356
یکشنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۶
5
لبنان ارجاع پرونده استعفای حریری به شورای امنیت را مطرح کرد

مهلت یک هفته‌ای بعبدا به عربستان

هرچه از زمان استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان با دسیسه عربستانی‌ها می‌گذرد، آل سعود درعرضه بین المللی تنهاتر و منزوی‌تر ازقبل می‌شود. آن‌ها مهم‌ترین متحد این روزهای خودشان یعنی ایالات متحده آمریکا را نیز در موضوع حریری از دست داده‌اند. شب گذشته، کاخ سفید سعد حریری را نخست وزیر لبنان خواند و از دولت و قوای مسلح لبنان حمایت کرد؛ بیانیه‌ای که کاملاً متفاوت با حمایت بی قید و شرط ترامپ از سعودی‌هاست.

خبر

صبح نو

خبر

شب گذشته در نزدیکی منامه اتفاق افتاد
انفجار خط لوله نفت سعودی به بحرین
وزارت کشور بحرین روز گذشته گزارش داد که انفجاری در یکی از خطوط لوله نفت در روستای بوری در فاصله
15 کیلومتری منامه رخ داده است که البته تیم‌های
اطفاء حریق آن را مهار کرده و آسیبی به کسی نرسید. هر چند نشت نفت در اثر وقوع این آتش سوزی مشخص نیست اما سایت دیلی استار لبنان از تشدید اقدامات امنیتی عربستان بر خطوط نفتی خبر داد.
دیلی استار لبنان در گزارشی نوشت: پس از اینکه عربستان کشورهای همسایه خود در خلیج فارس را تروریسم نامید، شاهد انفجار خط لوله نفتی بحرین شد که این امر منجرشد تا برقراری امنیت در خطوط لوله نفتی تشدید شود.
دیلی استار در ادامه گزارش خود با اشاره به اینکه ایران هیچ نقشی در نا آرامی بحرین ندارد، افزود: بحرین که از کشورهای حاشیه‌ای خلیج فارس است با آمریکا،
متحد است وسال‌هاست که با تظاهرات و خشونت‌های پراکنده مواجه شده است.
این سایت خبری با اشاره به سخنان وزیر انرژی عربستان سعودی، آورده است: «حمله به خط لوله پس از تعلیق پمپاژ نفت به دولت بحرین ادامه یافته است . عربستان اقدامات احتیاطی امنیتی خود را در تمام سطوح حفاظتی در این باره افزایش می‌دهد.
در این انفجار به کسی آسیب جدی وارد نشده است و نیروهای آتش نشانی خودروها و ساختمان‌های مجاور را تخلیه کردند.
دیلی استار با اشاره به سخنان شیخ رشید بن عبدالله الخلیفه، وزیر کشور بحرین و با اتهام زنی به ایران آورده است:« این انفجار آخرین نمونه‌ای از اقدام تروریستی است که تروریست‌ها در تماس مستقیم با ایران و تحت آموزش ایران انجام داده‌اند.»
این سایت خبری می‌افزاید: بحرین، انقلابیون معترض در این کشور را تروریست می‌نامد که با ایران در ارتباط هستند.
بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، بحرین در سال 2016 روزانه حدود 64 هزار بشکه نفت خام تولید داشت که به مراتب پایین‌تر از سایر کشورهای تولید کننده نفت در خلیج فارس است .بحرین در سال‌های اخیر با افزایش فشار مالی مواجه است.
بحرین بخش عظیم نیازهای نفتی خود را از میدان ابوسعفه که عربستان نیز در آن شراکت دارد، تأمین می‌کند. نفت بحرین از طریق خط لوله‌هایی به طول 55 کیلومتر با ظرفیت روزانه 230 هزار بشکه نفت تأمین می‌شود و قرار بود سال آینده خط لوله نفتی جدیدی با ظرفیت 350 هزار بشکه نفت در روز بین دو کشور ایجاد شود.
پیش از این، بزرگ‌ترین شرکت نفتی عربستان «آرامکو» در پی اصابت موشک بالستیک ارتش یمن به پالایشگاه‌های نفت شهر ساحلی «ینبع» برای تقویت امنیت تاسیسات دریایی خود برنامه‎ریزی و طرح امنیتی در آن ایجاد کرد.
کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند اگر تنش‌های عربستان سعودی و ایران بالا گیرد، بهای نفت تا 200 دلار در هر بشکه افزایش خواهد یافت.

captcha
شماره‌های پیشین