355
شنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۶
6
اولین روز «سالم» هوای پایتخت پس از 16 روز

قاتل تهرانی‌ها متوقف نمی‌شود

کار برای جاعلان سخت می‌شود

افزایش ضریب امنیتی مدارک تحصیلی

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در راستای افزایش امنیت مدارک تحصیلی از رایزنی‌هایی خبر داد تا چنانچه راهکار جدید ارائه شده در این زمینه مورد تأیید قرار بگیرد، ضریب ایمنی مدارک تحصیلی مانند شناسنامه و گذرنامه افزایش می‌یابد.

صبح نو

اولین روز «سالم» هوای پایتخت پس از 16 روز

قاتل تهرانی‌ها متوقف نمی‌شود

روز گذشته هوای شهر تهران پس از 16 روز شرایط ناسالم، با شاخص 92 در شرایط سالم قرار گرفت. اتفاقی که البته دوباره «اتفاقی» افتاد و مسوولان نقشی در آن نداشتند. آلودگی هوا قاتل خیلی از مردم این شهر است و در حالی‌که تا امروز اقدام مفیدی از سوی مسوولان کشور صورت نگرفته است.
از سیل خودروها و موتور سیکلت‌های آلاینده در شهر 10 میلیونی تهران گرفته تا حضور کارخانه‌ها و صنایع آلاینده‌ای که زورشان بیشتر از دولت و مسوولانی است که باید هوای مردم را داشته باشند. آلودگی هوا نتیجه همه کم کاری‌ها در برخورد با موارد آلاینده است.
هنگ کنگ یکی از شهرهایی است که نفس کشیدن در آن برای همه مردم سخت است و سالی چند روز بیشتر هم به کسی فرصت نفس کشیدن نمی‌دهد. این شهر صنعتی را  که به سرعت در حال رشد است نمی‌توان با توجه به جمعیتی هم که دارد متوقف کرد چراکه آسیب اقتصادی بزرگی به آن وارد می‌شود با این حال این شهر سیاست‌های کلانی را برای کاهش میزان آلاینده در نظر گرفته است اما شهر تهران که تنها آلایندگی‌اش شبیه هنگ کنگ است، سال‌هاست که اندرخم برنامه‌ای جامع برای کنترل آلایندگی هواست.
آقای محمد رستگاری، معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفته است: «میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 5/2 میکرون هوای شهر تهران در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ دیروز با ۱۸ عدد کاهش، بر روی عدد ۹۲ قرار گرفت و سالم بود.»
وی با اشاره به اینکه شاخص ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون نیز دراین مدت از ۸۵ به ۷۶ کاهش یافت اضافه کرد: «در همین مدت میانگین غلظت آلاینده منوکسید کربن نیز از ۴۹ به ۴۲ کاهش یافت. ایستگاه‌های فرمانداری شهرری (منطقه ۲۰) و پارک سلامت (منطقه ۱۷) هر دو با شاخص ۱۵۲ و پارک قائم (منطقه ۱۸) با شاخص ۱۲۵ بیشترین میزان آلودگی هوای شهر تهران را در ۲۴ ساعت گذشته داشتند.»
به گفته وی، منطقه سرخه حصار (منطقه ۱۳) با شاخص ۲۱ و شهرداری منطقه ۱۶ با شاخص ۳۸ پاک‌ترین مناطق شهر تهران دراین مدت بودند.
شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد) (حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.
شهر تهران یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود که عواقب آن به صورت بیماری‌ها و امراض قلبی-عروقی، تنفسی و سکته مغزی متوجه ساکنان این شهر می‌شود. شواهد نشان داده است که در روزهایی که آلودگی هوای ناشی از ذرات معلق زیاد بوده، موارد پذیرش افرادی که دچار مشکلات قلبی-عروقی و تنفسی شده بوده‌اند، بیشتر بوده است.
با توجه به شرایطی که هوای تهران دارد، باید با هربار تمیز شدن هوای آن جشن ملی برگزار کرد. می‌شد تهران را شهری با هوای تمیزتر کرد اما زمانی که همه سازمان‌هایی که مسوولیتی در این باره دارند پای کار خود بایستند و از آن به بهانه‌های واهی نبود بودجه فرار نکنند.
سیاست‌های کنترل هوای دولت و شهرداری مدت‌هاست که نتوانسته ذره‌ای در بهتر شدن شرایط موفق عمل کند و همین موضوع را باید زمانی تصور کرد که این شهر رشد جمعیت مردم و وسایل نقلیه‌اش لجام گسیخته شده است. زمانی که دیگر همین 16 روز یک‌بار هم دیده نخواهد شد.

 

captcha
شماره‌های پیشین