355
شنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۶
5
سید حسن نصرالله از طراحی توطئه مشترک عربستان و رژیم صهیونیستی علیه لبنان خبر داد

فتنه جدید سعودی

سعد حریری نخست وزیر 47 ساله لبنان یک هفته پیش در عربستان و از طریق شبکه العربیه، استعفای خود را همراه با سخنانی بی پروا علیه ایران و حزب الله اعلام کرد. این استعفا در نگاه نخست، اقدامی مشکوک به نظر می‌رسید؛ استعفایی که بی تردید توطئه سعودی‌ها نیز در آن مشخص است. چند ساعت پس از استعفای حریری، سید حسن نصرالله در سخنرانی‌ای به پشت پرده ابعاد این توطئه سعودی پرداخت. او درآن سخنرانی گفته بود: استعفای سعد الحریری تصمیم دیکته‌شده عربستان بود؛ به گونه‎ای که وی مجبور به استعفا شد. آیا سعودی‌ها اجازه بازگشت حریری به لبنان را خواهند داد یا او هم بازداشت شده است؟

خبر

صبح نو

خبر

تیلرسون از بازداشت‌های اخیر در عربستان ابراز نگرانی کرد
«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا از بازداشت‌های اخیر در عربستان سعودی که تحت پوشش مبارزه با فساد انجام شده‌اند ابراز نگرانی کرد.
به گزارش رویترز، وی در جمع خبرنگاران با اشاره به تصفیه حساب‌های سیاسی اخیر «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان، آن را موجب نگرانی خواند اما گفت که هنوز این اقدامات را نمی‌توان مصداق دستگیری‌های جمعی دانست. وی در بخش دیگری از اظهاراتش به گزارش‌ها درباره بازداشت «سعد الحریری» نخست‌وزیر پیشین لبنان در عربستان اشاره کرد و گفت شواهدی وجود ندارد که او به رغم میلش در عربستان تحت بازداشت قرار گرفته باشد.
تیلرسون که روز جمعه در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت ایالات متحده آمریکا اوضاع را در این خصوص تحت نظر دارد.
وزیر خارجه عراق: هر جنگی در منطقه رخ دهد
همه زیان خواهند دید
وزیر خارجه عراق با هشدار درباره وقوع هرگونه جنگی در منطقه، تأکید کرد که اگر جنگی در منطقه رخ دهد همه از پیامدهای آن متضرر خواهند شد.
الجعفری در مصاحبه با شبکه الجزیره در برنامه «لقاء الیوم» که به‌زودی مصاحبه کامل آن منتشر می‌شود، درباره بحران قطر نیز این موضوع را بسیار ناراحت‌کننده و اقدامی ناصواب خواند و بر ضرورت گفت‌وگو برای حل این بحران تأکید کرد.وزیر خارجه عراق همچنین ضرورت روی آوردن طرف‌های بحران در شورای همکاری خلیج‌فارس به گفت‌وگو را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت که کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در آن واحد با خطرهای مشترکی مواجه‌اند.رییس دستگاه دیپلماسی عراق با اشاره به اینکه
«هیچ کس عاجز از گفت‌وگو نیست و گفت‌وگو تنها زبان عصر حاضر است» کشورهای مربوطه را به توجه به این امر و اجتناب از هر گونه اقدامی که به تشدید تنش‌ها منجر شود، دعوت کرد.
تاکید رییس جمهور فیلیپین بر خرید تسلیحات از روسیه
رییس جمهور فیلیپین از کمک به موقع روسیه در شکست تروریست‌های وابسته به داعش در شهر مراوی تشکر کرده است.رودریگو دوترته، رییس جمهور فیلیپین دیروز در سخنانی از کمک به موقع روسیه در شکست تروریست‌های داعش در جنوب این کشور تشکر کرده و تمایل خود را برای خرید تسلیحات روسی ابراز داشته است.همچنین دوترته در دیدار با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در حاشیه اجلاس اپک در ویتنام، تاکید کرد: می‌خواهم یک ارتش قوی بسازم و این دلیل برای شما بسیار مهم خواهد بود تا بدانید ما این بار قصد خرید تسلیحات نظامی از روسیه را داریم.
افشاگری تل آویو درباره نقشه از پیش طراحی‌شده عربستان در لبنان
روزنامه معاریو به نقل از منابع امنیتی بلند پایه اسرائیل نوشت: موضوع استعفای سعد حریری از نخست وزیر لبنان و اعلام آن از عربستان، اقدامی ناگهانی نبود بلکه درچارچوب نقشه از پیش طراح شده سعودی انجام گرفت.
منابع امنیتی بلندپایه اسرائیل همچنین مدعی شدند، از نظر محافل سیاسی و نظامی اسرائیل، بحران کنونی لبنان موضوع داخلی است و اسرائیل هیچ نقشه‌ای برای دخالت و تاثیرگذاری بر آن ندارد.این منابع در عین حال یادآور شدند که بنابر ارزیابی‌های سرویس اطلاعات اسرائیل، حزب الله و ایران به مشی آرام خود ادامه خواهند داد که مبتنی بر خودداری از تشدید اوضاع در لبنان و در مقابل اسرائیل است.
دیدار هیأت حماس با رییس جمهور لبنان
هیأت بلندپایه جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس که به بیروت
- پایتخت لبنان-سفر کرده است، با رییس جمهور، رییس پارلمان، مفتی و مدیر کل سازمان امنیت کل لبنان دیدار کرد.
رأفت مره مسوول بخش اطلاع رسانی حماس اعلام کرد که سفر هیأت این جنبش به لبنان در چارچوب دیدار با جریان‌های سیاسی لبنانی و آگاه ساختن آنان از تحولات فلسطین به ویژه پرونده آشتی ملی و وضعیت اردوگاه‌های فلسطینی صورت می‌گیرد.مره ضمن اشاره به اینکه هیأت حماس رییس جمهور لبنان را در جریان تحولات فلسطین و پرونده آشتی ملی قرار داد، تصریح کرد که میشل عون نیز از این آشتی استقبال و حمایت خود از آن را اعلام کرد.هیأت حماس سپس با نبیه بری رییس مجلس لبنان دیدار کرد.
در این دیدار نیز، دو طرف در مورد آخرین تحولات فلسطین و آشتی ملی و وضعیت اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی در لبنان گفت وگو کردند.هیأت حماس در ادامه برنامه سفر خود به لبنان با مفتی این کشور و«عزام ایوبی» دبیرکل جماعت اسلامی لبنان نیز دیدار و گفت وگو کرد.عزت الرشق رییس هیأت حماس در این دیدار بر ضرورت حفظ امنیت داخلی لبنان از جمله اردوگاه‌های فلسطینی در این کشور تاکید کرد.

captcha
شماره‌های پیشین