354
چهارشنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۶
5
انسداد بیش از ۱۲۰۰ حساب بانکی در عربستان

قصرهای سعودی زندان شد

دقایقی از اعلام خبر استعفای سعد الحریری نخست وزیر لبنان توسط العربیه نگذشته بود که دستگاه امنیتی سعودی در اقدامی قابل پیش بینی و طراحی شده، به دستگیری ده‌ها تن از شخصیت‌ها و سران عربستانی به جرم مبارزه با فساد اقدام کرد. «ملک سلمان» شاه سعودی با واگذاری مسوولیت کمیته مبارزه با مفاسد به فرزندش «محمد بن سلمان» رسماً او را مسوول دستگیری و بازداشت افرادی کرد که شاید مانعی بر سر راه رسیدن به قدرتش محسوب شوند.

خبر

صبح نو

انسداد بیش از ۱۲۰۰ حساب بانکی در عربستان

قصرهای سعودی زندان شد

دقایقی از اعلام خبر استعفای سعد الحریری نخست وزیر لبنان توسط العربیه نگذشته بود که دستگاه امنیتی سعودی در اقدامی قابل پیش بینی و طراحی شده، به دستگیری ده‌ها تن از شخصیت‌ها و سران عربستانی به جرم مبارزه با فساد اقدام کرد. «ملک سلمان» شاه سعودی با واگذاری مسوولیت کمیته مبارزه با مفاسد به فرزندش «محمد بن سلمان» رسماً او را مسوول دستگیری و بازداشت افرادی کرد که شاید مانعی بر سر راه رسیدن به قدرتش محسوب شوند.

کودتای شاهزاده
بازداشت شبانه ده‌ها شاهزاده سعودی، چهار وزیر و ده‌ها شخصیت اجتماعی و سیاسی در عربستان سعودی نشان می‌دهد که ریاض با اعتراضات درونی مواجه شده است که می‌تواند منجر به شورش داخلی و نابودی خاندان سعودی شود.
محمد بن سلمان شاهزاده 32 ساله سعودی که اکنون وزیر دفاع این کشور است در تلاش است تا با انجام برخی اصلاحات اجتماعی از جمله آزاد کردن رانندگی برای بانوان و رفتن آنها به ورزشگاه‌ها و شعارهایی مبنی بر انجام اصلاحات و تحول اساسی تا سال 2030 فضای جامعه را به سوی خود جلب کند و با بازداشت برخی از شاهزادگان عملاً مسیر قدرت را به نفع خود تغییر دهد.

اقامت اجباری شاهزاده‌ها در هتل مجلل
از این روست که ده‌ها شاهزاده سعودی را بازداشت و در اقامت اجباری در یکی  از هتل‌های ریاض مجبور کرده است. تصاویر منتشر شده از محل بازداشت شاهزاده‌های سعودی که در فضاهای مجازی این کشور منتشر شده، نشان می‌دهد که همگی آنها در یک هتل مجلل نگهداری می‌شوند. ولید بن طلال، شاهزاده میلیاردر سعودی یکی از این
بازداشت شدگان است که دستگیری او ارتباطی با پرونده پولشویی و مبارزه با فساد ندارد. شاهزاده
ولید بن طلال در زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا علناً مخالفت خود را با موضع‌گیری رییس‌جمهور دونالد ترامپ ابراز داشت و حتی در جریان تبلیغات انتخاباتی مشاجره کلامی شدیدی نیز با او در توئیتر دنبال کرد.بن طلال در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۵ در صفحه شخصی خود در توئیتر خطاب به ترامپ نوشت: تو نه تنها ننگی برای حزب جمهوری‌خواه، بلکه لکه ننگی بر پیشانی آمریکا هستی. از رقابت ریاست جمهوری آمریکا خارج شو زیرا هرگز پیروز نخواهی شد.
ترامپ نیز به سرعت با انتشار توئیتی در پاسخ به طلال نوشت: شاهزاده ولید بن طلالِ ابله می‌خواهد با ثروت پدرش درباره سیاستمداران آمریکا نظر بدهد اما زمانی که من انتخاب شوم هرگز نمی‌تواند چنین کاری انجام دهد.
سقوط مشکوک بالگرد یک شاهزاده سعودی
هر چند عربستان تلاش دارد تا مشکلات داخلی جامعه سعودی را به خارج از مرزهای خود منتقل کند و همه نگاه‌ها را به سمت یمن یا لبنان معطوف سازد، اما سقوط یک بالگرد در مرزهای این کشور و کشته شدن شاهزاده سعودی «منصور بن مقرن بن عبدالعزیز» و 8 تن دیگر از افراد برجسته سعودی،
خبر ساز شد.پیش ازاین هم دستگاه اطلاعاتی و امنیتی عربستان به بازداشت 40 تن از مبلغان دینی سرشناس و فعالان اجتماعی درفضای مجازی عربستان اقدام کرد که در این کشور جنجال توئیتری را راه انداخت.  در پی بازداشت ده‌ها شاهزاده و مسوول پیشین عربستان به اتهام فساد اقتصادی، سازمان ملل
روز گذشته از دیوان پادشاهی عربستان خواست در این زمینه توضیحاتی ارائه دهد.

انسداد بیش از ۱۲۰۰ حساب بانکی در عربستان
همچنین اسپوتنیک خبر داده است بانک‌های سعودی دیروز، سه شنبه، بیش از ۱۲۰۰ حساب وابسته به افراد و شرکت‌ها را در این کشور مسدود کردند. منابع حقوقی و بانکی عربستانی اعلام کردند: حکومت بیش از ۱۲۰۰ حساب وابسته به افراد و شرکت‌ها در عربستان را به عنوان بخشی از اقدامات مسدود کرده است.
این منابع بیان کردند: احتمال افزایش حساب‌هایی که مسدود می‌شوند، وجود دارد.

واکنش سازمان ملل
نسبت به بازداشت شاهزاده‌های سعودی
«فرحان حق» معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در نشستی خبری در نیویورک تأکید کرد که عربستان باید توضیحاتی در خصوص اتهامات وارد شده به این افراد ارائه دهد و درعین حال تضمین کند که این اتهامات قانونی است.
از سویی دیگر «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار ارشد و مشاور سابق دیپلمات‌های عربستان که اکنون در تبعید به سر می‌برد، به نیویورکر گفت: «این اقدامات شکل جدیدی از دیکتاتوری هستند که در عربستان سعودی ایجاد می‌شوند.»

اعتراضات همسو علیه آل سعود
بر اساس برخی برآوردها، ثروت‌های افراد
بازداشت شده حدود یک هزار و یکصد میلیارد دلار تخمین زده شده که با مصادره این مبالغ، دولت عربستان سعودی می‌تواند هزینه‌های سنگین سیاست‌های چند سال اخیر خود از جمله ورود به جنگ یمن و ماجراجویی‌های دیگر در سوریه و عراق و لبنان را پوشش بدهد و همچنین هزینه باج‌هایی را که دونالد ترامپ برای به قدرت رسیدن محمد بن سلمان خواسته، پرداخت کند.
به‌رغم اینکه هنوز سر و صدایی از بازداشت شاهزاده‌های سعودی شنیده نشده است اما احتمال شورش وابستگان به این افراد بسیار زیاد است
چرا که هر یک از این افراد دارای قبایل همسو و مسلح هستند که از قدرت اقتصادی و رسانه‌ای هم در جهان برخوردارند.دیوید اتاوی، از اعضای ارشد اندیشکده ویلسون وودرا در واشنگتن، در یک مصاحبه ایمیلی گفت: «خاندان حاکم آل سعود و تمام دنیا می‌دانند که محمد بن سلمان آماده است برای تحویل گرفتن قدرت از پدرش، پس از مرگ یا کناره‌گیری وی، به هر کاری برای تحکیم جایگاهش دست بزند.»
وی اضافه کرد: «چیزی مثل این هرگز در تاریخ عربستان سعودی به وقوع نپیوسته است و این موجب ایجاد این برداشت می‌شود که عربستان سعودی در حال ورود به آب‌هایی ناشناخته،
با پیامدهایی نامعلوم است.»

captcha
شماره‌های پیشین