355
شنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۶
10
وقتی عزم جدی برای برخورد با متخلفان در فوتبال وجود ندارد

و این مستطیل هزار آشوب...

جادوگری، اخراج رییس کمیته‌ انضباطی فدراسیون فوتبال از سر تمرین تیم ملی توسط سرمربی پرتغالی، تخلف و جامی که رنگ و بوی حاشیه می‌دهد، مدیرعاملی که دستگیر و تیمش از آسیا حذف می‌شود، داستان استعفای یک مدیر و مدیری که می‌خواهد تحت هر شرایطی بماند؛ تیترهای اصلی روزهای اخیر رسانه‌های ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

وصف حال یکی از بازنشستگانی که نمی‌خواهد صندلی فدراسیون را تحویل بدهد

برادر! جان من بگو خاطرت هست؟

صبح نو

وقتی عزم جدی برای برخورد با متخلفان در فوتبال وجود ندارد

و این مستطیل هزار آشوب...

جادوگری، اخراج رییس کمیته‌ انضباطی فدراسیون فوتبال از سر تمرین تیم ملی توسط سرمربی پرتغالی، تخلف و جامی که رنگ و بوی حاشیه می‌دهد، مدیرعاملی که دستگیر و تیمش از آسیا حذف می‌شود، داستان استعفای یک مدیر و مدیری که می‌خواهد تحت هر شرایطی بماند؛ تیترهای اصلی روزهای اخیر رسانه‌های ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

این‌ها فقط بخشی از مشکلات و اتفاقات هر روز فوتبال ایران است؛ حواشی تلخی که نشانه‌های بسیار خوب برای محرز بودن فساد در فوتبال و ناکارآمدی مدیران فعلی در این رشته ورزشی است.

حرکت کی‌روش بر بال حاشیه
اردوی آماده‌سازی جدید تیم ملی برای انجام بازی تدارکاتی با پاناما و ونزوئلا از روز دهم آبان‌ماه آغاز شد اما به جای انتشار اخبار خوب، خبر برخورد عجیب کارلوس کی‌روش با رییس کمیته انضباطی فدراسیون در دومین جلسه این تمرین، مطرح شد.
در آن تمرین وقتی سرمربی تیم ملی متوجه شد آقای‌حسن‌زاده برای صحبت در مورد مسائل مختلف انضباطی به محل تمرین تیم ملی آمده، با حالتی عصبانی خطاب به خبرنگاران و مسوولان، گفت: «چرا ایشان و با اجازه چه کسی به تمرین تیم ملی آمده و نظم و آرامش تمرین تیمم را بر هم می‌ریزد؟»
این مربی در ادامه اعتراض خود به این حرکت، جمله‌ای عجیب را مطرح کرد: «اگر حسن‌زاده می‌خواهد به تمرین آمده و صحبت کند، ابتدا حقوق من را واریز کند.» وی همچنین با عصبانیت، خواستار توضیح درباره این اتفاق از سوی مسوولان حراست فدراسیون فوتبال شد.
آقای مهدی تاج اما به جای برخورد جدی با حرکت زشت سرمربی تیم ملی، تنها به بیان این پاسخ که 3روز‌است حقوق کی‌روش عقب افتاده و در تلاش است تا این مشکل را حل کند، بسنده کرد.
البته کی‌روش با بیان این جملات که در 7 سال حضورش در ایران، وقتی حقوق‌هایش حتی به مدت 6 ماه یا بیشتر هم عقب می‌افتاد، شکایتی نمی‌کرد، گفت: « آیا این حرف را باور دارید؟ آیا برای این 3 روز گله‌و‌شکایتی می‌کنم؟»
بعد از این اتفاقات خبر دیگری مبنی بر جریمه 50 هزار یورویی سرمربی پرتغالی تیم ملی و دعوت این مربی به سکوت، مطرح شد اما خیلی بعید است که این جرائم جنبه عملی پیدا کند.

پرداخت بدهی با کدام تضمین
بعد از حذف نفت از آسیا، کنفدراسیون فوتبال آسیا مهلت یک هفته‌ای به تیم‌های پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی تبریز داد تا یا با طلب‌کارانشان تسویه‌حساب کرده یا رضایت‌نامه رسمی از آنها دریافت کنند.حکم اعلام شده علیه نفت، مدیران وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و این سه باشگاه را بیش از گذشته به تکاپو انداخت تا این مشکل بزرگ را به بهترین شکل حل کرده و ضمن حفظ سهمیه این تیم‌ها، جلوی یک آبروریزی بزرگ دیگر را بگیرند.
دراین رابطه نشستی با حضور وزیر ورزش، معاون حوزه قهرمانی‌اش، رییس فدراسیون فوتبال و مدیران عامل این سه باشگاه برگزار شد تا ابعاد بدهی‌ها و نحوه‌پرداخت یا اخذ رضایت از طلب‌کاران بررسی شود.
حتی دولت هم برای رفع این بحران بزرگ به میدان آمد و آقای محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت اعلام کرد: «دولت پرداخت بدهی استقلال و پرسپولیس را متقبل شده و نمی‌گذارد این دو باشگاه دچار مشکل شوند. پس هواداران نگران نباشند.»
پس از گذشت یک هفته، مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال اعلام کرد: «هرچند دولت قانونی برای کمک به تیم‌های دولتی ندارد اما وزارت ورزش و جوانان با کمک حامیان مالی به صورت جدی به این قضیه ورود کرد و با تدبیر فدراسیون و همت مدیران عامل باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی این مشکلات درحال رفع شدن است.»
همه امیدوارند مشکلات این سه باشگاه بزرگ با پرداخت بدهی‌های چند صد میلیاردی آنها برطرف شود اما پرسش مهم این است که چه تضمینی وجود دارد مدیران فعلی این سه باشگاه، خصوصاً سرخابی‌های پایتخت، با تصمیمات اشتباه خود و تا پایان فصل جاری یا فصل‌های بعدی، بدهی‌های میلیاردی جدیدی را برای این باشگاه‌ها به ارمغان نیاورند؟ کاش یک نفر به این پرسش، پاسخ می‌داد...

استعفای نمایشی برای ابقا!
بعد از علنی شدن بحث تخلف آقای مهدی طارمی و عقد قرارداد همزمان با دو باشگاه ریزه اسپور ترکیه و پرسپولیس، محرومیت این بازیکن و جریمه بیش از 3‌میلیاردی باشگاه پرسپولیس، این باشگاه تهرانی دچار حواشی جدید در بخش مدیریتی و فنی شد.
در این رابطه حتی مسوولان و هواداران استقلال خواستار ورود این باشگاه به پرونده طارمی شدند تا به خاطر این تخلف، جام قهرمانی از سرخپوشان گرفته شود؛ درخواستی که با بی‌تفاوتی مسوولان فدراسیون فوتبال همراه شده است.
البته مشکلات مالی، درگیری با اسپانسر، حواشی پرونده طارمی و مسائل اداری مربوط به بازنشستگی از دلایل استعفای شفاهی آقای طاهری به هیأت مدیره باشگاه پیش از سفر 20 روزه به کربلا و عتبات عالیات است؛ مسائلی که باعث شد علی‌اکبر طاهری، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس که رکورد سرپرست بودن در یک باشگاه را شکست، قید کامل یا موقت همکاری با این باشگاه را بزند.
پس از این استعفای عجیب که شفاهی بود نه کتبی و بیشتر به نمایشی برای بقا شبیه است، مدیریت پرسپولیس در یک بازه زمانی نامشخص برعهده حمیدرضا گرشاسبی قرار گرفت، مردی که باید هم مشکلات مالی را برطرف کند و هم مانع جدایی برانکو و بیرانوند شود.
در چنین شرایطی بحث انتخاب محمد دادکان، مهدی محمدنبی و محمدحسن انصاریفرد به عنوان مدیرعامل بعدی باشگاه پرسپولیس مطرح است؛ آن‌هم درشرایطی که این استعفا با مخالفت وزیر ورزش و جوانان هم همراه شد و بسیاری از ستاره‌های این تیم با حضور در منزل حسین هدایتی، از این مدیر پرحاشیه حمایت کردند.
شاید به‌زودی طاهری بازگردد و مانند رضا افتخاری که جزو ضعیف‌ترین مدیرعامل‌های تاریخ باشگاه استقلال است و قصدی برای رفتن ندارد، به فعالیتش در باشگاه پرسپولیس ادامه دهد؛ آن‌هم با کسب امتیازهای جدید و ویژه‌تر و شاید هم مدیرعاملی جدید برای این باشگاه انتخاب شود؛ موضوعی که نیاز به گذشت زمان دارد

captcha
شماره‌های پیشین