357
دوشنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۶
4
رییس‌جمهور آمریکا: تلاش می‌کنم دوست او باشم

ایستادگی کیم جونگ، عقب نشینی ترامپ

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا روز گذشته دریک پیامی توییتری از حق خود برای شخصی کردن دعوایش با «کیم جونگ اون» رهبرجوان کره شمالی دفاع کرد و مدعی شد که از سوی همتای پیونگ یانگ نشین خود، مورد توهین قرار گرفته است. وی در این باره نوشت: چرا کیم جونگ اون مرا «پیر» خطاب می‌کند حال آنکه من هرگز او را «کوتوله و چاق» خطاب نمی‌کنم. خب، من سخت تلاش می‌کنم تا دوست او باشم و شاید روزی این اتفاق هم بیفتد!

«ترزا می» روی لبه تیغ پارلمان!

صبح نو

رییس‌جمهور آمریکا: تلاش می‌کنم دوست او باشم

ایستادگی کیم جونگ، عقب نشینی ترامپ

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا روز گذشته دریک پیامی توییتری از حق خود برای شخصی کردن دعوایش با «کیم جونگ اون» رهبرجوان کره شمالی دفاع کرد و مدعی شد که از سوی همتای پیونگ یانگ نشین خود، مورد توهین قرار گرفته است. وی در این باره نوشت: چرا کیم جونگ اون مرا «پیر» خطاب می‌کند حال آنکه من هرگز او را «کوتوله و چاق» خطاب نمی‌کنم. خب، من سخت تلاش می‌کنم تا دوست او باشم و شاید روزی این اتفاق هم بیفتد!

این سخنان دونالد ترامپ در حالی عنوان می‌شود که در دو ماه گذشته وی، شدیدترین حملات توییتری و رسانه‌ای خود را علیه رهبر کره شمالی انجام داده است، تا جایی که کره شمالی با پرتاپ و آزمایش موشک در آبهای آزاد، سخنان تند رییس جمهور آمریکا را پاسخ می‌داد و برخی از کارشناسان دعوای ترامپ و کره شمالی را موجب به وجود آوردن جنگ جهانی سوم تعبیر کردند.
«جیمز کلاپر» رییس سابق اداره اطلاعات ملی آمریکا در واکنش به تنش‌های لفظی دوطرف، گفت: دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با ادامه دعوای لفظی با کره شمالی می‌تواند آمریکا را وارد جنگ جهانی سوم کند.
رییس جمهور آمریکا درتوییتی نوشته بود: اگر رفتار غیرمعقولی از کره شمالی سر بزند، راهکارهای نظامی به طور کامل آماده عملی شدن هستند. امیدوارم «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی راه دیگری بیابد. اگر پیونگ یانگ از تهدید آمریکا دست برندارد با آتش و خشم واشنگتن مواجه خواهد شد.
در پاسخ به این تهدید، کره شمالی از آمادگی ۴ فروند موشک برای شلیک به سمت «گوام» خبر داد که میزبان پایگاه نظامی آمریکا در اقیانوس آرام است. در مقابل، واشنگتن هم از آمادگی ۶ فروند بمب افکن راهبردی برای حمله پیش دستانه به تاسیسات موشکی کره شمالی سخن گفت.

رزمایش آمریکا و کره‌ جنوبی
اما آسوشیتدپرس، روز گذشته در خبری از رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی خبر داد و نوشت: این رزمایش چهار روزه در حالی در آب‌های جنوب کره‌ جنوبی آغاز شده است که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا همچنان در سفر رسمی خود به آسیا به سر می‌برد؛ سفری که عمده محور آن بحث درباره تهدید هسته‌ای کره شمالی بوده است.
در جریان این رزمایش که تا روز سه شنبه ادامه پیدا خواهد کرد، سه ناو هواپیما بر آمریکایی شامل ناوهای رونالد ریگان، تئودور رزولت و نیمیتز حضور دارند.
ترامپ که سفر 12 روزه خود را در شرق آسیا به پایان می‌رساند، چند روز پیش در سفر به کره جنوبی از آمادگی برای توسل به همه گزینه‌های موجود در برخورد با پیونگ یانگ سخن گفت ومدعی شد اخیراً شاهد برخی اقدامات مثبت از سوی کیم جونگ اون بوده است. اظهارنظری که از سوی رسانه‌ها به اعتدال‌گرایی و تغییر لحن ترامپ در برابر کره شمالی تعبیر شد.
این در حالی است که رییس جمهور آمریکا در سلسله توئیت‌های روز گذشته خود از تصمیم «شی جین‌پینگ» همتای چینی برای افزایش تحریم‌ها علیه کره شمالی ابراز رضایت کرد و گفت چین به دنبال عادی کردن شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای است.

ترامپ: ملاقات با رهبر کره شمالی اتفاق خجسته‎ای است!
از سویی دیگر، دونالد ترامپ در سفر به شرق آسیا در پاسخ به سؤال خبرنگاری که از وی درباره احتمال ملاقات با کیم جونگ پرسید، جواب داد: هر چیزی ممکن است. اتفاق‌های عجیبی در زندگی می‌افتد. اگر این دیدار رخ بدهد برای کره شمالی خوب خواهد بود. این اتفاق خوبی برای همه جهان خواهد بود. نمی‌دانم شدنی است یا خیر اما اگر بشود، اتفاق خوبی است.
وی در عین حال مدعی شد: همه کشورهای مسوول جهان باید از بابت توقف تهدیدهای رژیم سرکش کره شمالی علیه جان مردم اطمینان حاصل کنند. ما تحریک (به جنگ) شده‌ایم، همه جهان تحریک شده است. ما ثبات می‌خواهیم و نه هرج‌ومرج. صلح می‌خواهیم، نه جنگ.
آزمایش‌های موشکی کره شمالی در چند ماه گذشته و لفاظی‌های رییس جمهور آمریکا به تشدید تنش‌ها در شبه جزیره کره منجر شده بود و آمریکا و کره جنوبی یک رزمایش نظامی مشترک 10 روزه در واکنش به این آزمایش‌های موشکی پیونگ یانگ انجام دادند.ترامپ چند روز پیش در سفر به کره جنوبی، اگرچه بار دیگر از آمادگی برای توسل به همه گزینه‌های موجود در برخورد با پیونگ یانگ سخن گفت، اما مدعی شد اخیراً شاهد برخی اقدامات مثبت از سوی کیم جونگ اون بوده است. اظهارنظری که از سوی رسانه‌ها به اعتدال‌گرایی و تغییر لحن ترامپ در برابر کره شمالی تعبیر شد و می‌توان این را عقب نشینی آمریکا در قبال سیاست‌های کره شمالی توصیف کرد.
کارشناسان سیاسی و بین المللی معتقدند که سیاست‌های رهبر کره شمالی در بی اعتنایی به تهدیدهای آمریکا و مقاومت او باعث شده ترامپ از حملات بی پروای لفظی خود نسبت به این کشور و رهبرش کوتاه بیاید و برهمین اساس او با ناامیدی از سیاست‌های قبلی خود، این بار تجربه جدیدی را در مقابله و مهار کره شمالی به کار گیرد؛ موضوعی که به نظر می‌رسد با پاسخ منفی کیم نیز مواجه شود.

ایزدی: آمریکا متوجه شد که نمی تواند غلطی بکند
دکتر فؤاد ایزدی کارشناس امور آمریکا  با اشاره به اینکه آمریکا گزینه نظامی در مقابل کره شمالی ندارد، به روزنامه صبح نو گفت: سخنان روز گذشته ترامپ که در ادامه سفربه شرق آسیا مطرح کرد نشان می دهد که آمریکا توانایی انجام گزینه نظامی در برابر کره شمالی را ندارد و به سمت توافق سیاسی پیش می رود.ایزدی، ادامه داد: سخنان ترامپ که در قالب یک نوع شوخی و گفتاری نرم به رهبر کره شمالی عنوان شده است نشان از این دارد که آمریکا به این نتیجه رسیده است که راهی غیر از گفت وگو با کره شمالی وجود ندارد و آمریکا با داشتن قدرت و توان نظامی نمی تواند اقدام نظامی انجام دهد.
عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران ، تصریح کرد: آمریکا متوجه شده است که نمی تواند غلطی بکند.

 

captcha
شماره‌های پیشین