353
دوشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۶
14

حسین عشق بین المللی؛ موکبی متفاوت

گزارشی درباره دو فرمت مهم تصاویر دیجیتالی

فرمت «جِی پِگ» بهتر است یا «پی ان جی»؟

اگر می‌خواهید عکسی را از دوربین‌تان روی اینستاگرام، توییتر و شبکه‌های اجتماعی مشابه به اشتراک بگذارید، بهتر است همچنان از JPEG استفاده کنید اما اگر می‌خواهید اسکرین شات بگیرید یا فایلی را ‌آرشیو کنید، فرمت PNG بهتر است.

صبح نو

حسین عشق بین المللی؛ موکبی متفاوت

در میان همه موکب‌ها و حسینیه‌هایی که در ایام پیاده روی اربعین، به فعالیت و خدمت رسانی مشغولند، موکب‌هایی هستند که برخی ویژگی‌های خاص آنها را از دیگر موکب‌ها متمایز می‌کند.
 موکب‌هایی که با اهداف و اولویت‌های مشخص و با برنامه ریزی برای زائران، از فرصت پیاده روی استفاده می‌کنند و محصولات فرهنگی خود را ارائه می‌دهند یا خدماتی از جنس فرهنگ و رسانه دارند.
یکی از این موکب‌ها که با اهداف هدایت و تسهیل در پیاده روی زائران بین‌المللی از کشورهای غیر از ایران و عراق در عمود 741 به فعالیت می‌پردازد «حسین عشق بین المللی» است که تحت مدیریت یک مؤسسه در عراق با همین عنوان« حسین حُبُ الدُوَلی» به فعالیت می‌پردازد.
این موکب البته برای مخاطبان غیر عرب زبان با عنوان hussain the international love  شناخته می‌شود.
آقای میثم مهربانی، یکی از مسوولان این موکب درباره اهداف تشکیل این مؤسسه و این موکب می‌گوید: هدف اولیه تشکیل این مؤسسه ایجاد شبکه‌ای از عاشقان اباعبدالله (شبکه انسانی)در کل دنیاست که مسیری برای به اشتراک گذاشتن محصولات هنری و صوتی و تصویری با هدف ترویج اربعین و ابا عبدالله ؟ع؟ باشد.
مهربانی، به خدماتی که در این موکب ارائه می‌شود اشاره کرده و اضافه می‌کند: ما یک سری خدمات داشتیم که خیلی مفید واقع شده مانند پخش زنده ماهواره‌ای برای گروه‌های خبری و گروه‌های مستند سازی که می‌آیند.
در مواجهه با عموم زائران بین المللی هم، بیشتر هدف گردآوری اطلاعات و جذب مخاطب را داریم و امسال به دنبال پیگیری بیشتر این فرایند هستیم.
 ما در این کمپین و موکب از حدود 24 کشور شرکت کننده داریم که 70درصد آن پاکستانی‌ها هستند و اردو زبان‌ها. البته ما ایرانیان و عراقی‌ها را ثبت نام نمی‌کنیم.
مهربانی در پاسخ به این سؤال که آیا فعالیت‌های شما از سوی مخاطبان بین‌المللی با استقبال مواجه می‌شود یا خیر، گفت: بله موارد زیادی هستند که پیگیری می‌کنند، البته ما از امسال تلاش داریم با برنامه ریزی‌های مناسب با مخاطبان مان استمرار ارتباط را داشته باشیم اما این اقبال از سوی آنها بیشتر وجود دارد.
در یک نمونه به شما عرض کنم؛ چهار خانم بودند از کویت یا بحرین که سال گذشته در این موکب بودند و به آنها خدمات ارائه شده بود. آن‌ها امسال هم آمده بودند و می‌گفتند چرا با ما تماس نگرفتید؟! ما منتظر بودیم تا با کمک شما در شهر و کشور خودمان کارهای بزرگی برای اباعبدالله انجام دهیم و هر کمکی بخواهید در خدمتتان هستیم. این پیگیری از سوی آنان جالب و قابل تأمل است و مواردی از این دست، کم نیستند.
 امسال هم اولین سالی است که می‌خواهیم بحث استمرار ارتباط را انجام بدهیم. الان در مرحله برنامه ریزی هستیم ولی در برنامه هست که این کار را بکنیم.
این مسوول موکب حسین عشق بین‌المللی، درباره ارتباط شبکه‌ای با مخاطبان بین المللی نیز می‌گوید: من خیلی به فعالیت شبکه‌ای امیدوارم، به شرط اینکه بتوانیم برنامه ریزی و کار مطالعاتی مناسبی را صورت بدهیم. دوستانی که مطلع هستند می‌دانند فضای بین المللی حساس‌تر از داخل ایران است.
حتی در جهان اسلام در واقع فرصت سعی و خطا نیست، چون اگر خطا کنیم معلوم نیست که باز مخاطبان مان را داشته باشیم. باید یک کار مطالعه شده و تشکیلاتی انجام شود. اینکه ما فقط سالی یک بار بیاییم و موکب بزنیم خوب است و ترویج فرهنگ اربعین هست اما این موکب خلأیی را دربحث بین الملل راهپیمایی پر کرده که لازم است حمایت‌های بیشتری از آن صورت بگیرد.
مهربانی در پاسخ به مدت زمان ایده تا اجرایی شدن موکب امسال نیز افزود: در واقع یک ماه فرصت داشتیم تا این تیم جدید تشکیل شود ولی در این یک ماه الحمدلله جلسات خوبی برگزار شد. به دانشگاه ادیان و مذاهب قم رفتیم، صحبت کردیم و نکات خیلی خوبی گفتند که از آنها بهره می‌بریم.
 با اندیشکده‌های جامعه المصطفی رفتیم حرف زدیم؛ کسانی که در بخش‌های مختلف زبانی، فکری، مذهبی و... کار کرده‌اند، فعال هستند و عملیات می‌کنند.
طلبه‌های جامعه المصطفی عمدتاً خارجی هستند و ملیت‌های مختلف دارند. این برای ارتباط‌گیری برای ما یک امتیاز محسوب می‌شود؛ در واقع کسی که برای جذب افراد در این موکب فعالیت می‌کند، اگر از افراد همزبان و از ملت و فرهنگ خودشان باشد و بداند چطور با آنها صحبت کند و چه چیزی بگوید، امتیاز بزرگی برای ما شد. به نحوی که ما همواره در تلاش برای استفاده از این فرصت خوب هستیم.

captcha
شماره‌های پیشین