355
شنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۶
4

خبر

گزارش «صبح نو» از راهبرد جدید ریاض در رویا‌رویی با تهران

گام‌های لرزان شاهزاده‌جنجالی

استعفای مشکوک سعد الحریری در ریاض، بهانه‌ای شده تا سعودی‌ها موج جدیدی از حملات رسانه‌ای خود علیه ایران و حزب الله را از سر بگیرند و پس از حمله موشکی انصارالله یمن به نزدیکی فرودگاهی در ریاض این حملات را شدت دهند.

ایران به اظهارات معاون وزیر خارجه انگلیس درباره نقش ایران در بحران یمن اعتراض کرد

صبح نو

گزارش «صبح نو» از راهبرد جدید ریاض در رویا‌رویی با تهران

گام‌های لرزان شاهزاده‌جنجالی

استعفای مشکوک سعد الحریری در ریاض، بهانه‌ای شده تا سعودی‌ها موج جدیدی از حملات رسانه‌ای خود علیه ایران و حزب الله را از سر بگیرند و پس از حمله موشکی انصارالله یمن به نزدیکی فرودگاهی در ریاض این حملات را شدت دهند.

ریاض که این روزها دچار استیصال در امور داخلی و موضوعات یمن، عراق و سوریه شده در تلاش است تا با کشاندن دامنه تنش‌ها به منطقه‌ای جدید (لبنان) شکست‌های داخلی و منطقه‌ای خود را به دیگر نقاط معطوف سازد.
عربستان با رفتارهای جدید در منطقه مانند راهبردهای جدید در تعامل با دولت عراق و دادن وعده‌هایی برای بازسازی آن یا استعفای سعد الحریری نخست وزیر لبنان نشان می‌دهد که به دنبال تثبیت جایگاه خود در منطقه است و می‌خواهد افکار عمومی جامعه خود را از تنش‌های داخلی و دستگیری ده‌ها شاهزاده و
مقام سعودی به بیرون از ریاض هدایت کند تا مگر گام‌های محمد بن سلمان ولیعهد جوان این کشور، برای رسیدن تا پادشاهی عربستان سعودی مستحکم شوند.
البته سعودی‌ها راهبرد جدید دیگری در منطقه را نیز دنبال می‌کنند، آنها به دنبال نفوذ خود در کشورهای عربی‌اند که نقش ایران در معادلات این کشورها بسیار تأثیر گذار بوده و بر همین اساس تلاش دارند
از هر راه ممکنی نقش ایران را کمتر و در مقابل، حضورشان را در منطقه و کشورهای همسو با جمهوری اسلامی ایران افزایش دهند. می‌توان گفت، ائتلاف سعودی که امارات، عربستان و بحرین نیز آنها را با حمایت ایالات متحده آمریکا همراهی می‌کنند، با راهبردی جدید که در خصوص استعفای حریری به راه انداختند نیز در همین راستا بوده؛ آن‌ها به دنبال ایجاد تنش‌های جدید در بیروت هستند تا ازاین طریق فشارهای بین المللی را به حزب الله افزایش دهند. هرچند ریاض در پی آن نیز به دنبال این است که با بهره گیری از شیوه اتهام زنی به ایران و حزب الله لبنان به اقداماتی چون استعفای تحمیلی حریری از مقام نخست وزیر این کشور دست زد تا خود را از بن بستی که در منطقه به آن دچار شده است رها سازد.

استیصال آل سعود
سردار یدالله جوانی،‌ مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خصوص رفتار جدید عربستان در منطقه به روزنامه صبح نو، گفت: رفتارهای عربستان غیر معقول و در بردارنده اشتباهات راهبردی است. به گونه‌ای دیگر می‌توان گفت، نوعی استیصال در درون خاندان سعودی پدید آمده است که به حرکات جدید در منطقه دست می‌زنند.
مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه توجه خاندان سعودی به رژیم صهیونیستی است، افزود: عربستان با توجه به برخورداری از حمایت‌های رژیم صهیونیستی و شکست‌های راهبردی که با آن روبه‌رو شده، نشان می‌دهد که از عقلانیت لازم برخوردار نیست. آل سعود نزدیک سه سال است که جنگ یمن را آغاز کرده و امروز به پیروزی دست نیافته و حالت تدافعی پیدا کرده و گمان نمی‌کرد که ملت یمن در حوزه دستاوردی دانش موشکی شهرهای مهم عربستان(ریاض) را مورد هدف قرار دهد.

اتهام زنی، راهبرد جدید ریاض در منطقه
جوانی با بیان اینکه عربستان امروزه شیوه اتهام زنی را در پیش گرفته است، تصریح کرد: عربستان نمی‌تواند توانمندی و قدرتمندی ملت یمن را نادیده بگیرد. ریاض که با بازداشت شاهزاده‌هایش دچار نگرانی‌هایی در امور داخلی شده، فکر می‌کند با حذف آنها پایه‌های قدرتش را مستحکم می‌کند ولی برخی تحلیلگران معتقدند که این رفتارها در قبال دیگر شاهزاده‌ها نه تنها استحکامی در برندارد بلکه می‌تواند یک فروپاشی درونی را در این کشور رقم زند.وی ادامه داد: شاه سعودی با بازداشت شاهزادگان موضوع برخورد جدی با فساد را مطرح کرده است که می‌توان گفت این‌گونه نیست چرا که اگر موضوع مبارزه با فساد بود این مردم عربستان هستند که باید آن را انجام دهند و مسوولان سعودی را که سرمنشاء فسادند مواخذه کنند.
بن بست سعودی
مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به دخالت ریاض در امور لبنان، یادآور شد: لبنان که دارای مردمی هوشمند، باعزت و فرهیخته است امروزه دچار دخالت‌های سعودی‌ها شده و با رفتارپدرسالارانه خود به لبنانی‌ها می‌گویند که چه کسی را بپذیرند یا چه کسی را نپذیرند. از سویی دیگر سعودی‌ها دست به تهدیدهایی نسبت به حزب الله لبنان زده‌اند که این امر را هم می‌توان از دیگر اشتباهات بزرگ آنها برشمرد چرا که حزب الله لبنان امروزه از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است و این آل سعود است که دچار استیصال شده و واقعیت‌های لبنان را نمی‌بیند. سعودی‌ها با این‌گونه دخالت‌ها تلاش می‌کنند تا خودشان را به یک تثبیت برسانند، ولی نمی‌دانند که به بن بست رسیده‌اند.
سردار جوانی با یادآوری شکست‌های عربستان در یمن و گرفتاری این کشور در باتلاق یمن گفت: عربستانی‌ها به دنبال سرپوش گذاشتن بر شکست‌های نظامی خود در قبال یمن هستند. آن‌ها کم کم حمایت‌های بین المللی خود در یمن را نیز از دست خواهند داد. آن‌ها البته باید بدانند راهبرد جدیدشان نیز راهی جز بن‌بست نداشته و نمی‌توانند جای ایران را در منطقه بگیرند. امروز نیت انسان دوستانه ایران برای همه آشکار شده، ایران از سر اعتقادات و کمک به برادران مسلمان خود و با درخواست رسمی دولت‌های عراق و سوریه در آن کشورها حضور دارد اما آنها ( عربستان) به دنبال تأمین منافع خود دراین مناطق هستند و نمی‌توانند در این راهبرد راهی از پیش ببرند.

captcha
شماره‌های پیشین