356
یکشنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۶
1
«صبح نو» در گفت و گو با مسوولان،حاشیه‌های مجوز جدید سازمان محیط زیست را بررسی کرد

معمای تیغ‌های تیلاپیا

چند سالی است که ماهی تیلاپیا در سفره ایرانیان ورود پیداکرده؛ ماهی‌ای که از همان ابتدا، حرف‌وحدیث‌های زیادی را پشت سر خود داشت. از همان ابتدای واردات ماهی تیلاپیا به کشور، کارشناسان غذایی و فعالان محیط‌زیست، به‌طور‌جد با مصرف و بعدها با پرورش آن مخالفت کردند. حیات ماهی تیلاپیا در ایران، همیشه دارای افت‌وخیزهای زیادی بوده است. حالا اما ماهی تیلاپیا وارد فاز جدیدی شده است و مجوز پرورش تیلاپیا پس‌از سال‌ها مقاومت سازمان محیط زیست، از سوی رییس جدید این سازمان صادر شد.

21 آبان‌ماه؛ ششمین سالگرد شهادت شهید تهرانی مقدم

آتش به اقتدار ...

6 سال پیش در چنین روزی خبری ناگوار و تکان‌دهنده تهران و سراسر کشور را فراگرفت؛ خبری که مثل بمب ترکید، بمبی که صدای ناهنجارش زودتر از خبرش به گوش رسید و بعد ازآن، خود خبر نیز از صداوسیما پخش شد: سردار حسن تهرانی مقدم، رییس سازمان خودکفایی سپاه، همراه یارانش در پادگان شهید مدرس و بر اثر انفجار زاغه مهمات به شهادت رسیده است. صدای این انفجار به قدری مهیب بود که دختر آن شهید گرانقدر چنین تعبیر می‌کند: «انگار خدا خودش می‌خواست با این صدا همه را بیدار کند.»

خبر

گزارش «صبح نو» از چهره های حاضر در راهپیمایی اربعین حسینی

اهالی فرهنگ و هنر در جاده عشق

سالیان سال است که اربعین حسینی و پیاده روی هر ساله به سوی کربلا، با حضور اقشار و افراد مختلف، از ادیان و کشورهای گوناگون، به تجمعی عظیم تبدیل شده که در هر مقطعی، حق طلبی انسان ها را از سراسر دنیا به تصویر می‌کشد.

گزارش «صبح نو» از تجمع اعتراضی خانواده‌های مبتلایان به بیماری«ام پی‌اس»

خطر بیخ گوش کودکان بیماری نادر

روز گذشته خانواده‌های بیماران ام پی اس که با مشکل تهیه دارو مواجه شده‌اند، در‌مقابل سازمان غذا و دارو تجمع کردند و خواستار رسیدگی به وضعیت پیش آمده شدند. داروی این بیماران که به عنوان داروی خاص شناخته شده، قریب به چهار ماه است که به دست بیماران نرسیده و سلامتی آنها را با مشکل جدی مواجه کرده است.

سینمای‌ایران‌ازسینمای‌هندجاماند

نبـرد بالیـوودی‌با داعش!

اخیراً تریلر فیلم هندی «تایگر زنده است» با بازی سلمان خان منتشر شد که موضوعش مبارزه با گروهک‌های تروریستی در منطقه است.

هشتم ربیع‌الاول بالاخره تعطیل است یا خیر

وضعیت «قرمز» تعطیلی تقویمی

یکی از عادات ایرانیان این است که با شروع سال جدید، سراغ تعطیلات سال بروند. کاری که در سال نودوشش هم انجام شد. مردم اما در همان ابتدای امر از تعداد تعطیلی‌ها تعجب کردند؛ یکی از تعطیلات در تقویم رسمی کشور درج نشده بود. روز هشتم ربیع‌الاول، روز شهادت امام یازدهم و ولایت امام زمان (عج) روزی که سال گذشته در مجلس تعطیل اعلام شد ولی با قرمز مشخص نشده‌بود.

21 آبان سالروز تولد نیما یوشیج

پدری که هنوز مخالفانی دارد

علی اسفندیاری، معروف به نیما یوشیج، در سال ۱۲۷۶هجری شمسی در دهکده یوش از توابع شهرستان نور مازندران به دنیا آمد. او پسر بزرگ ابراهیم نوری است و ازطرف جده، به گرجی‌های متواری می‌رسد. او خواندن و نوشتن را نزد آخوند ده فرا می‌گیرد. دوازده ساله است که همراه خانواده‌اش به تهران می‌آید. سپس همپای برادرکوچک ترش _ لادبن _ به مدرسه کاتولیک سن لویی می‌رود. نیما دراین دوره به نقل از خودش، هنر او خوب پریدن و با رفیقش حسین پژمان، فرار از محوطه مدرسه است؛ اما بعدها در مدرسه به تشویق معلم خوش رفتارش، نظام وفا، در خط شعر گفتن می افتد.

سرمقاله

تربیون های دشمن

شماره‌های پیشین