353
دوشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۶
5
کشتار خونین در کلیسا 27 کشته بر جای گذاشت

هفت تیر کشی در تگزاس

هنوز یک ماه از کشتار خونین جشنواره موسیقی شهر لاس‌وگاس آمریکا که منجر به کشتن و مجروح شدن بیش از پانصد تن شد، نمی‌گذرد که کشور مهد آرامش و آزادی بار دیگر شاهد خشونتی مرگبار شد. خشونتی که یک فرد مسلح با حمله به یک کلیسا در تگزاس جان دست‌کم ۲۷ نفر را گرفت.

ظریف در پیام توییتری مطرح کرد: سفرهای خطربار به عربستان

اشتون: ترامپ صحت گفته اصول گرایان ایران را اثبات کرد

صبح نو

اشتون: ترامپ صحت گفته اصول گرایان ایران را اثبات کرد

اقدامات دونالد ترامپ و کارشکنی‌های آمریکا در خصوص برجام تا آنجا پیش رفته است که صدای اشتون مسوول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا را هم درآورد، بطوری‌که اشتون اعتراف کرد که اظهارات برخی مقامات ایران درباره بی‌اعتمادی به آمریکا درست است.
خانم «کاترین اشتون» مسوول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی در پایگاه تحلیلی «پراسپکت»  با عنوان «اصول گرایان ایران می‌گویند که آمریکا قابل اعتماد نیست، ترامپ احتمالاً صحت این گفته را اثبات می‌کند» به اقدامات رییس‌جمهور آمریکا علیه توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس،‌فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) اشاره کرد و نوشت: خیلی قبل‌تر از اینکه «دونالد ترامپ» وارد صحنه شود، رهبران ایران نگران بودند که آمریکا ممکن است به توافق هسته‌ای به صورت پایدار متعهد نباشد.

پاره کردن برجام از سوی آمریکا
به گزارش فارس، اشتون ادامه داد، تقریباً تمامی نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا وعده داده بودند که هر توافق هسته‌ای ایران و 1+5 را پاره کنند. با نزدیک شدن انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، ایران به لفاظی‌های رو به افزایش واشنگتن گوش فرامی‌داد.این نماینده سابق اتحادیه اروپا گفت: « این موضوع همچنین زمانی که من و «جان کری» وزیر خارجه سابق آمریکا با تیم ایرانی دیدار کردیم نیز
 مطرح شد.»

نگرانی‌های اشتون
وی تصریح کرد:« پاسخ ما به نگرانی آنها دو بخشی بود؛ اول اینکه، یک توافق خوبی که خواسته‌های مطرح شده را برآورده کند و به درستی مورد نظارت و راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یک سازمان به شدت مورد احترام، قرار گیرد، نیازی به توضیح ندارد. بسیاری از موضوعات دیگر مربوط به ایران و نه این موضوع، نیاز به توجه آمریکا و دیگران دارد.»
اشتون درباره مورد دوم گفت: «دوم اینکه، این توافق دو طرفه نیست. پنج کشور دیگر (به جز آمریکا) هستند که به عنوان بخشی از یک تیم فعالیت دارند که حکم شورای امنیت سازمان ملل را دارند و نماینده عالی اتحادیه اروپا (جایگاهی که از سال 2009 تا 2014 داشتم) هدایت تیم را برعهده دارد.
ایران  همچنان متعهد به برجام
وی در یادداشت خود نوشت: «ما به طور مداوم دریافتیم که تعامل هریک از این 6 کشور حائز اهمیت است. تعهد ایران ضروری بود اما کافی نبود. جان کری یک مذاکره‌کننده عالی بود اما این توافق تنها به آمریکا تعلق نداشت.»

خیانت آمریکا و عدم تعهداتش
اشتون تصریح کرد: «این‌ها همگی مسائلی است که مستلزم دقت زیاد است و اگر قرار باشد این موضوعات از طریق دیپلماسی رفع شود، نیازمند نوعی مصالحه هستیم. تمامی طرفین می‌بایست اطمینان حاصل کنند،مزیت‌هایی که فردا به دست می‌آورند بیش از امتیازاتی است که امروز واگذار می‌کنند. بدون اطمینان حاصل کردن از دوام طولانی یک توافق، شانس دیپلماسی پایین خواهد بود.»
وی سپس بار دیگر به موضوع ایران اشاره کرد و گفت: «نگرانی نهایی درباره خود ایران است. صداهای زیادی درون این کشور است که از حسن روحانی می‌خواهند که موضع سخت‌تری را اتخاذ کند. آن‌ها می‌گویند که آمریکا هرگز قابل اعتماد نیست. آن‌ها گمان می‌کنند که ایران در نهایت تأسیسات خود را برمی‌چیند و سپس به آنها خیانت می‌شود. رییس‌جمهور ترامپ، نظر و عقیده آنها را تقویت می‌کند.»

عقب نشینی سرمایه گذاران، خبر بد برجام برای میانه روهاست
اشتون ادامه داد: «گرچه توافق ایران هنوز لغو نشده است اما از نقطه نظر ایران، اثر بسیار وحشتناکی بر مهم‌ترین بخش این توافق گذاشته است و من استدلال می‌کنم که انگیزه محرک این کشور برای توافق کردن و پایبند ماندن به آن، تقویت اقتصادشان بود. لغو تحریم‌ها به ایران اجازه دسترسی به دارایی‌هایش و توسعه تجارت و سرمایه‌گذاری را داد اما در عوض، بسیاری از شرکت‌هایی که احتمالاً گزینه سرمایه‌گذاری را بررسی می‌کردند و یا خواستار تجارت با ایران هستند،‌اکنون در حال عقب‌نشینی هستند و این یک خبر بد برای نیروهای میانه‌رو در تهران است.»
وی در پایان، این‌گونه نتیجه‌گیری کرد: «و این خبر بدی برای آمریکاست. این مساله خطر از بین بردن هرگونه شانس گفت‌وگو با ایران در خصوص موضوعات دیگر را دارد که نگرانی واقعی درباره آنها وجود دارد. بهتر است امیدوار باشیم که کنگره به ترامپ کمک کند که مجدداً تفکر کند.»

captcha
شماره‌های پیشین