358
سه شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۶
13
گزارشی از نشست «امکان‌سنجی تعریف علم در قرآن»

بدون مسأله به قرآن رجوع کنیم، به جایی نمی‌رسیم

یکی از ضرورت‌های شکل‌گیری علوم انسانی قرآن بنیان، تأمل در تعریف علم در قرآن است. دغدغه‌ای که مدتی پیش باعث برگزاری نشستی علمی با عنوان «امکان‌سنجی تعریف علم در قرآن» با حضور حجت الاسلام دکتر شعبان نصرتی و حجت‌الاسلام دکتر محمد رکعی، از اعضای انجمن کلام اسلامی حوزه، در سالن همایش انجمن‌های علمی حوزه شده است.

راهپیمایی اربعین اشاعه فرهنگ صلح است

صبح نو

راهپیمایی اربعین اشاعه فرهنگ صلح است

راهپیمایی اربعین اشاعه فرهنگ صلح است
دکتر ابراهیم فیاض که در جمع فرهیختگان کاروان زیارتی «چهل چراغ» حضور داشت، در مصاحبه با تسنیم نقش دین را در زندگی بشر و من جمله هنرمندان و نخبگان بسیار مهم دانست و گفت: «نخبگان و فرهیختگان به دلایل مختلف نیاز به چنین سفرهای معنوی دارند.
در واقع هنرمند و فرهیخته و چهره‌های شناخته شده هنری وقتی در این جمع خروشان قرار می‌گیرند، دیگر هرگونه من بودن را از خود دور می‌بینند و خوشبختانه در این راهپیمایی هم همه هنرمندان خود را جزئی از مردم می‌دانستند و همه در یک قالب متحد شده بودند و اصلاً خودمحوری وجود نداشت.
از این جهت یک صمیمیت خاصی در درون کاروان هنرمندان ما وجود داشت.»این محقق، راهپیمایی عظیم اربعین را در مسیر وحدت مسلمانان و اشاعه «فرهنگ صلح جهانی» دانست و گفت: «در مقابل انواع جنگ افروزی ها ما می‌بینیم که چقدر زیبا همه اقوام و ملت‌های دین مدار در کنار هم به پیاده روی می‌پردازند و این ترویج صلح جهانی است و در نقطه مقابل داعشی های درنده قرار می‌گیرد.»
وی افزود: «من خیلی از محققان و اساتید دانشگاه را می‌شناسم که در مراسم اربعین شرکت کردند و علاقه به حضور دارند و این مساله می‌تواند به بازتولید فرهنگ و اندیشه‌ای والا در جامعه تبدیل شود. حضور هنرمندان نیز می‌تواند موجب ایجاد نهضت فرهنگی و دینی والایی شود و از این نظر نیاز به توجه دارد.»

کتاب «گفتارهایی در فقه فرهنگ و ارتباطات» منتشر شد
کتاب «گفتارهایی در فقه فرهنگ و ارتباطات» تألیف حجت الاسلام احمدعلی قانع به همت انتشارات دانشگاه امام صاق؟ع؟منتشر شد.
در چکیده این کتاب آمده است:با پیدایش موضوعات جدید فرهنگی ارتباطی و یا توجه بیشتر جامعه به موضوعات قدیم، فقه که تئوری اداره انسان از گهواره تا گور است، باید حکم شرعی آنها را روشن کند تا مردم در تعامل با تک تک مسائل، وظیفه دینی خود را دانسته و حدود الهی را که عامل سعادت فرد و جامعه است رعایت کنند. در کتاب حاضر سعی شد موضوعات و مسائل فرهنگی ارتباطی زیر مطرح و به شیوه اجتهادی مورد بررسی قرار گیرد. تعامل با غیر شیعیان، تعامل با اهل کتاب ، معنای تشبه به کفار، طهارت یا نجاست کافران، ذبیحه کافران، ازدواج با کفار، بازدید غیر مسلمانان از اماکن مقدسه ، مصافحه با کافران، اهمیت رسانش پیام، محورهای ممنوعیت رسانش پیام، آسیب شناسی فقهی و اخلاقی پیام‌های بازرگانی و مطالبی پیرامون سیاست گذاری فرهنگی اهم موضوعات این کتاب را تشکیل می‌دهد.
این کتاب حاصل تدریس هفت ساله فرهنگ و ارتباطات در اسلام و اثری تلفیقی در راستای اهداف و رسالت‌های دانشگاه امام صادق؟ع؟است که به همت انتشارات دانشگاه امام صادق؟ع؟منتشر شد.

مفهوم حکمت در ادیان توحیدی بررسی می‌شود
همایش روز جهانی فلسفه با عنوان «مفهوم حکمت در ادیان توحیدی» در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار می‌شود.به گزارش خبرگزاری فارس، مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به مناسبت روزجهانی فلسفه همایش «مفهوم حکمت در ادیان توحیدی» را به میزبانی مؤسسه در روز دوشنبه 29آبان ماه از ساعت  تا 12 تا 17 در محل سالن همایش‌های مؤسسه برگزار می‌کند.این همایش با حضور اندیشمندان بزرگی از ادیان مختلف توحیدی شامل (یهودیت،‌ مسیحیت،‌ اسلام و آیین زرتشت) نظیر غلامحسین ابراهیمی دینانی استاد فلسفه اسلامی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران، اسقف مارنرسای بنیامین موانه اسقف کلیسای شرق آشوری ایران، سیدمصطفی محقق داماد استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی، اردشیر خورشیدیان رییس انجمن مؤبدان تهران،‌ ابوذر ابراهیمی ترکمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آرش آبایی محقق و دین‌پژوه کلیمی، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه استاد کلام و رییس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران برگزار می‌کند.پس از مراسم افتتاحیه، اساتید در دو بخش به بررسی معنی و مفهوم حکمت در ادیان توحیدی خواهند پرداخت.

برگزاری کارگاه «صورت‌بندی مطالعه فلسفه سیاسی اسلامی در غرب»
کارگاه آموزشی «صورت بندی مطالعه فلسفه سیاسی اسلامی در غرب» به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، با ارائه حجت الاسلام دکتر محسن رضوانی، عضو هیات علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی؟ره؟ برگزار می‌شود.به گزارش خبرگزاری مهر، کارگاه آموزشی «صورت بندی مطالعه فلسفه سیاسی اسلامی در غرب» با هدف اصلاح تصویر و بینش موجود درباره فلسفه سیاسی اسلامی و کمک به هویت‌یابی نسل متفکر جهان اسلام در مقابل فهم برخی از اندیشمندان غربی از آموزه‌های تمدن اسلامی به همت پژوهشکده اندیشه سیاسی، انقلاب و تمدن اسلامی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی  برگزار می‌شود.این کارگاه چهارشنبه ۸ آذرماه از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۶ به مدت ۵ ساعت در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی واقع در تهران، بزرگراه کردستان، نبش خیابان آینه‌وند برگزار می‌شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین