353
دوشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۶
3
دفتر اتحادیه اروپا؛ فعالیت سیاسی در پوشش اقتصادی

روزنه نفوذ

موضوع تأسیس دفتر دائم اتحادیه اروپا در تهران به سفر اردیبهشت‌ماه سال گذشته « فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران بر می‌‌گردد،‌ موضوعی که با توجه به احتمال دخالت این اتحادیه در مسائل داخلی کشورمان، مخالفان سرسختی دارد و مسوولان ارشد دولت نیز به این درخواست تاکنون پاسخ روشن و مثبتی نداده‌اند؛ از جمله آقای کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی که در پاسخ به پیشنهاد موگرینی برای تأسیس دفتر دائم اتحادیه اروپا در تهران، گفته بود: در مساله روابط دوجانبه از گسترش روابط میان ایران و اتحادیه اروپا متناسب با تقویت اعتماد متقابل استقبال می‌کنیم، اما هنوز حمایتی که برای سرمایه گذاری و تقویت همکاری‌های اقتصادی توقع داشتیم، دریافت نکرده‌ایم.

بزرگ‌ترین مشکل امروز اقتصاد ایران

صبح نو

دفتر اتحادیه اروپا؛ فعالیت سیاسی در پوشش اقتصادی

روزنه نفوذ

موضوع تأسیس دفتر دائم اتحادیه اروپا در تهران به سفر اردیبهشت‌ماه سال گذشته « فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران بر می‌‌گردد،‌ موضوعی که با توجه به احتمال دخالت این اتحادیه در مسائل داخلی کشورمان، مخالفان سرسختی دارد و مسوولان ارشد دولت نیز به این درخواست تاکنون پاسخ روشن و مثبتی نداده‌اند؛ از جمله آقای کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی که در پاسخ به پیشنهاد موگرینی برای تأسیس دفتر دائم اتحادیه اروپا در تهران، گفته بود: در مساله روابط دوجانبه از گسترش روابط میان ایران و اتحادیه اروپا متناسب با تقویت اعتماد متقابل استقبال می‌کنیم، اما هنوز حمایتی که برای سرمایه گذاری و تقویت همکاری‌های اقتصادی توقع داشتیم، دریافت نکرده‌ایم.

دخالت در مسائل داخلی یا تلاش برای روابط اقتصادی بی واسطه
پس از توافق برجام،‌ رفت و آمدهای مقام‌های دولتی به اروپا و بالعکس مقام‌های اروپایی به ایران افزایش یافته و حالا نمایندگان این قاره در اتحادیه اروپا خواستار برقراری ارتباط نزدیک‌تر با جمهوری اسلامی ایران از طریق تأسیس دفتر این اتحادیه در تهران هستند؛ موضوعی که با مطالعه اظهارنظرهای آنان (نمایندگان اتحادیه اروپا) می‌توان دریافت که نیت خوبی از این هدف و پیشنهادشان ندارند؛ چراکه بسیاری از کارشناسان معتقدند اتحادیه اروپا به صورت گام‌به‌گام قصد به کارگیری نفوذ گسترده‌تر خود را دارد تا تجربه برجام را به حوزه‌های دیگری چون حقوق بشر، تسری دهد. این مساله البته در قطعنامه «راهبرد اتحادیه اروپا در قبال ایران بعد از توافق هسته‌ای» که در 25 اکتبر به تصویب رسیده، نیز مورد اشاره قرار گرفته است.
اما دلیل تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران و اصرار مسوول سیاست خارجی این اتحادیه تنها به مصوبه آنها در راهبردشان ختم نمی‌شود. با مروری بر مجموعه اظهاراتی که نمایندگان کمیته امور خارجی اتحادیه اروپا در خصوص ایران داشته‌اند مشخص می‌شود که آنها بیش از آنچه علاقه‌مند به برقراری روابط اقتصادی با ایران باشند، بیشتر نگران آنچه آنها آن را نقض حقوق بشر در ایران می‌نامند، هستند.  «کلاوس بوخنر» نماینده حزب سبز آلمان و عضو ائتلاف آزاد اروپا (EFA) در پارلمان اروپا در نشست این اتحادیه گفته بود: " 80 درصد اعدام‌ها در ایران به خاطر مواد مخدر است. می‌شود نوعی از همکاری را با در نظر گرفتن همین وضعیت فعلی حقوق بشر انجام داد.» یا «میشله آلیو- ماری» عضو پارلمان اروپا از گروه «حزب مردم اروپا» EEP و از مخالفان تصویب این راهبرد نیز گفت: «چطور می‌توانیم، به‌رغم اتفاقات گذشته و به‌رغم آزمایش موشک‌های بالستیک، اقدامات اعتماد ساز (با ایران) انجام دهیم.» البته اتحادیه اروپا در تصویب راهبرد خود پا را فراتر از حد اظهارنظر نمایندگانش گذاشته، در بند 27 قطعنامه «راهبرد اتحادیه اروپا در قبال ایران بعد از توافق هسته‌ای» به این ادعا پرداخته می‌شود که ایران بالاترین نرخ مجازات مرگ را به نسبت جمعیت خود در دنیا دارد و این که با حذف مجازات مرگ برای جرائم مواد مخدر، رقم اعدام‌ها به نسبت چشمگیری کاهش می‌یابد. آن‌ها در ادامه، از تصمیم مجلس شورای اسلامی برای بررسی معاف کردن مجرمان مواد مخدر از فهرست مجازات مرگ، استقبال نیز کرده‌اند.
«ماریچه اسخاکه» یکی از جدی‌ترین مخالفان جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپا که در تمامی کمپین‌های ضدایرانی نیز شرکت می‌کند، اظهاراتی توهین آمیز و به دور از عرف دیپلماتی در قبال ایران داشته است، سفر خردادماه سال 94 وی به ایران و نوع پوشش عجیبش، مورد توجه رسانه‌ها و همچنین مورد انتقاد برخی از نمایندگان مجلس نیز قرار گرفته بود.
 وی که در نشست رأی گیری به سیاست راهبردی اتحادیه اروپا در قبال ایران رأی منفی داد، در اظهاراتی مداخله‌جویانه گفته بود:‌ «پیش و بیش از هر چیز، ما از توافق هسته‌ای استقبال می‌کنیم که یک دستاورد بزرگ برای اتحادیه اروپا و دیپلماسی دوجانبه بود. این توافق، امکان تمرکز بر برنامه گسترده برای روابط با ایران را می‌گشاید که همواره اولویتی برای ما بوده است. حقوق بشر و ارتقای زندگی ایرانیان باید در رأس این برنامه باشد. ایران باید رویکرد خود را در حقوق بشر در زمینه زنان، اقلیت‌ها و همجنس‌بازان، اعدام، شکنجه، آزادی مطبوعات و آزادی بیان تغییر دهد. ما باید ایران را به قواعد و توصیه‌های کارگروه اقدام مالی FATF ملتزم کنیم.»
توهینی آشکار و زننده نسبت به مردم ایران که شاید پیشتر از زبان مقام‌های اسرائیلی و عربستانی عنوان شده بود و حالا او در قامت یکی از نمایندگان اتحادیه اروپا این‌گونه در امور داخلی ایران دخالت می‌کند. اما اتحادیه اروپا پا را فراتر گذاشته و در بخشی از قطعنامه «راهبرد اتحادیه اروپا در قبال ایران بعد از توافق هسته‌ای» خواهان«آزادی همه زندانیان سیاسی» و ادغام مسائل مربوط به حقوق بشر در همه مذاکرات اقتصادی با ایران شده است.  آن چیزی که می‌توان از رفتار مقام‌های اروپایی حدس زد و نیاز به پیش‌بینی و نیت خوانی در قبال آن نیست، موضوع تلاش این اتحادیه برای دخالت در امور داخلی ایران است. اروپا صراحتاً تمامی مذاکره‌ها و روابط حتی اقتصادی خود را به مسائل حقوق بشری گره می زند و همین مساله مشخص می‌کند آنها بیش از آنچه به فکر مسائل اقتصادی با ایران باشند، بیشتر به فکر دخالت در امور داخلی ایرانند، موضوعی که نیازمند واکنش قاطع دیپلمات‌ها و مسوولان ارشد دولت در قبال این مداخله گری هاست. اما پیشتر، آقای مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه در واکنش به احتمال تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران، با تأیید این خبر گفته بود: « اتحادیه اروپا الآن دو دیپلمات در سفارت هلند در ایران دارد. ما با اتحادیه در تماس هستیم و مساله را دنبال می‌کنیم.» تخت روانچی همچنین گفته بود: «در فضای جدید، وقتی کار وارد یک فضای همکاری بیشتری می‌شود، طبیعتاً شما نمی‌توانید کار را به یک سفیر اروپایی بسپارید، چراکه آن سفیر اروپایی خودش به‌اندازه کافی در حوزه دوجانبه مشغول است و نمی‌رسد که یک کمیسیونر اروپایی را تر و خشک و کارهایش را برنامه‌ریزی و سند تنظیم کند.  آقای محمد جواد لاریجانی، رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در 5 آبان سال گذشته در حاشیه نشست پلیس بین‌الملل ناجا با قضات و کارشناسان دادگستری، دفتر اتحادیه اروپا را با «لانه فساد» عنوان کرده  و درباره کلیت قطعنامه اتحادیه  گفته بود: «در این بیانیه در تمام حوزه‌ها تعاملات این اتحادیه با ایران را تعریف کرده، ما اشکالات زیادی می‌بینیم چراکه حتی در حوزه تجاری نیز به کشورمان به‌عنوان محل فروش کالاهای اروپایی نگاه شده است. در موضوع حقوق بشر هم همین‌طور است و آن‌ها صلاحیت ندارند بگویند که ما باید خودمان را اصلاح کنیم درحالی‌که آن‌ها مملو از خشونت و نقض حقوق بشرند.»

مراقب جاسوسان در لباس تجار باشید
بر همین، اساس آیت الله موحدی کرمانی، خطیب موقت نماز جمعه هفته گذشته تهران نیز به مساله حضور اروپایی‌ها در تهران واکنش نشان داد و گفت: از اروپای همراه با آمریکا هم نباید غافل بود،‌ به آنها نمی‌شود خوشبین بود، همراهی آنها با آمریکا نشانه خیانت آنهاست. مسوولان نظام توجه داشته باشند، آن کشور اروپایی همان برنامه آمریکا را دارد، ما آنها را هم دشمنان خود و دشمنان انقلاب می‌دانیم. چه بسا که آنها به عنوان سفر تجاری به ایران می‌آید اما ممکن است بین آنان جاسو‌سانی در لباس تجارت باشند لذا باید مسوولان مراقب باشند.

قاسمی: تأسیس دفتر اتحادیه اروپا
با نگاه رو به جلو و مثبت در حال بررسی است
اما به نظر می‌رسد وزارت امور خارجه در قبال این مساله تمایل زیادی برای مقابله یا مخالفت با این درخواست اروپایی ندارد. آقای بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت  و  گو با خبرنگار صبح نو در پاسخ به این سؤال که واکنش جدید وزارت خارجه در قبال احتمال تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران چیست گفته: این موضوع با نگاه رو به جلو و مثبت در حال بررسی است.
اما سؤال این است که چرا وزارت خارجه بدون توجه به اظهارات مقام‌های اروپایی درخصوص مسائل داخلی ایران همچنان علاقه مند به تأسیس دفتر این اتحادیه در تهران بوده، آنهم اتحادیه‌ای که در قطعنامه راهبردی خود صراحتاً به مسائل غیراقتصادی کشورمان اشاره می‌کند. با این وجود،  از سایر مسوولان کشوری انتظار می‌رود که با درنظر گرفتن منافع ملی و عدم اجازه به قدرت‌های خارجی برای مداخله در امور داخلی کشورمان، که مطالبه رهبر انقلاب از تمامی دولت‌ها نیز بوده است، به این موضوع ورود کرده و اجازه نادیده گرفتن عزت و منافع ملی ایرانیان را ندهند.

 

captcha
شماره‌های پیشین