353
دوشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۶
15
در نشست خبری تشریح شد

برنامه‌های بیست و پنجمین دوره هفته کتاب

آقای مجید غلامی جلیسه دبیر بیست و پنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری این رویداد که پیش از ظهر روز گذشته ۱۵ آبان ماه در سرای اهل قلم مؤسسه خانه کتاب در تهران برگزار شد، در سخنانی ضمن تأکید بر رویکرد این دوره از هفته کتاب، برای برپایی آن به عنوان یک هفته ملی در سراسر کشور و مردمی شدن برنامه‌های آن گفت: خوشبختانه هر چه جلوتر می‌رویم مردم هفته کتاب را بیشتر از قبل، از آن خود می‌دانند.

ارسال 770 اثر به دبیرخانه جشنواره کتاب سال دانشجویی

صبح نو

ارسال 770 اثر به دبیرخانه جشنواره کتاب سال دانشجویی

نشست خبری بیست و چهارمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی روز گذشته در محل خبرگزاری بین‌المللی قرآن برگزار شد.
به گزارش ستاد خبری بیست و پنجمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، در این نشست آقایان سعید پورعلی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، عادل تقوی رییس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی و افشین داورپناه، معاون فرهنگی و پژوهشی خانه کتاب حضور داشتند.
پورعلی با اشاره به نقشی که جهاد دانشگاهی در هفته کتاب دارد، سخنان خود را آغاز کرد و گفت: جهاد دانشگاهی به واسطه فعالیت در حوزه نشر داده‌های علمی، انتشار کتاب، ایجاد پایگاه مدارک و اطلاعات علمی توانسته نقش و سهم خوبی را در فضای صنعت نشر کشور و نشر داده‌های علمی ایفا کند.
شاید یکی از علت‌هایی که جهاد دانشگاهی چندسالی است که یکی از اعضای شورای سیاست‌گذاری جمهوری اسلامی ایران معرفی می‌شود و در آن جمع حضور دارد به واسطه همین فعالیت‌هایش در صنعت نشر و در حوزه کتاب است.
تقوی سخنران بعدی این مراسم بود و گزارش تفصیلی از روند اجرای جشنواره ارائه داد. او گفت: هفته کتاب به عنوان یکی از مهم ترین رویدادهای فرهنگی بعد از نمایشگاه کتاب در اردیبهشت‌ماه است، هفته‌ای که تمرکز مسئوولان و دست‌اندرکاران حوزه فرهنگ به مقوله کتاب و کتاب خوانی بیشتر از سایر ایام است. فضای رسانه‌ای کمک می‌کند که این بخش از فرهنگ بیشتر دیده شود و به بحث کتاب و کتاب خوانی توجه بیشتری صورت گیرد.
او در ارائه گزارشی از روند اجرایی بیست و چهارمین دوره از جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی، بیان کرد: این جشنواره به عنوان رویداد پرسابقه در فضای فرهنگی جهاد دانشگاهی، نزدیک به ربع قرن سابقه استمرار داشته و امید است بتوان با کمک حامیان در ادوار جشنواره، به سهم خود کمکی به دانشجویان به عنوان محوری‌ترین مخاطبان و تولید کنندگان علم و فرهنگ باشیم.
تقوی با بیان اینکه فراخوان بیست و چهارمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی از ابتدای سال 96 اعلام شد، اظهار داشت: دانشجویان تا پایان شهریورماه سال جاری مهلت داشتند آثار خود را در قالب تألیف و ترجمه به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند و با روالی که برای ارزیابی و داوری تعیین شده بود، آثار پس از دریافت شرایط برای شرکت در جشنواره، در چهار مرحله داوری شدند و آثار برگزیده و شایسته تقدیر هفته آینده در دانشگاه تهران در حضور مسوولان دانشگاهی و فرهنگی تقدیر خواهند شد.
رییس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی درباره آثاری که به دبیرخانه فرستاده شده، توضیح داد: حدود 770 اثر، به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که در مرحله اول 100 اثر دارای ویژگی ورود به جشنواره نبودند و حذف شدند و در نهایت 660 اثر به عنوان آثاری که شرایط شرکت در جشنواره را دارا هستند، به مرحله داوری راه یافتند.
وی افزود: این 660 اثر از نظر کمی نسبت به سال‌های گذشته، بیشترین تعداد آثاری بود که دریافت کردیم و نسبت به دوره‌های گذشته حدود پنج درصد افزایش تعداد آثار را داشتیم. از نظر کیفی هم با توجه به نظری که ارزیابان و داوران محترم که از اساتید و هیأت علمی دانشگاه‌ها هستند، این آثار را ارزیابی کردند.
تقوی در اعلام آثار برگزیده در حوزه‌های مختلف توضیح داد: بیشترین تعداد آثار را در گروه‌های مختلفی که برای جشنواره تعریف شده بود در حوزه علوم انسانی داشتیم.
در حوزه علوم انسانی به تفکیک رشته‌های مختلفی که آثار دریافت شدند، رشته حقوق با 81 اثر، دین و فلسفه با 65 اثر و روان شناسی و علوم تربیتی با 63 اثر، بعد از گروه علوم انسانی، در رتبه دوم گروه پزشکی و دامپزشکی با 137 اثر بیشترین آثار و در رتبه سوم گروه فنی و مهندسی با 52 اثر را دریافت کردیم.
رییس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی توضیح داد: در توزیع آثار از لحاظ تفکیک تألیف و ترجمه، 66 درصد آثار در حوزه تألیف و 34 درصد هم ترجمه بود.

22 آبان‌ماه روز کتاب و جامعه دانشگاهی نام گذاری شد
داورپناه با بیان اینکه امسال سال دومی است که خانه کتاب در بخش داوری جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی شرکت می‌کند و امید است این هم افزایی ادامه داشته باشد، سخنان خود را آغاز کرد و گفت: از هر فعالیت در حوزه کتاب و کتاب خوانی حمایت می‌کنیم به ویژه بخش‌هایی که فکر می‌کنیم بخش‌های بنیادی‌تری اند.
به نظرم جشنواره کتاب سال دانشجویی یک بخش بنیادی در حوزه کتاب و نشر است، چون تعداد زیادی از بزرگسالانی که در حوزه کتاب و نشر فعالیت می‌کنند، از همین سنین دانشجویی وارد آن حوزه می‌شوند.

 

captcha
شماره‌های پیشین