357
دوشنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۶
3
نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «صبح نو» بررسی کردند

طرح سؤال از رییس جمهور؛ نتیجه کارنامه 100 روزه دولت

«رییس جمهور به مردم درباره عملکرد ۱۰۰‌روزه‌اش گزارش می‌دهد» این خبر را روز‌گذشته معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهور اعلام کرد؛ خبری که با اظهارنظرهای متفاوت همراه شد. عملکرد 100 روزه‌ای که تنها دستاوردش اتحاد دو فراکسیون سیاسی مجلس در طرح سؤال از رییس جمهور بود.

وظیفه دولت در قبال آینده برجام

صبح نو

نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «صبح نو» بررسی کردند

طرح سؤال از رییس جمهور؛ نتیجه کارنامه 100 روزه دولت

«رییس جمهور به مردم درباره عملکرد ۱۰۰‌روزه‌اش گزارش می‌دهد» این خبر را روز‌گذشته معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهور اعلام کرد؛ خبری که با اظهارنظرهای متفاوت همراه شد. عملکرد 100 روزه‌ای که تنها دستاوردش اتحاد دو فراکسیون سیاسی مجلس در طرح سؤال از رییس جمهور بود.

آقای پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات دفتر رییس‌جمهور از حضور آقای حسن روحانی دریک برنامه تلویزیونی برای ارائه گزارش درباره عملکرد صد روز آغازین دولت دوازدهم خبر داد و در صفحه توئیتر خود نوشت: «حجت الاسلام حسن روحانی در این گزارش به موضوعاتی نظیر اقتصاد، سیاست خارجی، فرهنگ و جامعه می‌پردازد که البته اقتصاد سهم بیشتری خواهد داشت.» در 5 اردیبهشت‌ماه بود که آقای روحانی هنگام ورود به سازمان صدا و سیما برای ضبط برنامه تلویزیونی، درباره برنامه عملی خود در خصوص رونق تولید، خروج از رکود و حل بیکاری گفت: یک برنامه مدون دارم که آن را منتشر می‌کنم. مهم‌ترین اولویت مردم طبق نظرسنجی‌ها حل معضلات اقتصادی است، یعنی بهبود معیشت مردم که یک اقدامات جدیدی هم هست که در برنامه صد روزه و همچنین در برنامه چهار سال انجام خواهد شد.  اما با اینکه نزدیک به 100 روز از آغاز به‌کار دولت دوازدهم می‌گذرد، هنوز خبری از بهبود معیشت نیست و نارضایتی مردم در حال گسترش است به ویژه اینکه مشکل مؤسسات مالی و اعتباری دامان دولت را گرفته و رییس جمهور را تا آستانه پاسخگویی در مجلس پیش برده است. در واقع طرح سؤال از روحانی که 131 امضا دارد رهآورد اقتصادی دولت دوازدهم و هدیه بهارستان برای 100 روزگی دولت تدبیر و امید است.

دولت بی دغدغه
آقای عزت الله یوسفیان ملأ، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو گفت:
 «رأی اعتماد به وزرای کابینه دوازدهم در طول ده دوره مجلس بی نظیر بود و نمایندگان به وزرای پیشنهادی رأی بالایی داده و آن‌ها را در حد اعلا تقویت کردند اما با کمال تأسف دولت دوازدهم نسبت به دوره قبل دغدغه کمتری نسبت به امور دارد و در مسائل بسیار کند عمل می‌کند.» وی درباره عملکرد 100 روزه دولت دوازدهم در حوزه اقتصاد گفت: « شعارهایی که در ابتدا داده شد، در موضوع اقتصاد عملی نشده است. اگر وضعیت به همین شرایط ادامه یابد مشکلات معیشتی مردم بدتر می‌شود؛ دولت علاقه‌ای به اجرای برنامه ششم توسعه ندارد چراکه خود در ابتدا احکامی را به مجلس آورد و بعد از اینکه قانونی مدون از سوی مجلس تصویب شد، حاضر به ابلاغ آن نشدند.»

یک ماده و تبصره برای اصلاح نظام بانکی به مجلس نیامده
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تأکید کرد: «مسأله معیشت مردم دغدغه اصلی است که دولت تاکنون کار مؤثری در این زمینه انجام نداده است، فلذا دولت باید به بخش تولید و اشتغال توجه ویژه‌ای داشته باشد و با تولید، اشتغال ایجاد می‌شود.» یوسفیان ملأ خاطرنشان کرد: «آقای روحانی وعده و شعار اصلاح نظام‌بانکی را مطرح کرد اما خواست با خواهش و تمنا کار را پیش ببرد و حتی یک ماده و تبصره برای این موضوع به مجلس ارائه نکرده است. دولت دوازدهم در بحث اقتصادی دغدغه نداشته و تاکنون کار قابل قبولی انجام نداده است.»

ادعای دولت درباره تحقق وعده‌ها
آقای محمد جواد ابطحی، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو درباره عملکرد 100 روزه دولت گفت: «اگر پای صحبت‌های تیم دولت بنشینید آمار یک و نیم میلیون شغل هم دادند اما آقای جهانگیری این سخنان را اصلاح کرده و اعلام کرد که درست نبوده و 600 هزار شغل ایجاد شده، در واقع دولت معتقد است که به تمام وعده‌های اقتصادی عمل کرده است.»

اعتراف ناامیدانه روحانی
وی ادامه داد: «نگاهی به واقعیت‌های جامعه اما موضوعات را به نحوی دیگر به نمایش می‌گذارد و اخبار ارائه‌شده به مجلس خبرهای خوشایندی نیست و انتظاراتی که از دولت می‌رفت، برآورده نشده است. آقای روحانی هم خود بر این مهم واقف است و به همین دلیل هم خواسته تا مردم را مأیوس نکرده و اخبار ناامیدکننده مخابره نشود درواقع می‌خواهد تا منتقدان و رسانه‌ها به این باب وارد نشوند.» این نماینده مجلس تأکید کرد: «امیدواریم دولت رویکرد خود را تغییر داده و از خر مراد پایین بیاید و به نصیحت‌ها توجه کرده، اقتصاد مقاومتی را مدنظر قرار دهد، جلوی واردات بی‌رویه را بگیرد و به بخش خصوصی سالم بها داده شود. مجلس هم تلاش می‌کند که در این زمینه بسیار کار کرده و قانون رفع موانع کسب و کار، قانون خوبی است اگر دولت آن را اجرایی کنند.» ابطحی به افزایش مشکلات مؤسسات مالی و اعتباری اشاره کرد و گفت: «مهلتی به روحانی و کابینه برای اصلاح امور اقتصادی و اصلاح امور بانکی داده شد که تاکنون کاری صورت نگرفت و در مقطع کنونی و با وضع موجود مؤسسات مالی و اعتباری و تحصن مالباختگان مسأله‌ای است که همت همه را می‌طلبد.»

رییس جمهور آتش خشم نمایندگان را بر انگیخت
وی به طرح سؤال از رییس جمهور اشاره کرد و گفت: «نمایندگان به دلیلی مشکلات اقتصادی موجود به ویژه مسائل مؤسسات مالی و اعتباری این طرح را تدوین کردند و به دولت برای حل مشکلات زمان دادند اما به‌رغم تمام وعده و وعیدها و پادرمیانی لاریجانی و تلاش وی برای حل شدن موضوع با کدخدامنشی، این موضوع حل نشد و سخنان روحانی در جلسه سران قوا درباره سپرده گذاری در بانک‌های معتبر آتش خشم نمایندگان را برانگیخت و آنان را مصمم‌تر کرد.»

نگرانی درباره عملکرد اقتصادی
آقای محسن بیگلری، عضو هیأت رییسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم عملکرد 100 روزه دولت را نامناسب دانست و گفت: «در 100 روز ابتدایی دولت دوازدهم متأسفانه نرخ ارز افزایش چشمگیری داشت که این بر معیشت مردم تأثیر نامناسبی دارد، همچنین در این مدت قیمت مصالح ساختمانی 70 درصد افزایش را تجربه کرده است.» وی ادامه داد:« دولت باید به موضوع مؤسسات مالی و اعتباری توجه کرده و تثبیت نرخ ارز را در دستورکار خود قرار دهد چراکه در این مدت شرایط اقتصادی بدتر شده و نگرانی زیادی درباره عملکرد اقتصادی دولت وجود دارد.»

ضعف دولت و معدل زیر 10
آقای هادی قوامی، نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه نیز  در گفت وگو با روزنامه صبح نو درباره عملکرد اقتصادی دولت در 100 روز ابتدایی آغاز به کار دولت دوازدهم گفت: «مشکلات اقتصادی زیاد است و دولت هم برنامه جامع برای این عرصه ارائه نکرده است. متأسفانه بر خلاف شعار سال، واردات 25 درصد افزایش داشته و صادرات 10 تا 15 درصد کاهش یافته که این برخلاف تولید ملی است. دلیل این است که برنامه منسجمی در جبهه‌های مختلف و تعیین اولویت‌ها وجود ندارد، برای مثال، کالاهایی وارد می‌شوند که امکان تولید آن در داخل هست.» وی تأکید کرد: «این روزها مؤسسات مالی و اعتباری نارضایتی بالایی دارند آیا این دولت توان حل این مشکل را ندارد؟ متأسفانه عملکرد دولت در حوزه اقتصادی ضعیف بوده و معدل آن زیر 10 است، امیدواریم که در زمان باقی مانده تا پایان سال، قدمی بردارد چراکه سرعت حرکت اقتصاد در مسیر غلط در حال افزایش است.»

بی دقتی وزرای اقتصادی درباره تحریم کنندگان داخلی
این نماینده مجلس همچنین مثالی درباره بی توجهی دولت به تولید داخل مطرح کرد و گفت: «در خراسان شمالی کارخانه لوله گستر تنها تولیدکننده لوله‌های جداری در کشور است که از بلژیک آورده شده بود تا جانشین واردات شود. قبلاً وزارت نفت از این کارخانه سالی 60 میلیون دلار لوله می‌خرید اما امسال قرارداد ندارد و خط نورد آن سه ماه تعطیل است.» وی ادامه داد: «برای ساخت پالایشگاه کیش که 4 فاز دارد، در فاز اول آن 18 چاه احداث شده که در هر یک از آن‌ها نزدیک به 4 کیلومتر لوله‌های جداری نفت استفاده می‌شود که از چین وارد شده و خط تولیدی داخلی آن تعطیل شده است. مقصر اصلی این موضوع دولت است چراکه نظارتی بر عملکرد پیمانکاران ندارد. چین هم ارزان‌فروشی (دمپینگ) می‌کند برای نابودی صنعت داخل کشور و بی‌توجهی به این امر خود خیانت است.» قوامی خاطرنشان کرد: «اگر این لوله‌ها از کارخانه اسفراین خریداری می‌شد 200 میلیون دلار وارد چرخه تولید کشور می‌شد و چرخه صنعت را فعال می‌کرد. با توجه به اینکه کارخانه‌ها به تولید اسمی نزدیک می‌شوند، بیش از 7 برابر بازار ایجاد می‌کرد و به اندازه یک میلیارد و 400 میلیون ارزش ایجاد می‌کند.»  نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: « این تحریم‌کنندگان داخلی هستند که اقتصاد را با بحران روبه‌رو کرده‌اند که خیانتی سنگین‌تر از رفتارهای خصمانه ترامپ علیه ایران است، به همین دلیل هم طرح سؤال از وزیر نفت مطرح شده است.»

captcha
شماره‌های پیشین