353
دوشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۶
14

حسین عشق بین المللی؛ موکبی متفاوت

گزارشی درباره دو فرمت مهم تصاویر دیجیتالی

فرمت «جِی پِگ» بهتر است یا «پی ان جی»؟

اگر می‌خواهید عکسی را از دوربین‌تان روی اینستاگرام، توییتر و شبکه‌های اجتماعی مشابه به اشتراک بگذارید، بهتر است همچنان از JPEG استفاده کنید اما اگر می‌خواهید اسکرین شات بگیرید یا فایلی را ‌آرشیو کنید، فرمت PNG بهتر است.

صبح نو

گزارشی درباره دو فرمت مهم تصاویر دیجیتالی

فرمت «جِی پِگ» بهتر است یا «پی ان جی»؟

اگر می‌خواهید عکسی را از دوربین‌تان روی اینستاگرام، توییتر و شبکه‌های اجتماعی مشابه به اشتراک بگذارید، بهتر است همچنان از JPEG استفاده کنید اما اگر می‌خواهید اسکرین شات بگیرید یا فایلی را ‌آرشیو کنید، فرمت PNG بهتر است.

در دنیای تصویر و عکس، دو فرمت تصویری از نظر میزان استفاده بالاتر از دیگر فرمت‌ها قرار می‌گیرند. JPEG یا JPG و همچنین فرمت PNG. هر دو فرمت برای نوع خاصی از استفاده دیزاین شده‌اند. برای درک بهتر دو فرمت JPEG و PNG ما می‌خواهیم هر دو را به تفصیل در این مطلب تشریح کنیم.

فرمت JPEG
نام این فرمت مخفف Joint Photographic Experts Group است. نکته اصلی در JPEG تکیه کردن بر تکنولوژی discrete cosine transform) DCT) است. توضیح این موضوع ساده نیست و الگوریتم ریاضی پشت سر آن هم پیچیده است اما الگوریتم فشرده‌سازی در این فرمت تصویری به این صورت کار می‌کند که ابتدا به کل تصویر نگاه می‌کنند و سپس تخمین می‌زنند کدام پیکسل در تصویر مشابه پیکسل‌های اطراف خودش است و سپس آن پیکسل‌ها را درون یک کاشی پیکسلی (مجموعه‌ای از پیکسل‌ها که دارای مقادیر یکسانی هستند) قرار می‌دهد.
به گزارش آیتیران، این متد باعث کاهش قابل ملاحظه حجم تصویر نهایی می‌شود اما نکته این است که مقادیر حذف‌شده دیگر قابل برگشت نیستند. به معنی دیگر، درست مانند گرفتن فتوکپی از فتوکپی هربار که یک فایل با فرمت JPEG را باز و سپس ذخیره می‌کنید بخشی از کیفیت آن از دست می‌رود و دیگر به شکل قبلی باز نمی‌گردد. به همین دلیل اصلاً پیشنهاد نمی‌شود که عکس‌های خود را با فرمت JPEG آرشیو کنید چراکه هربار که شما نیاز به بازکردن تصویر و سپس ادیت کردن آن پیدا می‌کنید، بخشی از کیفیت عکستان را از بین می‌برید.
یک ضعف دیگر JPEG این است که هنگام نوشتن تکست یا متن روی تصویر، کیفیت آن افت می‌کند به همین دلیل اگر روی عکس متنی می‌نویسید از ذخیره کردن آن به‌صورت JPEG خودداری کنید چراکه تصویر نهایی شما تار می‌شود. طی سال‌های اخیر نسخه‌های مختلفی از JPEG به‌وجود آمده و بعد از بین رفته‌اند مثلاً JPG-LS برای حل مشکل افت کیفیت هنگام فشرده‌سازی ایجاد شده بود اما از آن استقبالی نشد. JPG2000 هم با همین هدف کم‌کردن افت تصویر به‌وجود آمد و البته توفیقی در جلب توجه جهان عکس نداشت. BPG یک فرمت جدید تصویری بود که بر اساس استاندارد ویدئویی h265 ایجاد شده بود و البته قرار بود جای JPEG را بگیرد که در نهایت چنین نشد.

مزایای JPEG
  سایز کوچک فایل
  پشتیبانی از EXIF فایل
  پشتیبانی گسترده توسط دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای مختلف در جهان

معایب JPEG
  فشرده‌سازی با افت کیفیت نامناسب برای چاپ CMYK
  عدم پشتیبانی شفافیت transparency در پیکسل‌ها

فرمت تصویری PNG
PNG برگرفته از Portable Network Graphics یک فرمت تصویری است که افت کیفیت ندارد و البته عمدتاً آن را جایگزینی برای GIF یاGraphics Interchange Format می‌دانستند. مهم‌ترین مزیت PNG در برابر JPEG این است که فشرده‌سازی در آن با افت کیفیت همراه نیست. به این معنی که هر بار آن را باز و ویرایش و سپس ذخیره می‌کنید افت کیفیتی در تصویر به‌وجود نخواهد آمد. PNG همچنین در عکس‌های با کنتراست بالا جزییات را به‌خوبی حفظ می‌کند به همین دلیل استفاده از این فرمت به‌خصوص برای نشان دادن پرزنتیشن و عکس روی صفحه نمایش بزرگ توصیه می‌شود. یکی از بزرگ‌ترین مزایای PNG پشتیبانی از شفافیت پیکسلی هم در تصاویر رنگی و هم سیاه و سفید است. به همین دلیل این فرمت تصویری برای لوگو یا متن به‌خصوص در وب سایت‌ها بسیار پرکاربرد است. در زمینه عکاسی هم هرچند به نظر می‌رسد فرمت PNG بهتر از JPEG است اما حقیقت این است که فرمت‌های تصویری بهتری هم وجود دارند از جمله فرمتAdobe Digital Negative یا به اختصار DNG و همچنین فرمت TIFF .
فرمت تصویری PNG از امکان ذخیره‌سازی اطلاعات EXIF فایل (مثل سرعت شاتر، میزان دیافراگم، ایزو و…) برخوردار نیست.
فرمت PNG برای استفاده در وب ساخته شده است در حالی که JPEG تقریباً بخش قابل توجه جهان فرمت‌های تصویری را در اختیار دارد PNG گوشه کوچکی را در دست گرفته که JPEG قادر به کار در آن نیست. مانند JPEG فرمت تصویری PNG نیز امسال با چند نسخه جدید مواجه بود. مثلاً APNG که با داشتن امکانات پخش انیمیشن و پشتیبانی از مرورگرهای مختلف می‌خواهد جایگزین GIF شود. یک نسخه بامزه هم در فرمت تصویری توسعه داده شده که PING نام دارد.

 مزیت‌های PNG
  فشرده‌سازی با افت کیفیت کم‌تر
  پشتیبانی از شفافیت پیکسلی
  مناسب برای متن و اسکرین‌شات
 
معایب PNG
  فایل سنگین‌تر نسبت به JPEG
  عدم پشتیبانی از EXIF یا دیتای عکسبرداری
 
کدام فرمت بهتر است؟
به‌طور واضح می‌توان گفت هیچ فرمت تصویری نسبت به دیگری بهتر یا بدتر نیست در واقع باید دید کدام فرمت تصویری برای چه منظوری مناسب‌تر است. اگر می‌خواهید عکسی را از روی دوربین‌تان روی اینستاگرام، توییتر و شبکه‌های اجتماعی مشابه به اشتراک بگذارید بهتر است همچنان از JPEG استفاده کنید. فایل‌های JPEG هم سایز کمتری دارند هم با عکاسی در این مدل همخوانند. ضمن اینکه عکس‌ها در این فرمت به شکل گسترده‌ای با پلت‌فرم های مختلف از نرم‌افزار گرفته تا سخت‌افزار هم‌خوانند.
اگر می‌خواهید اسکرین شات بسازید یا فایلی را ‌آرشیو کنید فرمت PNG بهتر است. هرچند در این حالت سایز تصویر (به نسبت JPEG )‌ بزرگ‌تر می‌شود اما حداقل خیال شما بابت افت کیفیت در این حالت راحت‌تر است. هربار که عکس را باز و بسته و ویرایش و ذخیره کنید تغییری در کیفیت آن داده نمی‌شود. هر پیکسل به اندازه دفعه قبلی که آن را باز کرده‌اید شارپ و واضح خواهد بود. بسیاری از تصاویر و گرافیک‌های موجود در وب بهتر است با این فرمت PNG باشند.

 

captcha
شماره‌های پیشین