355
شنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۶
7
ادامه محرومیت دانش آموزان خوزستانی

کلاس پارچه‌ای اندازه تن دانش آموزان نیست

در شمال استان خوزستان حدود ۱۵۰۰ روستا وجود دارد که اکثر مدارس آن کانکسی و چادری هستند یا اگر ساختمان دارند، فرسوده و نامناسب است. دانش‌آموزان دراین منطقه در محرومیت شدیدی قرار دارند و این شرایط نیازمند حمایت فوری نهادهای مسوول است.

عشقی که آیین آفرین است

می‌شود دقیقاً هزار و سیصد و هفتاد و هشت سال؛ این همه سال از عاشورا گذشته ولی جاذبه حسین بن علی (ع) چنان کارساز است که بعد از این همه سال، حالا بزرگ‌ترین اجتماع تاریخ بشر در سالروز اربعین او برقرار می‌شود. مسیر نجف تا کربلا، این روزها شده رودخانه‌ای که از حرم مرتضی علی (ع) می‌جوشد و به سوی دریای محبت اباعبدالله (ع) سرازیر می‌شود. مردم دارند به کربلا می‌روند تا به کشتی نجات پناه ببرند و امان نامه بگیرند برای حفظ دین، تا ظهور پسر نهم حسین (ع) و مگر فرهنگ عاشورا، چیزی است جز آمادگی برای ظهور منجی (ع) این روزها شاید بهترین فرصت باشد برای نگاه دوباره به پدیده پیاده‌روی اربعین؛ پدیده‌ای که مقدمه حضور در جامعه مهدوی (عج) است.

صبح نو

ادامه محرومیت دانش آموزان خوزستانی

کلاس پارچه‌ای اندازه تن دانش آموزان نیست

در شمال استان خوزستان حدود ۱۵۰۰ روستا وجود دارد که اکثر مدارس آن کانکسی و چادری هستند یا اگر ساختمان دارند، فرسوده و نامناسب است. دانش‌آموزان دراین منطقه در محرومیت شدیدی قرار دارند و این شرایط نیازمند حمایت فوری نهادهای مسوول است.


استان‌های جنوبی ایران به ویژه خوزستان از محروم‌ترین شهرهای ایران از هر لحاظی هستند. این شهرها با وجود اینکه سال‌های سال در برابر توپ و تانک سرپا مانده‌اند اما امروز سهم زیادی از منابع کشور را در اختیار ندارند که بتوانند مانند قبل سرپا باشند.
محرومیت جانکاه این شهرها مانند تاعون به جان آرزوهای مردمان این دیار به ویژه کودکان افتاده و یکی یکی آنها را به ورطه نابودی می‌کشاند. امروز شاید بتوان به این موضوع پرداخت که در کنار همه درد و رنج‌هایی که پدران و مادران این سرزمین در هشت سال حمله عراق تحمل کرده‌اند، باید درد نبود مدرسه را نیز اضافه کرد.
دردی که زخم آن روی دست و صورت ده‌ها دانش آموز نقش بسته و هنوز هم این زخم‌ها با بی‌مسوولیتی برخی مسوولان آموزش و پرورش باز می‌شود و با صدای بلند می‌گوید کابوس «سوختن دانش آموزان در آتش هیزم و بخاری نفتی» هنوز تمام نشده است.

دردی به‌نام مدرسه چادری
در قرن 21 هستیم و درحالی‌که علم و تکنولوژی ساخت مدارس هر روز بیشتر از قبل پیشرفت می‌کند، در ایران همچنان قرار است دانش آموزان طعم محرومیت را بچشند.  انگار برخی مسوولیت خود را فراموش کرده‌اند. در کشور هنوز هم دانش آموزان باید برای رسیدن به آرزوهایشان در مدارس چادری همراه با خطرات سر یک میز بنشینند.
آقای علی عسگر ظاهری عبده‌وند، نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس به فارس گفته است: «در حوزه انتخابیه‌ام حدود ۱۵۰۰ روستا وجود دارد که اکثر مدارس آن کانکسی و چادری هستند یا اگر ساختمان دارند، فرسوده و نامناسب است علاوه بر اینکه گازکشی ندارند، برخی از آنها برق و آب شرب هم ندارند. این روستاها در دامنه زاگرس هستند، زلزله‌خیز بوده و زمستان بسیار سردی دارند.»
با توجه این گفتار، این تصور که شرایط خوزستان بی‌شباهت به مناطق جنگ زده نیست، نباید غلط باشد! مشکلات خوزستان و مدارس آن مربوط به امروز و دیروز نیست که بتوان آن را یک کمبود فصلی و منطقه‌ای تلقی کرد. این مشکل سال‌هاست یقه این مناطق را گرفته اما نکته قابل توجه این است که چرا هرسال از آن صحبت می‌شود ولی کاری صورت نمی‌گیرد. دانش آموزان این مناطق محروم‌اند اما نباید این شرایط باعث فراموشی آنها شود. در شرایط بحران زدگی آموزش و پرورش این خیرین هستند که می‌توانند برای گرفتن دست این بچه‌ها اقدامی عاجل و مؤثر انجام بدهند.

محرومیت همه جا هست
خوزستان جزو معدود شهرهایی نیست که محرومیت فزاینده‌ای دارد و این محرومیت در همه بخش‌ها و قشرهای مردمی تأثیر گذاشته است اما این وضعیت در حال گسترش است و باید در جایی متوقف شود. دانش‌آموزان این منطقه که شاید بیشترین سهم برای کمک به این شهر را در آینده داشته باشند، امروز همراه با محرومیت تحصیل می‌کنند. آقای علی ساری، نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی به «صبح نو» درباره وضعیت مدارس خوزستان می‌گوید: «این وضعیت مختص منطقه‌ای خاص از خوزستان نیست و در همه جای این استان محرومیت وجود دارد و وضعیت بغرنجی وجود دارد که آموزش و پرورش باید نهایت تلاش خود را بکند که دانش‌آموزان از مدارس کانکسی و چادری رها شوند.» او ادامه می‌دهد: «اهواز، کارون و حمیدیه، ایذه و سایر مناطق شهرهای استان مشکلات مدارس چادری و کانکسی وجود دارد که مشکل امروز و دیروز نیست، این محرومیت‌ها وجود داشته و حالا تشدید هم شده است.»
ظاهری نیز با بیان اینکه در منطقه شیخان برون عالی اصلاً مدرسه وجود ندارد، ادامه داد: «شمال استان خوزستان از لحاظ امکانات آموزشی شدیداً دچار مشکل است البته اقداماتی از طریق خیرین صورت گرفته اما نیاز بسیار فراتر از این است.»

شین آبادی دیگر
گرچه هوا هنوز سرد نشده است اما فصل سرما فرا رسیده و بسیاری از مناطق کشور به‌زودی سرد می‌شوند. این سرما در مناطق کویری و بیابانی شدیدتر است و دانش آموزانی که در این مناطق هستند باید به فکر گرمایش خود باشند. در مدارس چادری و کانکسی از روش‌های سنتی مانند چراغ نفتی و هیزم برای گرمایش استفاده می‌شود که یادآور حادثه شین آباد است.
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در آن مناطق سرمای هوا ممکن است به دلیل شرایط جغرافیایی بیشتر از سایر نقاط کشور باشد، ادامه می‌دهد: «متأسفانه در این شبه مدارس، دانش آموزان برای گرم شدن چاره‌ای جز استفاده از بخاری نفتی و روشن کردن هیزم ندارند و این اتفاق سلامتی آنها را تهدید می‌کند.»
ساری اضافه می‌کند: «باید در این مناطق، شده حتی یک مدرسه یک کلاسه ساخته شود تا دانش آموزان بتوانند شرایط بهتری برای ادامه تحصیل داشته باشند.» او اضافه می‌کند: «یکی از اهداف راهبردی وزیر آموزش و پرورش در برنامه‌ای که داشته و اعلام کرده بازسازی مدارس در این منطقه است.»
ظاهری عبده‌وند نیز درباره کم کاری سازمان نوسازی مدارس گفته است: «از رییس سازمان نوسازی مدارس کشور دعوت کردیم تا بازدیدی از این مناطق داشته باشد اما دعوت ما را قبول نکرد؛ اداره نوسازی و استانداری استان خوزستان هم کاملاً در جریان شرایط بد این مدارس هستند اما در سال‌های گذشته بودجه مناسبی برای این مناطق پرداخت نشده است.»
مشکلات دانش آموزان در خوزستان مدت‌هاست که فراموش شده اما نباید این اتفاق بیفتد، مسوولان سازمان نوسازی مدارس و آموزش و پرورش شاید در پولی به سر ببرند اما می‌توانند نظر خیران را برای حمایت از این دانش آموزان جلب کنند تا بلکه بتوانند محرومیت در این مناطق را کمتر کنندو به بچه‌های این منطقه فرصت داشتن آینده‌ای بهتر را بدهند.

captcha
شماره‌های پیشین