355
شنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۶
3
اسماعیل دوستی در گفت‌و‌گو با «صبح نو» تشریح کرد

بهره برداری برخی اصلاح طلبان از حصر

این روزها خبرهای زیادی از فعالیت‌های زودهنگام اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 به گوش می‌رسد و حتی اسامی مختلفی از آقایان علی لاریجانی تا اسحاق جهانگیری به عنوان گزینه‌های مورد حمایت این طیف سیاسی مطرح شده است. همچنین چهره مهم اصلاحات و اعضای نام آشنای آن، انتقادهای فراوانی به آقای روحانی رییس‌جمهور وارد کرده و برخی کارشناسان نیز ماحصل این انتقادها را تضعیف دولت می‌دانند. برای بررسی این موضوع، سراغ یکی از اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی رفتیم.

خانم فریبا از دانمارک...!

صبح نو

خانم فریبا از دانمارک...!

کشورهای اسکاندیناوی از مرفه‌ترین کشورهای جهان هستند و مطابق معیارهای بین‌المللی (که‌البته الزاماً قابل پذیرش نیستند) شادترین مردم جهان نیز در این کشورها زندگی می‌کنند.
کشورهای اسکاندیناوی معمولاً در صدر لیست کشورهای دارای مردم خوشبخت و آرام، بالا بودن سطح خدمات اجتماعی و بسیاری دیگر از فاکتورها هستند.
در بین کشورهای اسکاندیناوی، دانمارک شرایط ویژه‌تری هم دارد.
مطابق اطلاعات مندرج در دانشنامه‌های عمومی، کشور دانمارک دارای دولت رفاه ‌است و رتبه نخست جهان را از نظر کم بودن اختلاف درآمد مردم، به خود اختصاص داده است. دانمارک از نظر درآمد سرانه رتبه هفتم جهان را دارد و در بررسی‌های سالانه، مردم آن مکرراً به عنوان «راضی‌ترین» مردم جهان اعلام می‌شوند. همچنین در سال ۲۰۱۶ شرکت یونیورسام با انتشار شاخص سالانه شادی، کشور دانمارک را در رتبه نخست شادترین و راضی‌ترین نیروی کار در دنیا معرفی کرد.
امشب (شامگاه چهارشنبه ۱۷ آبان‌ماه) در میان ازدحام و غوغای بین الحرمین، صدای بلندگویی که پیوسته نام گمشدگان را می‌خواند، این عبارت که «خانم فریبا از دانمارک به دفتر مفقودین!» نظرم را جلب و این پرسش ذهنم را مشغول کرد که خانمی از مرفه‌ترین، شادترین و راضی‌ترین کشور جهان در این غوغایی که برخی فقط زباله‌های آن‌را می‌بینند (که البته باید هر مقدار که می‌شود عیار نظافت و بهداشت این مراسم را بالا برد) چه‌می‌کند؟!
قطعاً پاسخ این پرسش را خود خانم فریبا باید بدهد اما شاید بتوان‌گفت راضی‌ترین و شادترین و مرفه‌ترین مردم جهان،گمشده‌ای دارند که آن‌را در کربلا و آن‌هم در اربعین جست‌وجو می‌کنند! این گمشده چیست؟ این گمشده حتماً از جنس رفاهیات و آنچه در سنجه‌های جهانی موجب شادی و رضایت می‌شود نیست و حتماً گوهری است به مراتب با ارزش‌تر و نایاب‌تر که افرادی را از چنان کشورهایی به اینجا می‌کشاند.
او ظاهراً گمشده بود اما چه بسا در حقیقت گمشده‌اش را یافته بود!
خانم فریبا تنها فرد عجیب و تأمل برانگیز حاضر در اربعین نبوده و نیست. افراد مرفه و شاد و راضی (مطابق معیارهای امروز جهان) از کشورهای مختلف جهان از کویت گرفته تا اروپا و از استرالیا تا کانادا را می‌توان در راهپیمایی اربعین دید که با چه اشتیاقی مسیر نجف تا کربلا را پیاده طی می‌کنند. چرا راه دور برویم، از کشور خودمان افراد مرفه و شادی را سراغ دارم که نه تنها در این مراسم شرکت می‌کنند و حضور دارند بلکه خدمتگذاری به زوار حسین بن علی را افتخار خود می‌دانند و کارهایی انجام می‌دهند که برای افراد بیگانه این ارزش‌ها باور نکردنی است.
در اربعین دو سال پیش، جمعی از ایرانیان را دیدم که کفش زائران را تمیز می‌کردند و واکس می‌زدند. وقتی با اصرار از مسوول آن‌ها سؤال کردم شما در ایران چه می‌کنید، به دو نفر از افراد گروه اشاره کرد و گفت: اون آقا تاجر فرش است و اون یکی مدیر یک شرکت هواپیمایی و ...
اربعین داستان عجیبی است با محوریت حسین بن علی (ع) که شعار«انَّ حُبّ الحسین یَجمَعُنا!» می‌تواند آن‌را گویا کند.

  یادداشت
  مهدی فضائلی  

 

captcha
شماره‌های پیشین