356
یکشنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۶
11
گزارش «صبح نو» از چهره های حاضر در راهپیمایی اربعین حسینی

اهالی فرهنگ و هنر در جاده عشق

سالیان سال است که اربعین حسینی و پیاده روی هر ساله به سوی کربلا، با حضور اقشار و افراد مختلف، از ادیان و کشورهای گوناگون، به تجمعی عظیم تبدیل شده که در هر مقطعی، حق طلبی انسان ها را از سراسر دنیا به تصویر می‌کشد.

خبر

صبح نو

گزارش «صبح نو» از چهره های حاضر در راهپیمایی اربعین حسینی

اهالی فرهنگ و هنر در جاده عشق

سالیان سال است که اربعین حسینی و پیاده روی هر ساله به سوی کربلا، با حضور اقشار و افراد مختلف، از ادیان و کشورهای گوناگون، به تجمعی عظیم تبدیل شده که در هر مقطعی، حق طلبی انسان ها را از سراسر دنیا به تصویر می‌کشد.

تجمعی که هر سال پربارتر و با شکوه‌تر برگزار می‌شود و با وجود سکوت خبری برخی از رسانه‌ها، همچنان با قدرت هر چه تمام‌تر ادامه دارد. در این بین در کنار مردمانی که با شور حسینی دل به جاده‌ها سپرده‌اند، مدت هاست که چهره‌هایی از حوزه‌های مختلف از فرهنگ و هنر گرفته تا سیاست و اقتصاد، با آن ها همراه می‌شوند. امسال هم این رخداد در حالی اتفاق افتاد که چهره‌هایی با سلایق و عقاید گوناگون با هم همراه شدند و همگام با هم، مسیر حرم عشق را طی کردند.

حضور سینماگران در راهپیمایی اربعین
آقایان ابراهیم داروغه‌زاده، دبیر جشنواره فجر و معاون ارزشیابی و نظارت، حبیب احمدزاده نویسنده و مستندساز، بهروز افخمی کارگردان،  بهرام عظیمی کارگردان و انیمیشن‌ساز، محمد حمیدی‌مقدم کارگردان و برنامه‌ساز، محمد داوودی کارگردان و مدیر فیلمبرداری، محمدرضا عباسیان تهیه‌کننده و مستندساز، محمدرضا شفیعی تهیه‌کننده، داریوش یاری کارگردان و مستندساز، امیر سمواتی تهیه‌کننده سینما و مجید اسماعیلی تهیه‌کننده و انیمیشن‌ساز از برخی از مسوولان و حاضران در راهپیمایی امسال بودند.در این بین، حبیب احمد زاده رمان نویس، مستندساز و فیلمنامه‌نویس سینما که شاید خیلی‌ها وی را با فیلمنامه تحسین شده اتوبوس شب بشناسند، در صفحه خود در اینستاگرام، عکس‌هایی را که با هنرمندان دیگر گرفته به اشتراک گذاشت. در این عکس‌ها آقایان محمد شعبانی، عمار تفتی، کوروش سلیمانی، حسام الدین سراج،  بهرام عظیمی و همچنین خود حبیب احمد زاده دیده می‌شوند.
علاوه بر این چهره‌ها، بازیگران دیگری چون خانم‌ها و آقایان بهار ارجمند، ارسلان قاسمی، رابعه مدنی، آفرین عبیسی، سوگل طهماسبی، شهین تسلیمی، افسانه بایگان، سارا منجزی‌پور، امیر محمدزند، پویا بیاتی و ... از حاضران در راهپیمایی امسال بودند که عکس‌هایی را از خود در این سفر منتشر کردند.
کوروش سلیمانی: گاهی شرمنده مردم می‌شدیم
به گزارش ایسنا، آقای کوروش سلیمانی نیز در خصوص این سفر گفت: «من از این سفر استفاده کردم و سفر بسیار خوبی بود. شاهد بودم افرادی که ماجرا را مدیریت و کاروان را در سفر هماهنگ می‌کردند، خیلی زحمت کشیدند و به عنوان کسی که کاروان را طی چند روز همراهی کردم، همیشه از آن‌ها سپاسگزار خواهم بود. من اولین تجربه‌ام را در این سفر پشت سر گذاشتم که خیلی خوب و عزیز بود.
 تا جایی که من شنیدم، همه هنرمندان از این سفر به نیکی یاد کردند، چون فضای خیلی دوستانه و راحتی حاکم بود و الحمدالله هیچ مشکل خاصی در این سفر وجود نداشت. حتی آن قدر بی‌دردسر بودیم که گاهی اوقات شرمنده مردم می‌شدیم که ما امکاناتی را در اختیار داشتیم اما برخی از مردم به دلیل نداشتن امکانات در خیابان‌ها می‌خوابیدند و شرایط دشواری داشتند.»وی همچنین درباره حضور مجددش در این راهپیمایی ویژه عنوان کرد: به شخصه اگر درگیر کاری در این ایام نباشم، دوست دارم باز هم چنین تجربه خوبی در این کاروان داشته باشم و امیدوارم که چنین حرکت‌هایی برای تعمیق و دقت بیشتر ما نسبت به فلسفه عاشورا و تفکر حسینی به جای بگذارد. اگر این راهپیمایی بتواند این‌ها را تأمین و بارور کند، به نظرم هر کسی ادامه دار بودن آن را تأیید می‌کند. من هم امید دارم سعادت دوباره‌ای برای همراهی با دوستان داشته باشم.

بهار ارجمند: این عاشقی از یاد آدمی نمی‌رود
علاوه بر این ها، بهار ارجمند هم درباره این سفر بیان کرد: این احساس در کلام نمی‌گنجد که چه لذت دلنشینی در این سفر برای آدمی پیش می‌آید و احساس خوبی را که پیدا کردم، نمی‌دانم چگونه شرح دهم. فقط آرزو دارم که همه دوستداران حسینی تجربه سفر در اربعین را پیدا کنند و حلاوت این زیارت را با بندبند وجودشان حس کنند و فکر می‌کنم تا ابد این عاشقی هرگز از یادم نرود و فراموش نشود.به گزارش فارس، او اضافه کرد: بیشترین حالت احساسی را در بین الحرمین داشتم. وقتی که از حرم امام حسین (ع) به طرف حرم حضرت عباس (ع) راه افتادم، دیدم که نیرویی گردنم را به سمتی می کشد که نوشته است: «السلام علیک یابن امیرالمومنین» و آن جا دیگر نمی‌توانستم سر خود را برگردانم و قفل شده بودم. من در عین این که نمی‌توانستم حرکت کنم، انگار داشتم پرواز می‌کردم. بیشترین آرزویم در این مسیر که به نظرم وادی عاشقی است، این بود که از خدا خواستم افرادی که به شکلی حب حسین (ع) و این خاندان پاک را در وجودشان دارند، تجربه چنین سفری را پیدا کنند. این خواسته از ته دلم بود و امید دارم این حال خوب و این احساس، در وجود همه ما به نحو احسن شکل بگیرد.در کنار این افراد از بین شاعران و مداحان اهل بیت هم می‌توان به حضور آقایان علیرضا قزوه، ناصر فیض، حاج منصور ارضی و سید مجید بنی فاطمه اشاره کرد.

هنر براي اربعين روي بوم
در كنار اين چهره ها، هنرمندان تجسمي هم بيكار نماندند و همزمان با برگزاری کنگره «لقاءالحسین (ع)» جمعی از هنرمندان ایرانی در جوار مسجد کوفه به خلق آثار هنری با بهره‌گیری از فضای اربعین در زمینه عاشورا و اربعین پرداختند.در این ورک‌شاپ هنری، آقايان عبدالحمید قدیریان، محمدسعید نقاشیان، علی چیتی، علی‌اکبر شریفی، حسین شیخ علیشاهی و حسین دشتی حضور داشتند.

یک انعکاس رسانه‌ای
همچنین علاوه بر مردم حاضر در این پیاده روی، گروهی از برنامه سازان نیز سعی در انعکاس حال و هوا و فضای موجود در اربعین را داشتند و این رخداد هر روز با برنامه‌هایی که از شبکه‌های مختلف سازمان روی آنتن می رفت، میسر شد. انعکاسی که خیلی از جاماندگان اربعین حسینی را با خود همراه و آشنا می‌کرد. از جمله آنها نیز خانم‌ها و آقایان مهدی سلوکی مجری «اقیانوس آرام»، فضه سادات حسینی مجری تلویزیون، رسالت بوذری مجری «مخاطب خاص»، مژده لواسانی مجری «چله عشق» و وحید یامین‌پور مجری «جهان ‌آرا» بودند.علاوه بر حوزه هنر و دنیای سینما و تلویزیون، آقایان ابراهیم فیاض جامعه‌شناس، حسن رحیم‌پور ازغدی نظریه‌پرداز و از اعضای حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی، عباس سلیمی‌نمین کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی، عبدالحسین خسروپناه عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، مهدی فضائلی، از افراد سرشناسی بودند که در این فضا حضور پیدا کردند. نادر طالب زاده نیز بانی کاروانی از فعالان رسانه‌ای ایران و دیگر نقاط جهان شده است. آقایان مرتضی میرباقری معاون سیما و حجت الاسلام موسوی مقدم، قائم مقام صداوسیما نیز از مدیران ارشد سازمان صداوسیما بودند که به این گردهمایی جهانی پیوستند.

 

captcha
شماره‌های پیشین