354
چهارشنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۶
8
بین‌الحرمین این روزها میعادگاه میلیون‌ها عاشق حسینی است

اربعین عاشقان

این روزها شهر حال و هوای دیگری گرفته است. خیابان‌ها به وضوح خلوت‌تر شده‌اند و در شبکه نبودن یا خاموش بودن گوشی‌های تلفن دوست و آشنا، تبدیل به روزمرگی‌ها شده است. هر چه شهرهای شمالی و مرکزی خلوت‌تر شده، در عوض مرزهای غربی و شرقی و شهرهای جنوبی شلوغ‌ترند. انگار که همه مردم ایران را در این بخش‌ها جمع کرده‌اند. با نزدیک شدن به اربعین حسینی، مرزها شلوغ و شلوغ‌تر شدند. حضور عاشقانه در این راهپیمایی معنوی، شور و شوقی در مردم راه انداخته که دیدنی است.

خبر

صبح نو

خبر

 سوءمدیریت نفس بنگاه‌های اقتصادی کشور را نابود کرد
مدیریت اصناف و بازارهای داخلی و خارجی شاید مهم‌ترین دلیلی باشد که بتواند نظام اصناف کشور را سامان دهد اما این بخش در کشور با ضعف جدی‌ای روبه‌روست. آقای علی فاضلی رییس اتاق اصناف گفته است: در حال حاضر بیش از ۵۶ درصد فعالیت اتاق اصناف مربوط به بخش توزیع است و فعالیت بخش تولید با سهم ۱۸ درصدی جای تأسف دارد. فعالیت ۳۰ درصد جامعه شاغل در کشور به نوعی مربوط به اتاق اصناف است و در حال حاضر ۲ میلیون و ۱۸۵ بنگاه صنفی در سه حوزه تولید، توزیع و خدمات مشغول به کار هستند.
وی افزود: در کنار این واحدهای صنفی فاقد مجوز کسب، مسأله دستفروشان را نیز در شهر تهران داریم و در سراسر کشور هم شرایط فعالیت اصناف به همین شکل است. مشخص نیست که به واسطه برخی سوءمدیریت‌ها در کشور، چه‌بلایی بر سر اقتصاد کشور آمده است و به صراحت می‌توان گفت که دستگاه‌ها به خوبی ایفای نقش نکرده‌اند.
 
کارت‌های بازرگانی صوری پدر اقتصاد را درآورده است
افزایش تعداد کارت‌های بازرگانی جعلی نقش مؤثری در فعال‌تر شدن قاچاقچیان داشته  و همین موضوع باعث شده تا آقای ناصر سراج، رییس سازمان بازرسی کل کشور گفته است: کارت‌های صوری پدر اقتصاد را درآورده و برخی افراد چون چاره‌ای ندارند و نمی‌توانند کار اقتصادی سالم انجام دهند؛ در این دام گرفتار می‌شوند. کار سالم در این کشور سخت است و متأسفانه برخی افراد ناخودآگاه به سمت کارهای خلاف می‌روند.
وی کارت‌های بازرگانی صوری را مشکل دیگر در اقتصاد عنوان کرد و گفت:  باید دلیل استفاده از این کارت‌ها را کشف کرد. ما در سازمان بازرسی قول می‌دهیم که در راستای قوانین سازمان برای بهبود این روند، کار کنیم.
 
تشکیلات مدیریت بحران همتراز با حوادث نیست
ستاد بحران کشور ظرفیت زیادی برای مقابله با حوادث احتمالی گسترده در کشور ندارد و این موضوع را می‌توان با توجه به کارنامه آن در حوادث سیل چند وقت اخیر متوجه شد. از این رو آقای احمد علیرضا بیگی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با بیان اینکه رییس سازمان مدیریت بحران باید معاون رییس جمهور شود، گفته است: در حال حاضر سازمان مدیریت بحران نقش قابل توجهی در مدیریت حوادث ندارد.
وی با اشاره به اینکه  مدیریت بحران در کشور در حال حاضر شرایط قابل قبولی ندارد، ادامه داد: مدیریت بحران در تمامی نقاط دنیا یکی از موضوعات اساسی و مهم محسوب شده و درتمامی کشورهای پیشرفته و البته بحران خیز دنیا تدابیر مؤثری برای کاهش خسارت‌های ناشی از وقوع بحران درنظر گرفته شده است؛ به عنوان مثال ایجاد یک سازمان به عنوان متولی درمدیریت بحران از اهمیت بسزایی برخوردار است.
 
انتخاب شهردار توسط شورا، نظارت را
ضعیف می‌کند
طبق قوانین، شورای شهر مسوول انتخاب شهردار است و شورا باید با توجه به اختیارات و همچنین بررسی‌ها، شهردار را انتخاب کند اما حالا آقای محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران با تأکید براینکه شورا در حد اختیارات خود بسیار فعال است، تذکرات پیش از دستور در جلسات شورا و فرایند پیگیری آن‌ها را یکی از مهم‌ترین ابزارهای نظارتی شورا عنوان کرد.
وی با تأکید بر اینکه سیستم انتخاب شهردار توسط شورا خود مانع نظارتی قدرتمند شده است، اضافه کرد: همواره این اکثریت هستند که شهردار را انتخاب می‌کنند و خود این اکثریت باید بر کار او نظارت کنند، همین امر موجب تضعیف نظارت می‌شود. در مورد بازوان نظارتی نیز باید بگویم شورا نیز چنین ابزاری ندارد، مدتی پیش نیز در صحن شورا به این مسأله اشاره کردم که ما ابزاری برای حسابرسی قانونی در دست نداریم.
 
تلاش اوقاف برای خشکاندن یک باغ و ساخت برج
خانم زهرا نژادبهرام، عضو شورای شهر تهران مدعی شده است: سازمان اوقاف بر تغییر کاربری باغ سه هزار متری عقاب محله اراج در منطقه یک تهران به مجتمع مسکونی اصرار دارد.   وی ادامه داد:  در سال ۹۴ آتش سوزی مشکوکی در این باغ رخ داد که به گفته مسوولان وقت این حریق به صورت تعمدی بوده است. امروز نیز درختان باغ آبیاری نمی‌شوند و نصف محوطه آن مملو از نخاله است. عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه مالک اجازه ورود مأموران شهرداری برای آبیاری درختان باغ عقاب را نمی‌دهد، خاطرنشان کرد: براساس قانون باید نسبت به ضبط باغ مذکور(لایحه حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها) و واگذاری مالکیت آن به شهرداری در جهت تبدیل عرصه آن به فضای سبز عمومی، اقدامات لازم صورت گیرد.

captcha
شماره‌های پیشین