354
چهارشنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۶
15

خبر

گفت‌و‌گو با مدیر برنامه‌های تلویزیونی شبکه افق

محـفـــل عـاشـقــی

«موکب رسانه‌ای افق» نامی است که این روزها در بیشتر برنامه‌های شبکه افق شنیده می‌شود؛ محملی برای تمام ویژه‌برنامه‌هایی که به مناسبت ایام اربعین از این شبکه روی آنتن می‌روند.

صبح نو

گفت‌و‌گو با مدیر برنامه‌های تلویزیونی شبکه افق

محـفـــل عـاشـقــی

«موکب رسانه‌ای افق» نامی است که این روزها در بیشتر برنامه‌های شبکه افق شنیده می‌شود؛ محملی برای تمام ویژه‌برنامه‌هایی که به مناسبت ایام اربعین از این شبکه روی آنتن می‌روند.

بخشی از برنامه‌ها به صورت ویژه برای همین ایام در شبکه افق تولید می‌شوند و بعضی دیگر هم برنامه‌های روتین شبکه‌اند که بخشی از آنها یا تمام موضوع و مباحث مطرح شده، به اربعین اختصاص یافته است و در کنار اینها، مجموعه‌ای از مستندهای تولیدی و تأمینی با موضوع پیاده‌روی عظیم اربعین حسینی هم در ساعات مشخص، پخش می‌شوند.
در این زمینه با آقای محسن ناجی مدیر برنامه‌های تلویزیونی شبکه افق به گفت‌وگو نشستیم. وی درباره ایده شکل‌گیری موکب رسانه‌ای افق می‌گوید: «با توجه به اینکه امسال قصد داشتیم پوشش گسترده تصویری از مسیر پیاده‌روی اربعین و شور و حال زائران به ویژه ایرانیان در مسیر نجف تا کربلا را در شبکه افق داشته باشیم، برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای این منظور صورت گرفت که در نهایت به شکل‌گیری موکب رسانه‌ای انجامید؛ مجموعه‌ای از اقدامات، ارتباط‌های زنده، برنامه‌های استودیویی و گزارش‌های مختلف از مسیر پیاده‌روی که بخش اعظم آنتن شبکه را در اختیار می‌گیرند.»
ناجی در مورد زمان پخش این برنامه‌ها خاطرنشان می‌کند: «برنامه‌های موکب رسانه‌ای افق از 11 آبان شروع شده و تا پایان اربعین حسینی ادامه خواهد داشت.
بخش‌های مختلفی هم برای آن پیش‌بینی شده که در قالب چندین ویژه برنامه و نیز برنامه‌های روزمره شبکه روی آنتن می‌روند. برنامه تلویزیونی «جاذبه» یکی از آنهاست که در چهار نوبت یعنی ساعت‌های 16:30، 18، 20 و 21 به‌صورت زنده پخش می‌شود و در هر ساعت، قسمت‌های مختلفی خواهد داشت. بخش نخست مربوط به استودیوی تهران است که به گفت‌وگو با افراد و شخصیت‌های گوناگون از جمله پزشکان، هنرمندان، مسوولان ستاد اربعین و‌... اختصاص دارد و ارتباط زنده با مرزهای ورودی به عراق هم جزئی از آن به شمار می‌رود؛ اما سه بخش دیگر از کشور عراق و زنده روی آنتن می‌روند.
در این بخش‌ها و با حضور شخصیت‌ها و چهره‌های خاصی که در پیاده‌روی اربعین حاضر شده‌اند، به بررسی ابعاد مختلف و اهمیت این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری پرداخته می‌شود و علاوه‌بر این، گزارش‌هایی از شور وصف‌ناپذیر و حضور میلیونی مردم در پیاده‌روی اربعین به نمایش در می‌آید.»
مدیر برنامه‌های تلویزیونی شبکه افق درباره دیگر برنامه‌های ویژه این ایام می‌گوید: «برنامه تلویزیونی «جهان آرا» نیز به صورت ویژه از کشور عراق و به مدت 6 شب پخش می‌شود که دو شب آن در استودیوی نجف اشرف روی آنتن رفت و در دیگر شب‌ها نیز شاهد پخش آن از استودیوی موکب رسانه‌ای افق واقع در عمود 828 مسیر نجف تا کربلا خواهیم بود. در این برنامه از چهره‌های فرهنگی و شخصیت‌های حاضر در مراسم پیاده‌روی اربعین دعوت به حضور شده و موضوعاتی چون اربعین مهدوی، پیاده‌روی اربعین و نهضت جهانی اسلام و مسائلی مانند اینها بحث و گفت‌وگو می‌شوند.
اجرای ابن برنامه‌ها نیز مانند سایر قسمت‌های جهان آرا بر عهده آقایان وحید یامین‌پور و محمد‌حسین بدری است.»
امسال شبکه افق طرح فرهنگی «نایب‌الزیاره» را هم اجرایی کرده، طرحی برای همه آنهایی که قدم در راه عاشقی گذاشته‌اند و زائر کربلا هستند و آنانی که این توفیق را نیافته‌اند که امسال زائر حسین (ع) باشند.شرکت در این طرح به طرق مختلف امکان‌پذیر شده به این نحو که می‌توان از طریق روبات تلگرامی moukebofogh_bot@ اقدام کرد یا اینکه زائران در مبادی ورودی زمینی و هوایی به کشور عراق یا در مسیر نجف تا کربلا، به چادرهای موکب رسانه‌ای افق مراجعه و کارت‌های مخصوص این طرح را دریافت و تکمیل کنند.
مسابقه عکاسی از دیگر بخش‌های این طرح است؛ افرادی که نائب‌الزیاره دیگران هستند با عکاسی از کارت‌های مخصوص همین طرح در مقابل حرم‌های مطهر شهر کربلا یا استفاده از ربات moukebofogh_bot@  برای ساخت پوستر مورد نظر و اشتراک‌گذاری آن در شبکه اجتماعی اینستاگرام با هشتگ‌های #موکب_افق #زائرنیابتی #موکب- رسانه_ای_افق در قرعه‌کشی نهایی طرح شرکت داده و از هدایی ارزنده این طرح بهره‌مند می‌شوند.مشارکت رسانه‌ای گسترده در اجرای دو طرح دیگر یعنی «نائب‌الشهید» و «من و دوست اربعینی‌ام» که توسط کانون همبستگی فرزندان شاهد و ایثارگر و فرهنگسرای انقلاب اسلامی تدارک دیده شده‌اند، از دیگر فعالیت‌های شبکه و موکب رسانه‌ای افق در این ایام به شمار می‌رود.
بر اساس طرح نائب الشهید، زائران حسینی با انتخاب کارت زیارت نیابتی یک شهید و قرائت زیارت اربعین به نیابت از او، شهید مورد نظر را در ثواب زیارت اربعین اباعبدالله الحسین؟ع؟شریک می‌کنند.
سایت اینترنتی nayebshahid.ir برای ثبت نام طرح نائب‌الشهید در نظر گرفته شده با این حال زائران حسینی می‌توانند با مراجعه حضوری به چادرهای موکب رسانه‌ای افق هم در این طرح ثبت نام کنند.
«من و دوست اربعینی‌ام» نیز طرحی است در قالب پویش مردمی عشاق‌الحسین (ع) که فرهنگسرای انقلاب اسلامی اجرای آن را با مشارکت شبکه افق بر عهده دارد و هدف از آن، تقویت روحیه وحدت و همدلی بین زوار‌الحسین از کشورهای مختلف به‌ویژه مردم ایران و عراق است.
مجموعه‌ای از مستندهای کوتاه و بلند حول محور قیام عاشورا و اربعین حسینی هم برای پخش از شبکه افق در این روزها آماده شده که در ساعت‌های 19:30 و 23 هر روز به نمایش در می‌آیند.
از جمله این مستندها می‌توان به «قارلاواچ»، «زلال جاری آب»، «گمشدگان»، «جامانده‌ها»، «شما چه کسی هستید»، «نسیم حیات»، «میراث مرثیه»، «اربعین به روایت سید شهیدان اهل قلم»، «حسین کیست»، «یازده بیست» و «مصطفی» اشاره کرد.

 

captcha
شماره‌های پیشین