353
دوشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۶
11
رییس‌مرکزسیمای‌استان‌هادرگفت‌وگوبا«صبح‌نو»:

«سنجرخان»و«شیرعلی‌مردان‌خان»الف‌ویژه‌می‌شوند

آقای سیدعباس فاطمی، رییس مرکزسیمای استان‌های رسانه ملی، از عملکرد این مرکز و تولیدات آتی آن خبر داد.

خبر

صبح نو

رییس‌مرکزسیمای‌استان‌هادرگفت‌وگوبا«صبح‌نو»:

«سنجرخان»و«شیرعلی‌مردان‌خان»الف‌ویژه‌می‌شوند

آقای سیدعباس فاطمی، رییس مرکزسیمای استان‌های رسانه ملی، از عملکرد این مرکز و تولیدات آتی آن خبر داد.

مرکزسیمای استان‌های رسانه ملی ازمهم‌ترین بخش‌های این سازمان در امور شبکه‌های استانی است. نظارت، تقویت و هدایت این شبکه‌ها از مواردی است که این مرکز برعهده دارد.
«سیدعباس فاطمی» رییس مرکزاستان‌های سازمان صداوسیما درباره شرایط فعلی سیما گفت: خداراشکر حال تلویزیون خوب است. حال تلویزیون را اهالی آن رقم می‌زنند. برخی اخباری هم که اخیراً درباره جدایی معاون سیما از سازمان منتشر شد، شایعه است. امروز بدنه تلویزیون در حوزه مدیران ارشد به یک اتفاق نظر کم‌سابقه‌ای رسیده است. مدیران فعلی سال‌هاست که باهم کار می‌کنند و به خوبی همدیگر را می‌شناسند. احساس من این است که شرایط تلویزیون، به نسبت سال‌های93و94 بسیار خوب است. حتی می‌توانم ادعا کنم که درمقایسه با مدیریت طلایی 10ساله تلویزیون هم چیزی کم نداریم.

عبورتلویزیون‌ازبحران
فاطمی درباره تعاملات و روابط تلویزیون و دولت افزود: روابط دولت و تلویزیون تابع شرایط سیاسی کشور است. برخی مواقع ممکن است به‌دلیل مسائل کلان ملی، تعارضاتی بین دولت و سازمان شکل بگیرد اما سازمان ارتباطی دائمی با دولت دارد. رییس رسانه ملی در هیأت وزیران حضور دارد و ارتباط خوبی با شخص رییس‌جمهور و اکثر وزرا دارد. وضعیت مالی امروز سازمان به شکلی است که نه می‌توان آن را مطلوب نامید و نه بحرانی. خوشبختانه تلویزیون از بحران عبور کرده است.

چراغ‌تولیدروشن‌است
فاطمی با اشاره به افزایش تولیدات تلویزیون، بیان کرد: در زمان مدیریت فعلی، تولیدات نمایشی سازمان بیش از دو برابر افزایش داشته است. دلیل این افزایش تولید هم تعاملات بهتر مالی دولت با سازمان و هم تولیدات تعاملی با اسپانسرهاست. وقتی پروژه‌ای را کلید بزنید، باید قسط نخست آن را داشته باشید که سپس برای ادامه کار اسپانسر وارد شود. تولید فیلم و سریال افزایش پیدا کرده است تا از این طریق مخاطبان بیشتری جذب شوند. متاسفانه در دوره‌ای، نسبت به این موضوع کم لطفی صورت گرفت و مدیران کمبودها را از این بخش می‌زدند. رسانه‌ای موفق است که چراغ تولیدش روشن باشد.

آفت‌تغییرمدیریت‌ها
رییس مرکزسیمای استان‌های رسانه ملی با اشاره به ضربه تغییرات مدیریتی گفت: آفت تغییرات مدیریتی نکته مهمی است. تجربه نشان داده، ثبات مدیریت باعث موفقیت یک مجموعه است. تلویزیون به لحاظ مدیریتی ثبات خوبی پیدا کرده است. برای مثال شبکه پنج امروز وضعیت خوبی پیدا کرده و با برنامه‌هایی مثل شب‌های فیروزه‌ای نگاه ویژه‌ای به استان‌ها دارد. با این برنامه و توجه به جاذبه‌های استان‌ها، مردم کل کشور برای تماشای این شبکه تمایل پیدا می‌کنند. شبکه‌ها در شرایط تجدید حیات هستند.

مسابقاتی‌هدیه‌به‌مردم‌ایران
سیدعباس فاطمی با اشاره به پخش فیلم‌های سینمایی از تلویزیون افزود: البته ما در ایامی مثل نوروز ده‌ها فیلم روز پخش می‌کنیم ولی به هرحال این بخش، ارتباط مستقیمی با نقدینگی دارد. بحث پخش مسابقات فوتبال خارجی متفاوت است؛ برخی از این‌ها هدیه به مردم ایران هستند که از طریق ارتباط زمینی تأمین می‌شوند! اگر تلویزیون تولیدش را رونق دهد، سرمایه تزریق خواهد شد و در ادامه اسپانسر و نهایتاً این چرخه منجر به نشاط و سرگرمی در تلویزیون می‌شود و امروز این اتفاق رخ داده است. در بخش شبکه‌های سراسری حدود 50سریال در مراحل مختلف تولید است.

30سریال‌جدید
فاطمی درباره سریال‌های دردست تولید این مرکز بیان کرد: چیزی حدودی 30 سریال در مرکز سیمای استان‌ها دردست تولید داریم. نیاز به معرفی فرهنگ‌های بومی ما را به تولید سریال سوق می‌دهد. چهره‌هایی ملی در استان‌ها داریم که باید بیشتر معرفی شوند. «سنجرخان» یک ایرانی قهرمان در عرصه مبارزه با استعمار است که در کردستان بوده است. در دوره مشروطه و سردار جنگل نقش داشته است. این مجموعه توسط «سید ضیاءالدین دری» تولید خواهد شد. این اثر یک پروژه الف ویژه است که نگارشش در حال اتمام است. امیدواریم که امسال کلید بخورد. سریال «شیرعلی مردان خان» که از چهره‌های بختیاری است، دیگر مجموعه ماست که توسط آقای «سعید سلطانی» تولید خواهد شد. این مجموعه هم در مرحله اتمام نگارش است. بحث مالی این پروژه‌ها به‌صورت مشارکتی با استان‌ها خواهد بود چون دست ما به اندازه سیما باز نیست.
 
چهره‌های‌استانی‌سریال‌می‌شوند
وی ادامه داد: سریالی در استان البرز مربوط به آیت‌الله طالقانی با نام «ابوذر زمان» ساخته خواهد شد که هنوز کارگردانش به طور رسمی معرفی نشده است. پروسه تولید سریال کار سختی است که زمان‌بر است. با روند فعلی امیدواریم که ظرف 3یا4سال آینده تمام این سریال‌ها به پخش برسند. بخشی از این آثار برای 40سالگی انقلاب تدارک دیده شده‌اند. سال آینده چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی است و ظرفیت‌های زیادی در استان‌ها برای پرداخت به این مساله وجود دارد. مجموعه‌ای با نام «رضای مرضیه» برای حادثه 19دی در قم ساخته خواهد شد؛ کار نگارش این سریال تا حدود زیادی پیشرفت داشته است. این مجموعه مربوط به قیام مردم قم است. سریال دیگر ما مربوط به «شهید زین‌الدین» است که بازهم در مرکز قم ساخته خواهد شد. قیام مردم آذربایجان درسال56 موضوعی است که در قالب دو سریال «جلال» و «طلعت» ساخته می‌شوند.

بایدمردمی‌ترین‌باشیم
رییس مرکزسیمای استان‌های رسانه ملی درپایان گفت: شبکه‌های استانی و شبکه «شما» مردمی‌ترین شبکه‌های سیما باید باشند. این شبکه‌ها نزدیک‌ترین فاصله جغرافیایی با مخاطبان را دارند. امروز هیچ یک از این شبکه‌ها محلی نیستند. برای مثال برنامه‌ای پزشکی در مرکز خلیج فارس داریم که از تمام کشور با آن برنامه تماس می‌گیرند. مهم‌ترین آفتی که امروز در حال کاهش است، شبیه شدن به شبکه‌های ملی است. تلاش می‌کنیم که شبکه‌های استانی هویت خودشان را داشته باشند که این‌طور زیباتر است و مخاطبان بیشتری خواهند داشت.

 

captcha
شماره‌های پیشین