353
دوشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۶
2

خبر

در گفت‌وگوی «صبح‌نو»با مصباحی‌مقدم بررسی شد

تهدیدهای نخ نمای FATF

روز شنبه FATF در پایان نشست خود بیانیه‌ای منتشر کرد و به ایران هشدار داد که زمان کمی برای اجرای برنامه اقدام باقیمانده است و سه ماه دیگر مهلت اجرای برنامه اقدام برای ایران تمام می‌شود. به همین دلیل هم FATF در برابر ایران در حالت هشدار قرار دارد تا آن را در لیست سیاه بگذارد.

صبح نو

در گفت‌وگوی «صبح‌نو»با مصباحی‌مقدم بررسی شد

تهدیدهای نخ نمای FATF

روز شنبه FATF در پایان نشست خود بیانیه‌ای منتشر کرد و به ایران هشدار داد که زمان کمی برای اجرای برنامه اقدام باقیمانده است و سه ماه دیگر مهلت اجرای برنامه اقدام برای ایران تمام می‌شود. به همین دلیل هم FATF در برابر ایران در حالت هشدار قرار دارد تا آن را در لیست سیاه بگذارد.

هیات وزیران در جلسه هفتم آبان ماه ۹۶ به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، دادگستری و اطلاعات و تأیید رییس قوه‌قضاییه و به استناد ماده ۱۷ قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم مصوب ۱۳۹۴ آیین‌نامه اجرایی قانون یاد شده را تصویب کرد.
در همان روز اما FATF در پایان نشست خود بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن درباره آخرین وضعیت همکاری و تعامل ایران نیز صحبت شده و به ایران هشدار داده شد که زمان مشخص شده برای اجرای برنامه اقدام پایان ژانویه ۲۰۱۸ یعنی سه ماه دیگر است و از جمهوری اسلامی خواست تا سرعت حرکت در مسیر اصلاح رژیم مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم خود را افزایش دهد.
بیانیه جدید FATF شباهت زیادی به سخنان دو هفته پیش معاون اطلاعات مالی و تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا دارد. خانم سیگال مندلکر، در نشست آیپک گفت: «ما مصر هستیم ایران به صورت مؤثر و خیلی دقیق رژیم مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم را اجرا کند که منجر به بهبود شفافیت، از بین رفتن فساد و تأمین مالی ترویسم شود یا ایران را از سیستم مالی بین‌المللی حذف کند.
ما همچنان ایران را نسبت به تعهداتش در قالب برنامه اقدام FATF پاسخگو می دانیم و اگر ایران نتواند تعهداتش را انجام دهد، ما از FATF می‌خواهیم تا اقدامات متقابل را بازگرداند.
تا زمانی که ایران نتواند تأمین مالی تروریسم را به اندازه کافی جرم‌انگاری کند، باید در لیست سیاه FATF باقی بماند.»این سخنان و بیانیه FATF نشان می‌دهد که این نهاد بین‌المللی در صدد است تا با تعیین ضرب الاجل برای ایران و اولتیماتوم، مسوولان را تحت فشار قرار دهد تا تعهدات خود را در قبال برنامه اقدام به طور کامل و دقیق انجام دهد و تهدید می‌کند که در غیر این‌ صورت خطر بازگشت به لیست سیاه بالای سر ایران است.
برای اطلاع از اهداف پشت پرده FATF و راهکارهای ایران، سراغ آقای غلامرضا مصباحی مقدم رییس کمیسیون زیربنایی مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار رفتیم و با وی به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

  در بیانیه جدید FATF لحنی تهدیدآمیز علیه جمهوری اسلامی به‌کار رفته است؛ هدف اصلی این نهاد از اولتیماتوم در این بیانیه چه بوده است؟
FATF گرچه معروف است به یک نهاد غیردولتی ولی واقع ماجرا این است که 7 کشور صنعتی، ایجادکننده چنین نهادی هستند و این نهاد تحت عنوان نهاد غیردولتی در خدمات کشورهای صنعتی پیشرفته عمل می‌کند و آنچه که آنها از معیارهای خود تلقی می‌کنند مبنا قرار می‌دهد و بر اساس تعریف آنها از تروریسم، مبارزه با تأمین مالی تروریسم را مبنای خود قرار داده است، اگر نه کسی هست از این نهاد موسوم به نهاد بین‌المللی سؤال کند که تأمین‌کننده مالی داعش که بود و چرا تأمین‌کننده مالی داعش را تهدید نمی‌کنند و چرا روابط تجاری را کشورهای صنعتی پیشرفته با همان دولت‌هایی دارند که تأمین‌کننده مالی داعش هستند؟
چه کسانی نفت تولیدی داعش را خریده و اقدام به تأمین سلاح برای داعش می‌کنند؟ کسی شک دارد که داعش سازمان تروریستی بود؟ در کنار این‌ها ما سازمان منافقین را می‌شناسیم که موسوم به مجاهدین خلق بودند، آنها در ایران 17 هزارنفر از مردم و مسوولان را به شهادت رساندند و ابتدا هم این سازمان را سازمان تروریستی اعلام کردند اما می‌بینیم که اروپا و آمریکا به آنها میدان می‌دهند و آنها حتی در کنگره آمریکا راه پیدا کردند و با نمایندگان لابی می‌کنند. در اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا حضور دارند، در برخی پارلمان‌های مهم اروپایی رفت و آمد می‌کنند، آیا کسی هست که بگوید تأمین مالی چنین سازمانی با این پیشینه که الان هم از ظرفیت این سازمان می‌خواهند برای تروریسم علیه ایران استفاده کنند، چه کسانی اجازه می‌دهند که در مراکز مهم کشورهای صنعتی تردد کنند؟
آیا FATF در برابر چنین سوالاتی حاضر به پاسخگویی هست؟ برخی نهادها بنا را به این گذاشتند که همچنان در خدمت سیاست‌های استکباری عمل کنند و برای تعریف تروریسم، تعریف واقعی آن را که درباره تروریسم صادق است، مبنا قرار نداده‌اند.
حزب‌الله از موجودیت لبنان در مقابل تجاوز اسرائیل دفاع می‌کند و ملت فلسطین مانند جهاد اسلامی و سازمان‌های دیگر از موجودیت فلسطین در مقابل اسرائیل غاصب دفاع می‌کنند. دولت عربستان کودک کش است و سازمان ملل بر کودک‌کشی رژیم صهیونیستی اعتراف کرده است آیا FATF حاضر است تا در مقابل اسرائیل و عربستان -که تأمین‌کننده مالی تروریسم و خود تروریسم دولتی است- چنین فشارهایی را وارد کرده و آنها را در لیست سیاه قرار دهند؟

     متاسفانه برخی بانک‌های چینی با بهانه اجرای FATF حساب‌های تجار ایرانی و دانشجویان را مسدود کرده‌اند.
واقع مساله این است که این نهادها در خدمت اهداف استکباری عمل می‌کنند اما باید تعجب کرد از چین که بانک‌های این کشور حساب‌های دانشویان و برخی تجار ایران را بسته‌اند. چین در دوران تحریم‌های آمریکا بیشترین استفاده را از روابط اقتصادی با ایران داشته و بیشترین داد و ستد، تجارت و خرید نت را داشته است. پول‌های ایران حدود 24 میلیارد دلار بلوکه شده بود که این مبلغ به‌عنوان وثیقه برای 42 پروژه مهم در ایران قرار دادند. خود این رفتار نشان چیست؟ نشان سوءاستفاده‌گری نیست که از فرصت‌ها به نفع خود بهره‌برداری کرده و روابط حسنه تجاری بین ایران و چین را حربه‌ای برای منفعت‌طلبی یکسویه خود قرار می‌دهند.چین به‌خوبی می‌تواند در مقابل فشارهای FATF ایستادگی کند، همان طور که از کره‌شمالی که مورد غضب آمریکا قرار گرفته از سوی چین حمایت شده و مورد تحریم قرار نگرفته است. شرکت‌های کره‌شمالی همچنان داد‌وستد خود را با چین دارند و مشکلی در تأمین مالی ندارند.

       با توجه به فرمایش شما که FATF در خدمت اهداف استکباری آمریکا و غرب است، مسوولان در برابر اهرم فشار این نهاد و تهدیدهای آن چه رویکردی باید اتخاذ کنند؟
39 سال است که از پیروزی انقلاب گذشته و شرایط بهتری از دوران دفاع مقدس است که در اثر تحریم‌ها، درآمد ارزی ناشی از صادرات نفت 6 میلیارد دلار کاهش پیدا کرد. ولی کشور را اداره کردیم. اگر بنا را بر این بگذاریم که به این نهادهای زورگو آوانس بدهیم و خواسته‌های آنها را دنبال کنیم، آنها در یک حدی متوقف نمی‌شوند بلکه همچنان پیش می‌تازند و فشار بیشتری وارد می‌کنند.
در واقع تا ما را به نقطه‌ای نرسانند که اهداف استکباری را بپذیریم و دنبال کنیم، دست‌بردار نخواهند بود.بهتر این است که ما مقاومت را ادامه بدهیم وآنچه را که از نظر قوانین داخلی و بین‌المللی نه زورگویی‌های بی‌مبنا مشروع و مجاز است، در دادوستدها در داخل و خارج رعایت کنیم. آنچه را که خارج از این چارچوب‌های قانونی داخلی و بین‌المللی است کنار بگذاریم.

 

captcha
شماره‌های پیشین