358
سه شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۶
10
گفت‌و‌گوی «صبح نو» با دکتر اکبر نصراللهی درباره چالش‌های رسانه‌ای در زلزله کرمانشاه

مبارزه طنزآمیز؛ حاصل کم‌کاری رسانه‌ها

اطلاعات لحظه‌ای زیادی در فضاهای مجازی و رسانه‌های داخلی و خارجی از زلزله یکشنبه شب استان کرمانشاه منتشر شده است که همگی از وضعیتی ناخوشایند حکایت دارند؛ وضعیتی که هر لحظه که از حادثه می‌گذرد شرایط بدتری پیدا می‌کند. موضوعی که در کشور و طی چند سال گذشته با رواج شبکه‌های اجتماعی بیشتر رونق گرفته، انتشار اخبار غلط، شایعه و بعضاً غیر واقعی برای جذب مخاطب است که این اقدام نه تنها حرفه‌ای نیست بلکه می‌تواند به نگرانی‌های موجود حادثه دامن‌بزند.

سیاست زدگی رسانه‌ها در برابرحوادث غیرمترقبه

یادداشت پدرام کاویان هریری

صبح نو

سیاست زدگی رسانه‌ها در برابرحوادث غیرمترقبه

یادداشت پدرام کاویان هریری

آمارها نشان می‌دهد که نزدیک به 63 درصد از مسکن‌های روستایی ما در ایران نیاز به بازسازی و بهسازی دارند و در صورت وقوع زلزله، در‌این مسکن‌ها فاجعه رخ می‌دهد.
با این حال این چالش چقدر از فضای رسانه‌ای ما را اشغال کرده است؟ چقدر رسانه‌های رسمی و غیر رسمی چون شبکه‌های اجتماعی به مسائل اساسی کشور از جمله نظام ساختمان سازی، نظام معماری، نظام شهرسازی و .... پرداخته‌اند؟ به نسبت می‌توانیم بگوییم «تقریباً هیچ». البته همین امروز در موقعیتی قرارداریم که زلزله‌ای غرب کشور را در نوردیده و صدها نفر از هموطنانمان را به کام مرگ کشانده یا مجروح کرده و به مطالبه، کمک و حمایت بر تمرکز و سرعت عمل نهادهای مسوول دولتی در آواربرداری و امداد و کمک‌رسانی به آسیب دیدگان نیاز داریم.
همان‌ها که تا دیروز به جدال‌ها و بحث‌های سیاسی زرد و روزمره می‌پرداختند، به یک‌باره صاحب صلاحیت در حوزه سیاست‌گذاری و ساخت و ساز مسکن شده‌اند و نظرات کارشناسی‌شان را پشت سر‌هم به اشتراک می‌گذارند. برخی رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای (همچون یاشار سلطانی، رادیو فردا و ....)  البته به جای همین بحث‌های مثلاً کارشناسی! گوگل را سرچ کرده‌اند و عکس‌های زلزله در مصر و جاهای دیگر دنیا را با عنوان خراب شدن آوار مسکن مهر بر سر هموطنان زلزله‌زده به مخاطبان خود قالب کرده‌اند.
یعنی حتی از جنازه‌های روی زمین نیز برای اهداف ومقاصد سیاسی خود چشم پوشی نمی‌کنند. حتی روزنامه شرق با بیشرمی مساله را از سیاست بازی‌های داخلی فراتر برده و تیتر زده است که «زلزله عراق، ایران را لرزاند»!
 شبکه‌های اجتماعی را بالا و پایین که می‌کنی، انگار کل تلفات زلزله صرفاً در چند واحد مسکن مهر رخ داده و مسکن‌های مهر را هم رییس دولت قبل به شخصه ساخته و تحویل متقاضیان داده است؛
پس مثل همیشه «همه چیز تقصیر دولت قبل است».
   البته فراموش می‌شود که عملیات بهسازی و نوسازی روستاها در دولت احمدی نژاد 15 برابر قبل از آن و 8 برابر دولت بعد از آن بوده است. فراموش می‌شود که دولت یازدهم و دوازدهم برخلاف شعارهایی که داده، عملاً کاری در ساخت و ساز مسکن نکرده‌اند که اینک کسی با تصاویری که اصالت آن‌ها هنوز تأیید نشده، بر عملکرد آن‌ها خرده بگیرد.
کسی البته در این میان سؤال نمی‌کند که روند امداد رسانی و آوار‌برداری از دیشب چگونه بوده است و چرا در بسیاری از شهرهای زلزله زده، مسوولان بهداشت و درمان دیشب در محل کار خود حاضر نشده‌اند و چرا عملیات آوار برداری با چندین ساعت تأخیر و بدون امکانات مورد نیاز شروع شده و چرا بیمارستان‌های شهرهای آسیب دیده و اطراف آنها از امکانات درمانی مناسب
بی بهره بوده‌اند.
این‌ها همه گوشه‌هایی از سیاست زدگی رسانه‌های ماست که افکار‌عمومی و مسوولان را از توجه به مسائل جدی و اساسی منحرف می‌کنند. کافی است وضعیت رسانه‌ها در مساله پلاسکو را به یاد بیاورید که در چند روز، پلاسکو را به مساله اصلی و اساسی کشور تبدیل کرده‌اند. اینک که چند ماه از انتشار گزارش ملی درباره حادثه پلاسکو گذشته است، آیا این رسانه‌ها کوچک‌ترین نگاهی به گزارش‌های کارشناسی درباره علل رخداد حادثه پلاسکو داشته‌اند؟ آیا‌تلاشی برای پیگیری و مطالبه از نهادهای مسوول مربوطه برای آمادگی مقابله با چنین بحران‌هایی صورت گرفته است؟ آیا کسی قول‌هایی که مسوولان سر حادثه پلاسکو به مردم می‌دادند، پیگیری کرده است؟ آیا مطالبه‌ای درباره رعایت نکات ایمنی مورد نیاز در ساخت‌و‌ساز ساختمان‌ها و نیز تجهیز آنها بعد از ساخت ایجاد شده است؟
سیاست‌زدگی رسانه‌ها، مساله سوانح طبیعی و حوادث غیرمترقبه را دست مایه تسویه حساب‌های سیاسی می‌کنند و مانع از توجه و تمرکز ویژه بر دلایل اصلی و انباشت تجربیات
می‌شوند.
 البته در این میان باید حساب رسانه‌هایی که سختی‌های رصد و پایش مسائل اساسی کشور را می‌کشند، از رسانه‌های سیاست‌زده جدا کرد. یکی از این برنامه‌ها برنامه پایش بود که به صورت تخصصی به مسائل اساسی جامعه ایران توجه می‌کرد ولی تنگ‌نظری برخی دولتمردان و مدیران رسانه ملی مانع از آن شد که این برنامه تداوم داشته باشد. در واقع گویا مسوولان هم علاقه‌مندند تا رسانه‌ها درگیر سیاست زدگی روزانه‌شان باشند، تا عیار مدیریتشان
فاش نشود.

captcha
شماره‌های پیشین