355
شنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۶
13
گزارشی از ایده دکتر فتح‌اللهی درباره وجه سیاسی اربعین

حکومت، وجه غمگنانه هستی است

اربعین، این روزها نقطه تأمل نظری بسیاری از اصحاب علوم انسانی شده است. هفته گذشته پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی میزبان ارائه یکی از این تأملات نظری درباره اربعین بود. نشستی با عنوان «اربعین، تجلی سیاست اسلامی» که در آن دکتر محمدعلی فتح‌اللهی، عضو هیأت علمی این پژوهشگاه و پژوهشگر علوم سیاسی، ایده خودش را در این زمینه تشریح کرد. نوشته زیر گزارشی از ایده او درباره تفسیر اربعین است.

خبر

صبح نو

خبر

«فطرت» از منظر آیت‌الله جوادی آملی منشتر شد
کتاب «فطرت» که با بهره گیری از ظرفیت گسترده علمی پژوهشگاه معارج و نظارت چند مرحله‌ای ناظران علمی پژوهشگاه معارج و سازمان سمت تدوین شده است، آماده انتشار شد.
 به گزارش خبرگزاری«حوزه»، در پی انعقاد تفاهم نامه همکاری بین مرکز تدوین کتب آموزشی پژوهشگاه علوم وحیانی معارج وابسته به بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء و سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت)، مبنی بر تدوین کتب مورد نیاز مراکز آموزشی دانشگاهی بر اساس اندیشه آیت الله جوادی آملی، نخستین جلد از این آثار با عنوان «فطرت» آماده چاپ و انتشار شد.در راستای تدوین این اثر، جلسات علمی برای طرح برخی شبهات و سؤالات پیش آمده در مراحل تدوین این اثر با حضور حجت الاسلام والمسلمین احمد احمدی، حجج اسلام جعفر زاده و مصطفی پور به عنوان ناظران علمی و حجت الاسلام حسن عبدی به عنوان محقق پروژه در محضر حضرت آیت الله جوادی آملی برگزار شد که ماحصل این جلسات علمی نیز ضمن انعکاس در خلال مباحث این کتاب، در قالب مقالات علمی به علاقه مندان عرضه شد.
این کتاب در هفت فصل با عناوین اصلی و فرعی زیر تدوین شده است. فصل اول؛ «نگرشی کلی به مسأله فطرت». فصل دوم؛ «بینش فطری». فصل سوم؛ «گرایش فطری». فصل چهارم؛ «شکوفایی فطرت». فصل پنجم و ششم؛ «فطرت در آیات قرآن» فصل هفتم؛ «دلالت‌ها و لوازم امور فطری.»کتاب «معاد» بر اساس منظومه فکری حضرت  آیت الله جوادی آملی، دیگر کتابی است که بر مبنای تفاهم نامه همکاری مشترک بین مرکز تدوین کتب پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و سازمان سمت در حال طی مراحل پایانی صفحه بندی و آماده سازی برای چاپ است.

راهپیمایان اربعین، ابناء خمینی هستند
دکتر علیرضا شجاعی زند، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در تحلیل جامعه‌شناختی پدیده اربعین گفت: تبیین کارکردی با تمام قابلیت و رواجی که در جامعه‌شناسی دارد، کفایت لازم را برای تحلیل اربعین ندارد و در این پدیده خاص راه به جایی نخواهد برد. باید بیش و پیش از هر چیز سراغ انگیزه‌ها و دلایل رفت؛ یعنی بررسی کنید که چه چیزی آنان را با تمام تنوعات موقعیتی و قشری، پای این کار آورده است؟
او ادامه داد: بنده عامداً از پرداختن به جنبه‌های کارکردی آن امتناع دارم؛ چون چهره و جوهر اصلی این حرکت را پنهان می‌سازد. در عین حال شکی نیست که این پدیده کارکردهای بسیاری داشته و دارد.  به عنوان مثال یکی از کارکردهای آن از بین بردن سایه تهدیدی است که می‌توانست به دلیل جنگ هشت ساله میان ما و عراق برای سال‌ها باقی بماند.
شجاعی زند گفت: اربعین به دنبال تغییر پارادایم جهانی است. این حرکت به خودی خود نشان می‌دهد که من پارادایم حاکم بر جهان را نمی‌پذیرم. مانند حرکتی که امام حسین؟ع؟ در روز عاشورا داشتند.
او اظهار کرد: این حرکت محصول و پیامد حرکتی است که سرمنشأ آن حضرت امام بوده است و تداوم‌بخش آن در دو دهه اخیر حضرت آقا. همه اینها در واقع ابناء خمینی؟ره؟ هستند. لزومی ندارد به نحو جداگانه و محدود بدان اصرار و اقرار شود. این‌ها همه در مسیر نهضت جهانی امام و رهبری حرکت می‌کنند؛ حتی اگر رهبری را نشناسد یا نخواهد بدان اذعان کند یا هنوز دچار آن عِرق ملی- میهنی یا عربی-فارسی است.

کتاب منش ملی، روانه بازار نشر شد
کتاب منش ملی: منظری روانی ـ ‌اجتماعی، به قلم «الکس اینکلس» و جمع دیگری از نویسندگان با ترجمه «علی پاپلی یزدی» از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، در میان بازار کتاب‌هایی که طی دو دهه گذشته با کاویدن مفهومی به نام منش ملی و یا به عبارت‌ ساده‌تر، ما ایرانیان چه هستیم و چه بودیم و چه خواهیم شد که همواره نگاهی انتقادی و معمولاً بدون پشتوانه نظری را دنبال می‌کنند، به جرأت می‌توان گفت، جایی آثاری که بتواند، روشی علمی و متقن را پیش‌ روی پژوهشگران این حوزه مطالعاتی قرار دهد، خالی است. در چنین فضایی، کتاب «منش ملی: منظری روانی ـ اجتماعی» به قلم «الکس اینکلس»، «دنیل جی. لوینسون»، «هلن بئر»، «یوجنیان هانفمان» و «لری دایموند» و با ترجمه «علی پاپلی یزدی» روانه بازار نشر شده است، کتابی که الگوهای مطالعاتی آن شاید گشاینده دریچه‌های جدیدی بر مطالعات شخصیت و منش ملی در کشور ما باشد. کتاب منش ملی: منظری روانی ـ ‌اجتماعی که برای نخستین بار توسط «علی پاپلی یزدی» به فارسی برگردان شده،‌ در آبان‌ماه سال جاری با شمارگان هزار نسخه از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شده و به بهای ۳۲۰۰۰۰ هزار ریال در دسترس علاقه‌مندان به این حوزه قرار گرفته است. این اثر تحت مجموعه‌ای با عنوان «شخصیت و منش ملی» به چاپ رسیده که دبیری آن را محمدرضا جوادی یگانه برعهده داشته است.

 

captcha
شماره‌های پیشین