هایی علیه نهادهای موشکی دخیل در برنامه موشک‌های بالستیک ایران اعمال کرده است.»او این اظهارات را پاسخ به سوالی برای روشن کردن منظور«امانوئل مکرون» از بیان اظهاراتی در امارات درباره احتمال وضع تحریم‌های جدید علیه ایران مطرح کرد و در ادامه گفت: «در صورت لزوم، می‌توان تحریم‌های جدید [علیه برنامه موشکی ایران] وضع کرد.»

ادعای فرانسه
این روزها فرانسه از هر فرصتی برای کشاندن ایران بر سر میز مذاکره درباره برنامه موشکی ایران استفاده می‌کند. روز یک شنبه بود که رویترز با انتشار گزارشی مدعی شد: ایران درخواست رییس‌جمهور فرانسه برای گفت‌وگو درباره برنامه موشکی بالستیک تهران را رد کرده و گفته است که این موضوع ارتباطی به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 ندارد.
مکرون روز پنج‌شنبه  در حالی که در امارات متحده عربی به سر می‌برد، در گفت‌وگو با یک روزنامه اماراتی خواستار مذاکرات موشکی با ایران شد و برنامه موشکی این کشور را یک تهدید خواند.
 این سخنان رییس‌جمهور فرانسه به ادعاهای مقامات سعودی درباره نقش داشتن ایران در حمله موشکی از سوی یمن به ریاض پایتخت عربستان اشاره داشت. وزیر خارجه عربستان سعودی هم ضمن متهم کردن ایران به دست داشتن در حمله موشکی به ریاض گفت که امیدواریم وارد جنگ مستقیم با ایران نشویم.این ادعاها در حالی مطرح می‌شوند که امیر حاتمی، وزیر دفاع کشورمان در این زمینه گفته است: دشمن از هر فرصتی برای اتهام زنی علیه ایران استفاده می‌کند و قطعاً ما این مساله را رد می‌کنیم. بنا نیست هر مساله‌ای در منطقه رخ دهد، ایران را متهم کنند البته این موارد از دشمن بعید نیست. همچنین سردار جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در واکنش به این ادعاها تاکید کرده است: ما امکان انتقال موشک به آنجا (یمن) را نداریم و موشک‌ها برای خودشان است.
رویکرد آمریکا و اروپا در خاورمیانه و ناآرامی‌های کنونی در منطقه ناشی از این است که به دنبال تحقق رویای خود برای گفت و گو درباره توان موشکی جمهوری اسلامی‌اند، البته در کنار این هدف با ایجاد جنگ و تنش درمنطقه به دلالی سلاح نیز می‌پردازند.

طرح نگرانی‌ها درباره برنامه موشکی ایران
در این میان اما رییس جمهور فرانسه تبدیل به بلندگویی برای ادعاهای ترامپ و این رویای اروپا شده است؛ بگونه ای که ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز سه‌شنبه 31 اکتبر در نشستی در شورای روابط خارجی آمریکا از سفر قریب‌الوقوع خود به تهران پیش از سفر احتمالی رییس جمهور کشورش به ایران خبر داده و گفته بود که برای فراهم کردن مقدمات سفر امانوئل مکرون و طرح نگرانی‌ها درباره برنامه موشکی ایران و نقش این کشور در منطقه خاورمیانه، به تهران سفر خواهد کرد.
وی در ادامه اظهارات خود بار دیگر از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 دفاع کرد و با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس پیشین غرب و آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران، گفت: این توافق امکان اینکه ایران بتواند به سلاح هسته‌ای دست یابد را دست کم برای 10 سال از بین برده است؛ اما این باعث نمی‌شود که ما راسخ نباشیم و درباره دیگر مسائل ایران، از جمله برنامه موشکی این کشور و فعالیت‌هایش در منطقه درخواستی نکنیم. مکرون هم خود پیش از این اعلام کرده بود که مذاکره مجدد بر سر برجام امکان‌پذیر نیست اما چراغ سبزهایی به ایالات متحده برای مذاکره مجدد با ایران بر سر توافق هسته‌ای نشان داده است. فرانسویان معتقدند که می‌توان توافق هسته‌ای را با گنجاندن مسائل موشکی ایران تکمیل کرد. در واقع فرانسه اکنون در سخنان به ظاهر آرام خود، عملاً دو خواسته از سه خواسته ترامپ را پذیرفته است! این روزها در کنار آمریکا گزینه مذاکره برای الحاق متمم‌هایی به توافقنامه‌ای سخن می‌گوید که در سال 2025 به محدودیت‌ها در برنامه هسته‌ای ایران پایان می‌دهد.

سناریوی جدید غرب
در سناریوی جدید غربی‌ها نقش‌ها تغییر کرده و فرانسویان می‌خواهند این‌بار نقش پلیس خوب را در مواجهه با ایران بازی کنند تا تکمیل‌کننده و رله‌کننده اهداف پلیس بد مذاکرات یعنی آمریکا باشند. به نظر می‌رسد آمریکا در طرح موضوعی که فرانسه پیشنهاد داده (مذاکرات مکمل) نقش اصلی را دارد و هدفش دائمی شدن محدودیت غنی‌سازی ایران است.
البته به گفته مسوولان جمهوری اسلامی، امکان مذاکره مجدد بر سر هیچ یک از بندها و مفاد توافق هسته‌ای وجود ندارد.

قاسمی: مواضع رییس‌جمهور فرانسه دقیق نیست


آقای بهرام قاسمی در نشست خبری روز گذشته خود درباره سفر مکرون رییس‌جمهور فرانسه به تهران و همچنین اظهارات اخیر او در مورد فعالیت موشکی ایران، اظهار کرد: سفر آقای مکرون به تهران در دستور کار دو کشور قرار دارد و تاریخ دقیق آن هنوز مشخص نیست.سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: احتمالاً این سفر بعد از انجام سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران انجام خواهد شد.وی همچنین موضع‌گیری‌های رییس‌جمهور فرانسه را دقیق ندانست و گفت: ما خواستار این هستیم که آنها با درایت بیشتری به مسائل منطقه توجه و به این موضوع دقت کنند که برخی بدخواهان می‌خواهند روابط ایران با اروپا را تحت تأثیر قرار دهند. قاسمی اظهار کرد: سفر آتی مقامات فرانسوی به تهران می‌تواند در کاستن برخی از اختلافات در مورد بعضی از زمینه‌ها مؤثر باشد و قطعاً در این سفرها در مورد مسائل مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی صحبت خواهد شد.وی گفت: تاریخ سفر وزیر خارجه فرانسه نیز روشن و تقریباً نهایی شده و طی هفته‌های آینده این سفر انجام خواهد شد.

 

captcha
شماره‌های پیشین