355
شنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۶
6
اولین روز «سالم» هوای پایتخت پس از 16 روز

قاتل تهرانی‌ها متوقف نمی‌شود

کار برای جاعلان سخت می‌شود

افزایش ضریب امنیتی مدارک تحصیلی

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در راستای افزایش امنیت مدارک تحصیلی از رایزنی‌هایی خبر داد تا چنانچه راهکار جدید ارائه شده در این زمینه مورد تأیید قرار بگیرد، ضریب ایمنی مدارک تحصیلی مانند شناسنامه و گذرنامه افزایش می‌یابد.

صبح نو

کار برای جاعلان سخت می‌شود

افزایش ضریب امنیتی مدارک تحصیلی

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در راستای افزایش امنیت مدارک تحصیلی از رایزنی‌هایی خبر داد تا چنانچه راهکار جدید ارائه شده در این زمینه مورد تأیید قرار بگیرد، ضریب ایمنی مدارک تحصیلی مانند شناسنامه و گذرنامه افزایش می‌یابد.


پدیده‌ای به نام مدرک‌گرایی در کشور باعث شده تا برخی برای انجام کاری که توانایی‌ای در آن ندارند یا برای انجام کاری نیاز به مدرک تحصیلی خاصی دارند در کمترین زمان ممکن از طریق جاعلان حرفه‌ای که از این راه برای خود بازار راه انداخته‌اند، تولید و مورد استفاده قرار بگیرد.
جعل اسناد تحصیلی و علمی در همه مقاطع وجود دارد و شاید مهم‌ترین دلیل آن نبود نشانه‌های امنیتی در این اسناد است. مدارک تحصیلی که در حوزه آموزش و پرورش تولید می‌شوند یا در دانشگاه‌ها داده‌می‌شود هیچ یک مانعی برای جعل شدن ندارند و همین موضوع کار را برای جاعلان آسان‌تر کرده است.
جعل اسناد تحصیلی مانند جعل هر برگه دیگری که توانایی ارائه شدن در جایی و کسب منفعتی نامشروع را داشته باشد جرم است و نیروی انتظامی و دستگاه‌قضایی با آن برخورد می‌کنند؛ اما این برخوردها هم تا امروز موانع مهمی برای جاعلان نبوده که اگر بود نباید امروز شاهد اخباری مبنی بر کشف و انهدام تیم‌های جعل مدارک تحصیلی باشیم.
مدارک تحصیلی که در کشور و در نظام آموزشی صادر می‌شود به دلیل نداشتن ضریب ایمنی به راحتی قابل جعل است و این موضوعی است که آقای علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره آن هشدار داده و گفته است: «کارنامه کاغذی فقط شماره سریال دارد که به‌راحتی قابل جعل است. با چند دستگاه مشغول رایزنی برای افزایش ضریب ایمنی مدارک تحصیلی هستیم که اگر نهایی شود اطلاع رسانی خواهیم کرد. به دنبال آن هستیم با فراهم کردن یک زیرساخت دیجیتال، این اتفاق رخ دهد.»

جعل آن طرف مرزی
مدارک تحصیلی که از خارج کشور گرفته می‌شوند برای تعیین اعتبار و ارزش به وزارت علوم فرستاده می‌شود. نظارت دقیق بر اصالت و ارزش مدارک در این وزارتخانه می‌تواند تأثیر مهمی در پیشگیری از استفاده از اسناد مجعول برای کسب موقعیت‌های شغلی داشته باشد.
علاوه بر این، در صورتی که وزارت علوم در حین انجام وظیفه خود با وقوع جرمی مواجه شد، وظیفه دارد آن را به مراجع ذی‌صلاح گزارش کند. بنابراین، هم امکان پیشگیری از جرم و هم برخورد با مجرم فراهم است اما مشکلات زیادی در این مسیر وجود دارد که همین نبود سازوکار دقیق برای بررسی مدارک تحصیلی و ضریب ایمنی از جمله آن است.

قانون چه می‌گوید
جرم جعل ممکن است به اشکال مختلفی اتفاق بیفتد، جعل در یک سند عادی یا رسمی چک یا در فرمان رییس‌جمهور باشد. هر یک از این اعمال با توجه با درجه خطرناکی آن، مجازات جداگانه‌ای دارد. کسی که در نوشته یا سند معتبری دست‌کاری کند یا شبیه آن را به سازد، مرتکب جرم جعل شده است. طبق ماده 523 فصل پنجم قانون مجازات اسلامی، جعل و تزویر عبارت است از ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی، خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن یا الحاق یا محو یا به کار بردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن و نظایر آن‌ها به قصد تقلب. جعل و تزویر به یک معنا هستند و دو لفظ هستند که برای یک معنا استفاده می‌شوند. در مورد جعل مدارک تحصیلی نیز هرکس مدارک اشتغال به تحصیل، فارغ‌التحصیلی یا تأییدیه، ریز‌نمرات تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی داخل یا خارج از کشور یا ارزشنامه‌های تحصیلات خارجی را جعل کند یا با علم به جعلی بودن آن را مورد استفاده قرار دهد، علاوه بر جبران خسارت، به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهد شد. در صورتی که مرتکب، یکی از کارکنان وزارتخانه‌ها یا سازمان‌ها و مؤسسات وابسته به دولت یا شهرداری‌ها یا نهادهای انقلاب اسلامی باشد یا به نحوی از انحا، در جعل یا استفاده از مدارک و اوراق جعلی شرکت داشته باشد، به حداکثر مجازات محکوم خواهد شد.

همه دستگاه‌ها پای کارند
مدرک‌گرایی در کشور ما عامل اصلی گسترش جرم جعل مدرک یا استفاده از این اسناد مجعول است. بهترین راه مبارزه با جرم جعل مدرک تغییر این روحیه و نحوه نگرش است. نکته مهم دیگر، مبارزه جدی با مرتکبان این جرم است که البته در این رابطه برخی کاستی‌ها وجود دارد. به عنوان مثال، روگرفت یا کپی یک مدرک جعلی، نمی‌تواند ظرفیت‌های کافی را برای مقابله با این جرم فراهم کند. زرافشان به همکاری بین بخشی با پلیس آگاهی، پلیس فتا، وزارت اطلاعات و مرکز حراست آموزش و پرورش اشاره و اضافه کرد: «تلاش کرده‌ایم در قالب این همکاری مشترک جلوتر از جاعلان حرکت و قبل از صدور و توزیع با مدارک جعلی برخورد کنیم. امسال موفق شدیم چندین گروه جاعل را قبل توزیع کشف و مدارک جعلی را ضبط کنیم.» وی با اشاره به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در راستای افزایش امنیت مدارک تحصیلی گفته است: خوشبختانه رایزنی‌هایی در حال انجام است تا اگر راهکار جدید ارائه شده در این زمینه مورد تأیید قرار بگیرد، ضریب ایمنی مدارک تحصیلی مانند شناسنامه و گذرنامه افزایش یابد.»
با توجه به رواج جعل مدارک تحصیلی مسلماً تقویت سیستم‌های نظارتی، رفع مدرک‌گرایی افراطی و همچنین افزایش ضریب امنیتی در صدور مدارک تحصیلی می‌توان جلوی گروه‌های جاعل را گرفت. این اقدامی مثبت است که باید زودتر عملیاتی شود تا جلوی بروز مشکلات بیشتر در زمینه جعل اسناد را بگیرد.

captcha
شماره‌های پیشین