358
سه شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۶
1
گزارش «صبح نو» از فاجعه تلخی که ایران را برای کمک به زلزله زدگان بسیج کرد

کرمانشآه

براساس اعلام مؤسسه ژئوفیزیک، زمین‌لرزه‌ای با قدرت 7.3 ریشتر و در ساعت 21:48 دقیقه در عمق 11 کیلومتری از سطح زمین ازگله را لرزانده است. شدت این زلزله به حدی بوده که لرزه‌های آن در ایلام، کردستان، آذربایجان غربی، همدان، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، قم، اصفهان و تهران نیز احساس شده اما در بسیاری از نقاط خسارتی نداشته است.

«صبح نو» گزارش می دهد

ناله نساجی زیر پای کاهش تعرفه

تعرفه گمرکی واردات پوشاک از 200 درصد به 55 درصد کاهش یافته است. خبری که دل بسیاری از تولیدکنندگان صنعت نساجی را به لرزه در آورد، همان کسانی که نگرانند پشت پرده همین کاهش تعرفه، بیکاری گسترده کارگرانی باشد که دلخوش به حقوق سر ماهی شده‌اند که روزی گذران زندگی خود و زن و فرزندشان است.

جاسوسی که جانسون را بر لبه تیغ استعفا برد

دردسرهای یک اعتراف ناخواسته

روز گذشته سخنگوی وزیر امورخارجه ایران از سفر بوریس جانسون تا قبل از پایان سال 2017 میلادی خبر داد. خبر سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران در حالی تأیید شد که او این روزها دردسرهای زیادی را از سر می‌گذراند، اعتراف ناخواسته او یعنی آموزش خبرنگاران ایرانی توسط «نازنین زاغری رادکلیف» گافی بود که دولت انگلستان نمی‌توانست سرپوشی برای آن پیدا کند و کار تا درخواست استعفای جانسون و حتی اخراج او هم پیش رفت.

سرمقاله

زلزله خبر نمی‌دهد

صبح نو

سرمقاله

زلزله خبر نمی‌دهد


زلزله کرمانشاه میلیون‌ها ایرانی را در غم و اندوه فرو برد؛ از درد ناگواری که گریبان پاره وطن را درگیر خود کرده است؛ سرزمین‌های دلاورخیز کرمانشاهان از سرپل‌ذهاب گرفته تا قصرشیرین. جایی که روزگاری سپر دفاعی ایران بود در برابر تجاوز و حالا محمل درد و رنج و سختی است، ناشی از بی‌خانمانی و سرما و گرفتاری‌های یک زلزله بزرگ. زلزله مثل هر حادثه دیگری خبر نمی‌کند، اما دولت به واسطه مسوولیت و وظیفه خود، همواره درقبال آن پیش‌بینی‌هایی دارد که باید در هرلحظه نامنتظره به‌کار گرفته شود و هر لحظه سستی، چندان برابر خسارت‌بار خواهد بود. این مسوولیت مترادف دوری از سیاست‌بازی و ادعاهای غیرکارشناسانه است؛ تقلیل ماجرا به برخی ساخت و سازها و طبق روال 4-5 ساله اخیر مقصرنشان‌دادن دو دولت قبل‌تر، راهبرد نخ‌نما‌شده‌ای است که گویی برخی نمی‌خواهند از آن دست بردارند. مردم زیرآوارند و عده‌ای از مدیران ارشد اجرایی در فکر برچسب‌زنی و هدایت افکار عمومی به جهاتی خاص برای اهداف سیاسی‌شان. زلزله کرمانشاه، چشم انتظار اقدامات دولتی است برای مهار فوری بحران و مهم‌تر از آن، چاره‌اندیشی‌های کلان‌تر در سطوح عالی سیاست‌گذاری (نظیر مجمع تشخیص مصلحت) است برای ارتقای وضعیت شهرسازی تا آسیب‌های ناشی از بلایای طبیعی به حداقل خود برسد. همه مردم ایران در کنار کرمانشاهی‌ها ایستاده‌اند تا شهرشان را دوباره آباد ببینند.

captcha
شماره‌های پیشین