356
یکشنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۶
7
هشتم ربیع‌الاول بالاخره تعطیل است یا خیر

وضعیت «قرمز» تعطیلی تقویمی

یکی از عادات ایرانیان این است که با شروع سال جدید، سراغ تعطیلات سال بروند. کاری که در سال نودوشش هم انجام شد. مردم اما در همان ابتدای امر از تعداد تعطیلی‌ها تعجب کردند؛ یکی از تعطیلات در تقویم رسمی کشور درج نشده بود. روز هشتم ربیع‌الاول، روز شهادت امام یازدهم و ولایت امام زمان (عج) روزی که سال گذشته در مجلس تعطیل اعلام شد ولی با قرمز مشخص نشده‌بود.

حریم خصوصی

صبح نو

هشتم ربیع‌الاول بالاخره تعطیل است یا خیر

وضعیت «قرمز» تعطیلی تقویمی

یکی از عادات ایرانیان این است که با شروع سال جدید، سراغ تعطیلات سال بروند. کاری که در سال نودوشش هم انجام شد. مردم اما در همان ابتدای امر از تعداد تعطیلی‌ها تعجب کردند؛ یکی از تعطیلات در تقویم رسمی کشور درج نشده بود. روز هشتم ربیع‌الاول، روز شهادت امام یازدهم و ولایت امام زمان (عج) روزی که سال گذشته در مجلس تعطیل اعلام شد ولی با قرمز مشخص نشده‌بود.

 نظرها به تعطیلی هشتم ربیع‌الاول به چندین سال پیش برمی‌گردد. شنیدن صدای زمزمه‌های تعطیلی به دو، سه سالی می‌رسد، مجلس اما با تعطیلی هشتم ربیع‌الاول، روز شهادت امام حسن عسکری (ع) و آغاز ولایت امام زمان (عج) در نیمه اردیبهشت سال نودوپنج موافقت کرد. بسیاری معتقدند که پیشنهاد تعطیلی هشتم ربیع‌الاول در راستای بررسی ماده الحاقی سی و هشتم لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه‌های توسعه کشور داده ‌شده است. این ماده تصریح می‌کند: «هشتم ربیع‌الاول سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع) و آغاز امامت حضرت ولیعصر (عج) به‌عنوان تعطیل رسمی تعیین می‌شود.» بعد از اضافه شدن یک روز به تعطیلات رسمی کشور، همه مردم منتظر بودند تا تعطیلی در سال نودوپنج اجرایی شود. مجلس اما عنوان کرد که تا طرح مورد تأیید مجلس شورای اسلامی به تأیید و شورای نگهبان نرسد، وارد مرحله اجرایی نمی‌شود. طرح  9 ماه بعد توسط شورای نگهبان تصویب شد. در سالنامه‌های سال نودوشش اما خبری از تعطیلی نبود. تعطیلی ششم آذرماه در شانزده فروردین‌ماه در روزنامه‌ها منتشر شد: «طبق بند ح از ماده ۳۷ قانونی به نام قانون «احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور» هشتم ربیع‌الاول به مناسبت سالروز شهادت امام حسن‌عسکری (ع) و آغاز امامت حضرت‌مهدی (عج)، تعطیل رسمی تعیین‌شده است.»

تعطیل نیست
 اخبار «تعطیل بودن‌ها» همچنان ادامه دارد؛ در این میان اما آقای «نصرالله پژمانفر» رییس کمیسیون فرهنگی مجلس آب پاکی را روی دست همه دنبال کنندگان خبر تعطیلی ریخت و با مصاحبه‌ای که با خبرگزاری شهرآرا آنلاین داشت، اعلام کرد: «تعطیل نیست.» آقای «جمشید جعفرپور» نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس و نماینده لارستان در گفت‌وگو با روزنامه صبح‌نو، درباره تعطیلی 6 آذرماه می‌گوید: «در تقویم هم تعطیلات را قرمز می‌کنند، اگر قرمز نشده است که یعنی تعطیل نیست. تعطیلی‌ها یک روالی دارد. در احکام دائمی اگر اشتباه نکنم، این روز را به‌عنوان تعطیلی رسمی کشور مصوب شده است، منتها این باید در خود تقویم هم وارد شود. این دوگانگی که بعضی‌ها می‌گویند تعطیل است و بعضی‌ها هم می‌گویند که نیست، به خاطر این است که طبق قانونی در احکام دائمی، روز شهادت امام حسن عسکری (ع) را تعطیل اعلام کردند. منتها  این باید در خود تقویم‌ها هم درج شود. این قضیه مانند قانونی می‌ماند که مصوب شده است اما تا زمانی که کار اجرایی‌اش انجام نشود، آن شکل رسمی را به خود نگرفته است، این قانون باید ابلاغ شود. در تقویم‌ها هم اگر دقت کنید، به شکل تعطیل نوشته نشده است.» حرف سخنگوی هیأت رییسه مجلس اما چیز دیگری است. جعفرپور در این باره توضیح می‌دهد: «ما خیلی از قوانین را داریم که از مجلس می‌گذرد، شورای نگهبان هم آن را تأیید می‌کند اما باید چهره اجرایی به خود بگیرد. بسیاری از قوانین این طور است. در برنامه ششم، تمامی قوانین را مجلس تصویب کرد، شورای نگهبان هم آن را تأکید می‌کند؛ اما بخشی از آن‌ها اجرا نمی‌شود، چراکه آن بخش نیاز به آیین‌نامه دارد تا اجرایی شود. یک کار اجرایی باید انجام شود.» نایب رییس کمسیون فرهنگی مجلس توضیح می‌دهد که دولت هنوز ابلاغیه‌ای برای تعطیلی نداده است: «تعطیلات دست دولت است. دولت باید این را ابلاغ کند. مهم‌ترین مرجع دولت است. تا الآن من ابلاغیه‌ای دال بر تعطیلی ندیده‌ام. ممکن است در این فاصله این کار انجام شود. تا به امروز که انجام نشده است.» مسأله‌ای که درباره ابلاغیات دولت حائز اهمیت است، پیگیری است. نماینده لارستان توضیح می‌دهد: «این موضوع به بخش نظارت مجلس برمی‌گردد. باید این قضیه را سؤال کرد. البته ما به‌عنوان کمیسیون فرهنگی می‌توانیم این موضوع را سؤال کنیم که چرا دولت ابلاغ نکرده است. من خودم در روز بازگشایی مجلس در روز دوشنبه، به دولت و وزیر ارشاد منعکس خواهم کرد.»

تعطیل است
 سخنگوی هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی آقای «بهروز نعمتی» در گفت وگو با خبرگزاری مهر گفت: «با توجه به قطعی شدن مصوبه مجلس، ششم آذرماه امسال مصادف با هشتم ربیع‌الاول تعطیل رسمی است.» نعمتی درباره بلاتکلیفی مردم به دلیل قید نشدن این تعطیلی در تقویم رسمی سال نودوشش، گفت: «مهم این است که این مصوبه مراحل قانونی خود را طی کرده و به تأیید رسیده و بنابراین امسال، ششم آذرماه که مصادف با هشتم ربیع‌الاول است، تعطیل رسمی تلقی می‌شود.» آقای «غلامرضا کاتب» عضو هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی و نماینده گرمسار در گفت‌وگو با روزنامه «صبح نو» درباره تعطیلی روز ششم آذرماه توضیح می‌دهد: «حرفی که آقای نعمتی سخنگوی مجلس درباره تعطیلی هشتم ربیع‌الاول زده‌اند، درست است. اجرایی شدن طرح هم به ازای قانون بودن آن اعمال می‌شود. حرف هیأت رییسه هم نیست. چون قانون است و تصویب شده، بنابراین تعطیل است.»

ما نمی‌دانیم
 ارگانی که تعطیلات رسمی دولت را در سالنامه کشور در هر سال اعمال می‌کند، شورای فرهنگ عمومی کشور است. ارگانی که زیر نظر وزارت ارشاد اسلامی فعالیت می‌کند. دکتر محسن فردرو، مدیر دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور است. او درباره درج نشدن تعطیلی در سالنامه کشور در گفت وگو با روزنامه صبح نو، می‌گوید: «در حال حاضر اطلاعاتی در اختیار من نیست تا خدمتتان بگویم.» او روال اصلی کار را این طور توضیح می‌دهد: «در شورای فرهنگی عمومی مواردی که مطرح می‌شوند، به صحن شورای انقلاب فرهنگی می‌روند و شورای فرهنگی بررسی می‌کند و درصورتی که تصویب شود، ما اعلام می‌کنیم. این که چرا تصویب نشده است را باید شورای عالی فرهنگی جواب دهد. این مورد خاص را هم من به شخصه نمی‌دانم. تقویم یک سال عقب است.» فردرو درباره گذر یک ساله قانونی شدن تعطیلی و هنوز اجرایی نشدن آن توضیح می‌دهد: «ما باید به پرونده مراجعه کنیم. این طرح را اولین بار است که می‌شنوم، البته من دو سه ماه است که این منصب را گرفته‌ام. در این مدت، من منصبی در شورا نداشته‌ام، قبلاً داشتم، رفتم و دوباره برگشته‌ام. نمی‌دانم که در این مدت چه اتفاقی افتاده است. من باید با کارشناس این حوزه صحبت کنم.»  تعطیل شدن‌ها و تعطیل نبودن‌ها همچنان ادامه دارد؛ کلاف سردرگم تعطیلی ششم آذرماه در حالی پیچیده‌تر می‌شود که فقط پانزده روز به روز موعود مانده است.

captcha
شماره‌های پیشین