357
دوشنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۶
13
20سال تجربه دانشگاهی دکتر فکوهی در کتاب «دانشگاهی که بود...»

نوشتن مقالات علمی در کنج عافیت دانشگاه

کتاب «دانشگاهی که بود...» نوشته دکتر ناصر فکوهی، عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، به تازگی از سوی انتشارات پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منتشر شده است.

در مراسم موزه آستان قدس رضوی انجام شد

رونمایی از «عرش بر زمین» استاد فرشچیان

خبر

صبح نو

در مراسم موزه آستان قدس رضوی انجام شد

رونمایی از «عرش بر زمین» استاد فرشچیان

در مراسمی با حضور تولیت آستان قدس رضوی و جمعی از هنرمندان و هنردوستان، از دو اثر اهدایی به آستان قدس، تابلوی «عرش بر زمین» استاد فرشچیان و قرآن نگارش شده بر سنگ، اثر استاد داوود زمانی آذر رونمایی شد.
اثر فاخر «عرش بر زمین» هجدهمین اثری است که استاد فرشچیان به موزه آستان قدس اهدا می‌کند. پیش از این، این نگارگر برجسته کشورمان، شانزده تابلو از آثار خود و یک اثر به نام «خمسه طیبه» را که یادگاری از اجداد استاد بود، به موزه آستان قدس اهدا کرده بود که با این اثر اخیر، تعداد تابلوهایی که استاد از آثار خود به موزه آستان قدس اهدا کرده، به 17 تابلو و آثار اهدایی استاد به این مجموعه18 اثر هنری رسید.اثر نگارگری «عرش بر زمین» استاد فرشچیان به سبک نگارگری تولید شده و استاد در آن از تکنیک اکریلیک روی مقوای بدون اسید استفاده کرده است. این اثر بر تابلویی با ابعاد 82 101.5 به تصویر درآمده است و چندی پیش از سوی استاد فرشچیان به موزه آستان قدس اهدا شد. این استاد نگارگر ایرانی در پیامی به این مراسم بیان کرد: برای این حقیر افتخار است که 17 اثر مذهبی به علاوه یک تابلوی «خمسه طیبه» که یادگارپدرم است، وقف ساحت مقدس امام رضا (ع) کنم و سالیان سال در این موزه ماندگار شوم. این اثر فاخر در تالار استاد فرشچیان در موزه آستان قدس رضوی  و در کنار آثاری مانند «یارب»، «عصر عاشورا»، «پناه»، «نیایش» و چندین اثر دیگر از استاد به نمایش درآمد.همچنین در این مراسم، اثر هنری دیگری هم رونمایی شد. این اثر قرآن نگارش شده بر 114 قطعه سنگ گرانیت بود که آن را دستان خلاق هنرمند مجسمه ساز، نقاش و شاعر تبریزی، داوود زمانی آذر بود. استاد زمانی، این اثر 113 کیلوگرمی را با سوزن گلدوزی روی سنگ حکاکی کرده و حدود چهارسال برای خلق آن صرف کرده است.  
ملجأ هنرمندان حجت الاسلام سیدابراهیم رییسی در این مراسم با بیان اینکه هنر باید به هویت یک ملت و فرهنگ آن بپردازد، اظهار کرد: اگر رشادت‌های جوانان ما در جنگ تحمیلی و انقلاب اسلامی که به تأسی از نهضت عاشورا بوده است، در هنر جلوه پیدا کند، می‌تواند بقاء آن را در نسل‌های آینده تضمین کند.وی با مقایسه شکوه انقلاب اسلامی ایران در مقابل انقلاب‌های دیگر جهان که گاهی بیش از یک کودتا نبوده‌اند، گفت:  با این حال میزان و عدد رمان‌ها، فیلم‌ها، نقاشی‌ها و سایر آثاری که از این انقلاب‌ها تولید شده و در موزه‌های بزرگ دنیا نگهداری می‌شوند، با آنچه برای حفظ آثار انقلاب اسلامی تولید شده، قابل مقایسه نیست.تولیت آستان قدس رضوی راه حفظ و ماندگار شدن فرهنگ و هویت ملی را استفاده از هنر دانست و گفت: روح ماندگاری این رشادت‌ها، بهره بردن از موهبت‌هایی است که خداوند به برخی از بندگان خود مانند استاد فرشچیان و استاد زمانی اعطا کرده است.وی همچنین به وظایف آستان قدس رضوی در خدمت به هنر و هنرمندان اشاره کرد و ادامه داد: آستان قدس باید ملجأ و محل رفت و آمد هنرمندان باشد و باشگاه اندیشه ورزی برای خلق آثار هنری متنوع در آستان قدس ایجاد شود.

captcha
شماره‌های پیشین