358
سه شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۶
12
اعتراض صریح کارگردان دنیای کودکان به وضعیت اکران فیلمش

آقای داروغه زاده چرا حمایت نمی‌کنید؟

دنیای کودکان و نوجوانان از جمله فضاهایی است که بحث آن در هر دوره‌ای جدا از خانواده‌ها به عنوان دغدغه‌ای برای مسوولان مملکتی در حوزه‌های مختلف نیز مطرح است. این موضوع همیشه به عنوان دستمایه‌ای برای بخشی از وعده‌های سیاستمداران و مدیران در بخش‌های مختلف وجود داشته و به اشکال مختلف درباره آن صحبت‌هایی ارائه شده و همچنان می‌شود.

صبح نو

اعتراض صریح کارگردان دنیای کودکان به وضعیت اکران فیلمش

آقای داروغه زاده چرا حمایت نمی‌کنید؟

دنیای کودکان و نوجوانان از جمله فضاهایی است که بحث آن در هر دوره‌ای جدا از خانواده‌ها به عنوان دغدغه‌ای برای مسوولان مملکتی در حوزه‌های مختلف نیز مطرح است. این موضوع همیشه به عنوان دستمایه‌ای برای بخشی از وعده‌های سیاستمداران و مدیران در بخش‌های مختلف وجود داشته و به اشکال مختلف درباره آن صحبت‌هایی ارائه شده و همچنان می‌شود.

در این بین در حوزه فرهنگ وهنر به ویژه هنرهای نمایشی مثل سینما و تلویزیون همیشه بازار صحبت از این مساله داغ بوده اما کمتر به آن در عمل پرداخت شده است، مساله ای که از کمبودهای سینمای کودک و اعتراضاتی که فعالان این حوزه دارند، به وضوح مشهود است.در روزهای اخیر نیز بعد از مدت‌ها 2 فیلم کودک در سینماهای کشور اکران شده‌اند، اما شیوه اکران یکی از این کارها و پرداخت به آن موضوعی است که داد تولیدکنندگان این فیلم را درآورده است. فیلم«حقه باز دم دراز» به کارگردانی آقای علیرضا محمودزاده و تهیه کنندگی آقای داریوش بابائیان که اکران آن از 19 مهرماه شروع شد اما به دلیل مسائلی هنوز آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

حمایت‌های انحصاری در سینمای کودک
در همین راستا محمودزاده در گفت و گو با «صبح نو» درباره اکران پر حرف وحدیث این فیلم عنوان کرد: واقعیت این است که ما سالن چندانی برای نمایش فیلم نداریم و تنها حدود 42سالن تک سانس و 2سانس را در زمان‌های سوخته‌ای مثل 9صبح و یا ظهر به ما اختصاص داده‌اند و من واقعاً نمی‌دانم که این شرایط موجود آیا مناسب یک فیلم هست یا اینکه اگر من هم فیلم دولتی که برای خودشان بود را می‌ساختم الان  128سالن داشتم و به آن جور دیگری نگاه می‌شد؟ اصلاً آیا درست است که بنر فیلم ما به شکل لوله شده جلو در بلیت فروشی باشد و هیچ عکس و پوستری را از فیلم ما که در حال اکران است جایی نمی‌زنند و اصلاً نمی‌گویند که چنین کاری هم وجود دارد. از سوی دیگر اصلاً ساعت 8 صبح مگر کسی دست فرزندش را می‌گیرد و به سینما می‌رود؟ این شیوه موجود یعنی این که در سینمای کودک تنها باید از 3 نفر حمایت شود و بقیه در حاشیه قرار بگیرند.

بیش از 30 فیلم کودک ساخته‌ام
وی ادامه داد: خود من حداقل 30 فیلم کودک در تلویزیون ساختم و آن قدر تجربه دارم که بلد باشم یک فیلم عروسکی موزیکال را بسازم، اما جامعه و سیستم مدیریتی در حال حاضر به سمتی می‌رود که هیچ حمایتی از من فیلمساز نمی‌شود. در این شرایط من چطور باید کارم را در این فضا ادامه دهم. در مورد این کار هم الان هستند کارهایی که در حوزه کودک بیش از 100 سالن دارند، ما هم چیز زیادی نمی‌خواهیم و تنها می گوییم چند سالن در زمان‌های درست به ما دهند.

باندبازی‌هایی که به دنیای کودکان هم رسید
محمودزاده با اشاره به باندبازی در سینما و به ویژه سینمای کودک گفت: ماجرای باندبازی در سینما به حوزه کودک هم سرایت کرده واین اتفاق باعث شده تا همانطور که گفتم سالن‌ها و سانس ها ناعادلانه بین فیلم‌ها تقسیم  شوند. در این شرایط فیلم تک سانس ما بازهم به نسبت فیلم‌هایی که بهترین امکانات را دارند، توانست دیده شود، چرا که به نسبت دیگر فیلم‌هایی که وجود دارند، هیچ جایی حتی آموزش و پرورش هم از ما حمایت نکرد. این سازمان انتظار دارد که من فیلمساز به هر نحوی شده بحث آموزش آن‌ها را به تصویر بکشم و در این فیلم با وجود این که بحث پیرامون مهدکودک‌ها و آموزش در آن‌هاست، جای سؤال دارد که چرا بازهم هیچ حمایتی از ما نمی‌کنند. این فیلم برای 3 تا 12سال است اما چرا هیچ مرکزی از سوی آموزش و پرورش حمایت نمی‌کند. عدم اکران مناسب این فیلم در شهرستان‌ها و بعضی سینماها مورد دیگری بود که وی درباره‌اش گفت: در حال حاضر پردیس زندگی فیلم ما را نمایش نمی‌دهد ومی گوید که این فیلم نمی‌فروشد؛ در صورتی که حواله آن را گرفته است و مردم خیابان اباذر در کامنت هایی که همچنان موجود است از ما پرسیده‌اند که چرا این فیلم درآن سمت اکران نشده، علاوه بر این‌ها برخی از شهرستان‌ها نیز به همین ترتیب،حواله را گرفته‌اند و کار را اکران نکرده‌اند. با این حال ما بازهم از تلویزیون ممنون هستیم که تیزر و تبلیغات مان را پخش کرده و تا حدی به این کار پرداخته، چون از نظر آن‌ها این فیلم یک کار فرهنگی است که جا دارد تا بچه‌ها آن را ببینند، به همین دلیل شبکه پویا به شکل قابل توجهی از ما حمایت کرد و این جای تشکر دارد وگرنه اگر برای فیلم ما هم گروه گروه دانش آموز از مدارس می‌آوردند و زمان مناسب به آن اختصاص می‌داند، کار ما هم دیده می‌شد.

کو گوش شنوا؟!
محمودزاده با اشاره به اعتراضات بی پاسخی که به این اتفاق کرده‌اند بیان کرد: از زمان اکران این فیلم به این شکل، ما اعتراضات خود را اعلام کردیم و این گلایه‌ها هر روز ادامه داشتند و دارند اما گوش شنوایی وجود ندارد. مساله ای که حتی چندی پیش مرکز نظارت و ارزشیابی درباره آن اعلام کرد که از فیلم کودک حمایت می‌کنیم ولی این اتفاق نیفتاده است و ما از آن‌ها تقاضا داریم که لطف کنند و تنها چند سالن دیگر حتی در شهرستان‌ها به  ما بدهند، این دغدغه ماست، چرا که با این شرایط مردم تا اینجا از ما حمایت کرده‌اند و  این فیلم را به هم معرفی کرده‌اند، ما هم چاره‌ای جز معرفی فیلم به مردم نداریم و این افراد هم به سالن نیاز دارند. همه این‌ها در حالی است که مدتی است مسوولان با وجود کمبودهایی که از نظر تعداد سالن‌ها داریم، دغدغه اکران فیلم‌های خارجی را دارند، اتفاقی که در این شرایط صحبت از آن درست نیست، چرا که برخی از فیلم‌های ما به علت کمبود سالن در حال نابود شدن هستند، از همین رو باید به این موضوع به شکل دیگری پرداخت شود.

نسخه جدیدی از پینوکیو در قالب
حقه باز دم دراز
محمودزاده در پایان خاطرنشان کرد: من بازهم از آقای داروغه زاده که مدتی پیش گفته بوند از فیلم‌های کودک حمایت می‌کنند می‌پرسم که چرا الان از ما حمایت نمی‌کنند و یا چرا جایی مثل وزارت بهداشت فیلم ما را معرفی نمی‌کند و نمی‌گوید که حداقل این فیلم برای روان بچه‌های شما خوب است؟ ما در این کار به بحث فرار از خانه و شبکه‌های اجتماعی پرداخته‌ایم و حتی این فیلم به گونه‌ای نسخه جدیدی از پینوکیوست، در این فیلم عروسک‌ها پیش رونده کار هستند و کار برای کودک است، اما هیچ کس حاضر نیست برای ما کاری کند، چون فیلم برای بخش خصوصی است. با همه این‌ها من بازهم تقاضا می‌کنم که از ما حمایت کنید، چرا که دنیای کودکان ما به چنین آثاری نیاز دارد و باید به آن به گونه دیگری پرداخته شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین