356
یکشنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۶
15
سینمای‌ایران‌ازسینمای‌هندجاماند

نبـرد بالیـوودی‌با داعش!

اخیراً تریلر فیلم هندی «تایگر زنده است» با بازی سلمان خان منتشر شد که موضوعش مبارزه با گروهک‌های تروریستی در منطقه است.

خبر

صبح نو

سینمای‌ایران‌ازسینمای‌هندجاماند

نبـرد بالیـوودی‌با داعش!

اخیراً تریلر فیلم هندی «تایگر زنده است» با بازی سلمان خان منتشر شد که موضوعش مبارزه با گروهک‌های تروریستی در منطقه است.

«تایگر زنده است» به کارگردانی علی عباس ظفر و با نقش آفرینی بازیگرمشهور سینمای هند یعنی سلمان خان تولید شده است.

بالیوود، عامیانه‌ولی‌حرفه‌ای
بالیوود پس از هالیوود، جزو فعال‌ترین سینماهای دنیا به حساب می‌آید. این عظمت کمی، دلایل مختلفی دارد که بحث مفصل دیگری را طلب می‌کند؛ اما قطعاً یکی از علل مهم موفقیت سینمای هند، تنوع ژانر و موضوعات آن است. در بالیوود از گذشته تا به امروز، درکنار هرجریان غالب، ژانرهای مختلفی وجود داشته است. اکشن، کمدی، عشقی، موزیکال و... همگی درکنار هم به عنوان یک پکیج کامل به مخاطبان ارائه می‌شوند تا تماشاگران با هرسلیقه‌ای را به خود جلب کنند. تماشاگر سینمای هند می‌تواند با فقر شخصیت‌ها اشک بریزد، با لوده‌بازی‌ها بخندد و هم با مشت و لگد و اکشن‌های اغراق شده، آدرنالین ترشح کند و هیجان‌زده شود.بالیوود هم مانند دیگر سینماهای حرفه‌ای دنیا پیرو تبدیل شدن به صنعت سینما، از المان‌های مشخصی تبعیت می‌کند که یکی از آن‌ها توجه به مسائل مهم جامعه و فراتراز آن است. چه موضوعاتی مثل فاصله طبقاتی که منحصر به جامعه هندی است و چه مناقشات مرزی با پاکستان و چه روابط با دیگرکشورها که در فیلمی مثل «من خان هستم» در کشور آمریکا رخ می‌دهد؛ همگی نشان دهنده توجه فیلمسازان هندی به حوادث اطراف و شعاع دید گسترده آن‌هاست؛ هنرمندانی که جلوتر از نوک بینی‌شان را می‌بینند.

نبردی‌خیالی
25پرستار هندی که در عراق به سر می‌برند، توسط گروهک آی‌اس‌سی ربوده می‌شوند. این گروهک شبه‌نظامی به سرکردگی شخصی به نام «ابوعثمان» فعالیت می‌کنند. «تایگر» مأمور زبده هندی برای آزادی این پرستاران راهی عراق می‌شود و طی عملیاتی مشترک با مأموری پاکستانی، این دختران هندی را از بند گروهک تندرو آزاد می‌کند. نماد، پرچم و رفتار آن‌ها عیناً کپی برداری شده از داعش است و احتمالاً علت این امر آن است که سازندگان فیلم دنبال دردسر نبوده‌اند و ترجیح داده‌اند مستقیماً نامی از داعش برده نشود. فیلم قرار است در آذرماه امسال به اکران برسد و با توجه به حضور سلمان خان و همچنین اکشن جذاب «لااقل دراشل بالیوود» احتمالاً مورد استقبال گسترده مخاطبان قرارخواهد گرفت. پس از استقبال از پوستر این فیلم، تریلر فیلم جدید سلمان خان در کمتر از 13ساعت با 9میلیون بازدید و بیش از 400هزار لایک در یوتیوب با استقبال باورنکردنی روبه رو شد و بسیاری از رکوردها را درو کرد.

نکات‌قابل‌توجه
برخی از تصاویر استوری بورد این فیلم نشان از برگردان سینمایی چشمگیر آن‌ها دارد. علی عباس ظفر کارگردان این فیلم گفته: از پیش تولید تا پس از تولید، از جایی که شروع کردیم و به جایی که رسیدیم، به نظر می‌رسد عوامل با دقت تمام توانستند چیزی را که در فیلمنامه مصور مد نظر داشتند، به تصویر بکشند. وی درباره سختی‌های تولید این فیلم گفته: تعدد لوکیشن به حدی بود که باعث سختی تیم ما بود و به همین خاطر فحش‌های زیادی از سلمان خان شنیدم که امکان گفتنش در عموم نیست! آن طور که گفته شده است، پایه اصلی فیلم مربوط به یک اتفاق واقعی و خط داستان فیلم، از آن الهام گرفته شده است.یکی از نکات قابل توجه فیلم این است که نقش ابوعثمان (سرکرده گروهک تروریستی) توسط یک بازیگر ایرانی ساکن امارات به نام «سجاد دل افروز» بازی شده است؛ البته ظاهراً تأکید شده که ملیت این بازیگر ربطی به موضوع فیلم ندارد.

واماسینمای‌ایران...
ریشه داعش به جماعت توحید و جهاد می‌رسد که در سال ۱۹۹۹ به رهبری ابومصعب الزرقاوی تأسیس شد و در سال ۲۰۰۴ به شبکه القاعده پیوست و پس از آن به القاعده عراق معروف شد. این گروهک سلفی از سال‌ها پیش به طور آرام فعالیت‌های خود را آغاز کرد. بسیار معتقدند با توجه به قرابت فکری و اعتقادی سعودی با این گروهک، ریشه‌های پیدایش آن را باید در حمایت‌های آل سعود جست‌وجو کرد. عراق، سوریه، لیبی، چچن و... حوزه‌های عمده عضوگیری این گروه تروریستی هستند که در چند سال اخیر به اروپا و آمریکا نیز گسترش یافت. بسیاری از مطلعان، فلسفه وجودی این جماعت را، مبارزه با شیعیان منطقه و خصوصاً جمهوری اسلامی ایران می‌دانند. تا همین چند سال پیش پیشروی این گروهک تا جایی پیش رفت که سقوط کامل سوریه و حتی عراق نیز بسیار محتمل شده بود. این روند با حضور و مقاومت گسترده مردمی این مناطق، دولت‌های مستقر و همچنین همکاری ایران و روسیه متوقف شد. جمهوری اسلامی ایران به جز مسائل انسانی و همچنین مراودات با کشورهای منطقه، دلیل مهم دیگری نیز برای حضور دراین نبرد سخت و فرسایشی داشت. همان اصل ساده ولی محکم؛ دفاع از امنیت ملی، دورتر از مرزهای سرزمینی. دراین راه تعداد زیادی از جوانان ایرانی به شهادت رسیدند.امروز و در آستانه شکست کامل داعش و درحالی که بسیاری از کشورهای دنیا، چه دوست و چه دشمن، قدرت جمهوری اسلامی ایران را یکی از دلایل اصلی شکست این گروهک تروریستی می‌دانند، سهم این واقعه در سینمای ایران چقدر است؟ اگر از چند تولید نسبتاً ضعیف و سردستی بگذریم، دیگر چه چیزی باقی می‌ماند؟ باید منتظر باشیم و دلمان را خوش کنیم تا مجموعه‌هایی مثل سازمان «اوج» سریال «پایتخت5» یا فیلم «پروازبه وقت شام» بسازند؟ یعنی سهم صدها شهید و مجروح و چنین پیروزی بین‌المللی بزرگی فقط چند اثر نصف نیمه یا دردست تولید است؟ قطعاً سؤال دراین زمینه به یک جواب (بخوانید توجیه) همیشگی منجر خواهد شد. یک طرف دلیلش را عدم حمایت ارگان‌ها ازاین تولیدات و طرف دیگرعدم رغبت هنرمندان برای ساخت چنین آثاری معرفی می‌کنند که اگر راستش را بخواهید، هردو هم راست می‌گویند و هم دروغ؛ چون هردو مقصرند.گلی به جمال هندی‌ها که از قهرمان‌ها و پیروزی‌های تخیلی‌شان، فیلم‌هایی می‌سازند که مخاطبش هم کیف می‌کند، هم به کشورش می‌بالد و هم باورشان می‌کند.

 

captcha
شماره‌های پیشین