353
دوشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۶
10

نقض حقوق شهروندی زائران اربعین

«صبح نو» مد این روزها (خال‌کوبی) را بررسی می‌کند

نقشی به یادگار؟

روزی نیست که در خیابان، در اتوبوس و مترو، زن و مردی را نبینیم که روی بدنش نقش و نگارهای درهم‌تنیده سیاه و رنگی دیده نشوند. تعداد دختران و پسران جوانی که به نقاشی‌کردن روی بدنشان علاقه پیدا کرده‌اند، هر روز بیشتر می‌شود. متقابلاً به خاطر این عرضه و تقاضا هم، مکان‌هایی که جوانان در آن رفت‌وآمد می‌کنند نیز به مراکزی زیرزمینی برای انجام نقش انداختن روی بدن تبدیل شده‌اند.

صبح نو

«صبح نو» مد این روزها (خال‌کوبی) را بررسی می‌کند

نقشی به یادگار؟

روزی نیست که در خیابان، در اتوبوس و مترو، زن و مردی را نبینیم که روی بدنش نقش و نگارهای درهم‌تنیده سیاه و رنگی دیده نشوند. تعداد دختران و پسران جوانی که به نقاشی‌کردن روی بدنشان علاقه پیدا کرده‌اند، هر روز بیشتر می‌شود. متقابلاً به خاطر این عرضه و تقاضا هم، مکان‌هایی که جوانان در آن رفت‌وآمد می‌کنند نیز به مراکزی زیرزمینی برای انجام نقش انداختن روی بدن تبدیل شده‌اند.

 در پشت اغلب سالن‌های ورزشی و آرایشگاه‌های مردانه و زنانه، یک اتاق مخفی وجود دارد. اتاقی که زیاد هم مجلل نیست و اغلب در آن کارهای خال‌کوبی انجام می‌شود. پیدا کردن کسانی که کار خال‌کوبی انجام می‌دهند، زیاد سخت نیست. آنها به راحتی اطلاعاتشان را به مشتریان می‌دهند. شماره تماس آنها و نمونه کارهایشان به وفور در فضای مجازی وجود دارد. برای پیدا کردن کسی که خال‌کوبی می‌کند تنها باید تصمیم گرفت و یک تحقیق جامع کرد، چون بعد از انجام خالکوبی، تقریبا امکان برگشت وجود ندارد. دیگر نمی‌توان طرحی را  که به هوس روی بدن نقش بسته شده است از بین برد، تنها راه، پناه بردن به لیزر است؛ عملی که البته همیشه هم جواب نمی‌دهد.

سرطان‌زاست
وقت گرفتن از آقای خالکوب‌کار خیلی سخت است. به گفته خودش «سرم خیلی شلوغ است، برای هفته بعد به شما وقت می‌دهم. به‌اضافه این‌که اسباب‌کشی دارم. بگذارید جابه‌جا بشوم، بعد در خدمتتان هستم.» برای آقای خالکوب‌کار، فرقی ندارد که ایام محرم و صفر است یا مشتری خانم است یا آقا؛ در هر زمانی برای همه کار انجام می‌دهد. اصرارها و چانه‌زنی‌ها نتیجه می‌دهد تا وقت خارج از نوبتی دهد. سالنش در غرب تهران قرار دارد. جایی در کوچه پس‌کوچه‌های جنت‌آباد مرکزی. سالنش جایی در میان ساختمان‌های آجری و سنگی پنهان‌شده است. قبل از اینکه در را باز کند، باید طبق قرار، مشتری با او تماس بگیرد. سالنش تابلو و نام و نشانی ندارد. سالن در زیرزمین قرار دارد. بعد از گذر از چند پله، در چوبی پیدا می‌شود. قبل از زنگ زدن در را باز می‌کند. پسری با قد متوسط است. تی‌شرت مشکی‌رنگی به تن کرده است. موهای کوتاهی دارد. ته‌ریشی صورتش را پوشانده است. خودش را مهدی معرفی می‌کند. اولین چیزی که به نظر می‌آید، قسمتی از طرح مبهمی است که از آستینش به بیرون سرک کشیده است. انگار دم اژدها یا ماری باشد. در دست دیگرش درست در قسمت ساعد، خال‌کوبی دیگری قرار دارد. یک نوشته مبهم و درهم عمودی روی دستانش نقش بسته است. اول از همه می‌پرسد: «طرحتان را انتخاب کردید؟» سالن کوچک است. یک محوطه 20-30 متری با سرامیک‌های یک‌دست سفید پوشانده شده است. رنگ دیوارها هم یک‌دست سفید هستند. یک پروانه با بال‌های آبی و مشکی دیوار را پوشانده است. روکش‌چرمی صندلی‌ها هم یک‌دست سفید است. سالن در بی‌رنگی غرق شده است. آلبوم طرح‌های آقای خالکوب‌کار قطور است. دو، سه آلبوم پر از نقش دارد. طرح‌ها متنوع هستند. از گیاه، پرنده، موجودات خیالی و افسانه‌ای گرفته تا نوشتار و طرح‌های درهم و نامعلوم در آلبوم تصاویر پیدا می‌شوند. مهدی درباره قیمت‌های خال‌کوبی‌هایش توضیح می‌دهد: «قیمت برای طرح کوچکی که شما انتخاب کرده‌اید، از 80 تا 100 هزار تومان است. اگر هم بخواهید که طرحتان رنگی باشد، مثلاً طرح 200 هزار تومانی، 250 هزار تومان تا 300 هزار تومان می‌شود.» مهدی توضیح می‌دهد که طرح‌ها و قیمت‌ها بسته به اندازه و پیچیدگی طرح تعیین می‌شود. او درباره جوهرهایش تعریف می‌کند: «مارک جوهرهای ما اینتر و داینامیک است. اگر هم خال‌کوبی شبرنگ بخواهید باید تهیه کنم. البته مشتری‌ها کم خواهان شبرنگ هستند. چون پاک می‌شود. بعد اینکه زیر نور U.V معلوم می‌َشود. البته باید بدانید که درصد سرطان‌های جوهرهای شبرنگ بیشتر است. درباره هزینه هم باید ببینم که جوهرش چه قیمتی است؛ اما من تا به‌حال خال‌کوبی با جوهر U.V نزده‌ام.» به گفته مهدی خال‌کوبی سرطان‌زاست. او البته توضیح می‌دهد: «همه‌چیز در کل سرطان‌زاست. درصدی از آن حالا پین می‌شود. از آلودگی هوا که بیشتر نیست.» برای مهدی خال‌کوبی کردن در هیچ نقطه از بدن مهم نیست. او همه جا را خال‌کوبی می‌کند. مهدی با نگاه خیره‌اش تعریف می‌کند: «پسرها اغلب روی بازو و ساعد دوست دارند که خال‌کوبی کنند. دخترها هم روی مچ پا، روی مچ دست و ساعد و... البته هر جایی که خواستید می‌توانم خال‌کوبی کنم.»

ما آموزش دیده‌ایم
 مکان بعدی جایی در شرق تهران قرار دارد. در فلکه اول تهران‌پارس. کار اصلی مریم تاتو‌ست، اما خال‌کوبی هم انجام می‌دهد. او البته از همان اول تأکید می‌کند که فقط کار خانم‌ها را انجام می‌دهد. مریم در یک سالن آرایشگاه کار می‌کند. خال‌کوبی را اما در سالن آرایشگاه انجام نمی‌دهد، او با وسایلش یا در خانه مشتری حاضر می‌شود یا اینکه مشتری را به خانه خود دعوت می‌کند. قیمت‌های مریم هم مانند قیمت‌های مهدی است. از پشت تلفن شمرده و آرام توضیح می‌دهد: «با هر طرحی که بخواهید خال‌کوبی انجام می‌دهم. اگر طرحتان کوچک است، از 100هزار تومان هزینه‌ها شروع می‌شود.» مریم البته از همان ابتدا تاکید می‌کند: «من رنگی کار نمی‌کنم، چون به مرور زمان رنگش می‌رود و زشت می‌شود.» حرف‌های مریم هم درست شبیه حرف‌های مهدی است. انگار که همه کسانی که خال‌کوبی انجام می‌دهند، یک سری حرف‌ها را از بر کرده‌اند؛ اما سؤال درباره کسانی که روی بدن دیگران خال‌کوبی می‌کنند، این است که آنها در کجا آموزش دیده‌اند. رویا به تازگی دوره آموزشی خال‌کوبی را در یکی از آموزشگاه‌های دولتی دیده است. او تعریف می‌کند: «همه فکر می‌کنند که خال‌کوبی در ایران ممنوع است. می‌توانم بگویم که ممنوع نیست، اگر ممنوع بود که به ما آموزش نمی‌دادند. من مدرک فنی حرفه‌ای دارم. ما دوره‌ها را گذرانده‌ایم و بعد از پایان دوره، در آزمون شرکت کرده‌ایم. بعد از قبولی، به ما مدرک داده‌اند.» او درباره دلیل آموزش دیدن می‌گوید: «به این کار علاقه داشتم. نقاشی‌ام هم خوب بود، این کار به نقاشی مربوط است. نقاشی با قلم و آبرنگ است، خال‌کوبی اما نقاشی روی بدن است و وسایل آن هم جوهر و سوزن هستند.» او درباره دوره‌ای که دیده است، توضیح می‌دهد: «آگهی بلندبالایی برای دوره‌های ما در آموزشگاه زده بودند. خیلی‌ها دوست دارند که یاد بگیرند، کلاس ما که خیلی شلوغ بود. یک دوره سه ماهه با قیمت 800هزار تومان برای ما برگزار شد. البته در هر آموزشگاهی قیمت‌ها متفاوت است. در این دوره زیر نظر مربی با مدل انسانی کار می‌کردیم. اینکه طراحی خوب باشد، مهم است. بعد از آن هم باید تمرین کنیم. این کار یک نظم و قاعده خاصی دارد. باید طبق ترتیب و نظمی که بر طرح حاکم است، کار را انجام دهیم. در آموزشگاهی که من بودم، روی بدن هم آموزش می‌دادند. در کلاسی که گذراندم، فقط خانم‌ها در آن حضور داشتند؛ اما در همان آموزشگاه، کلاسی هم برای آقایان برگزار می‌شد.» رویا درباره تفاوت بین قلم‌های تاتو روی صورت و بدن می‌گوید: «سوزن‌هایی که برای بدن استفاده می‌شوند با سوزن‌هایی که برای ابرو استفاده می‌شوند فرق دارد. سوزن‌های بدن بیشتر است تا طرح زودتر تمام شود، سوزن‌ها قوی‌تر و رنگ‌پذیری بیشتری هم دارند. برای بدن، قلم بزرگ‌تر است. برای ابرو و لب دستگاه اما کوچک‌تر است. سوزن‌ها یک‌بار مصرف هستند و همه‌چیز بهداشتی است. ما واقعاً تمیز این کار را انجام می‌دهیم، دستکش و مواد ضدعفونی وجود دارد. پس احتمال بیماری وجود ندارد. امکانش وجود دارد که کسی بیمار شود، در‌صورتی‌که شرایط را رعایت نکنند.»

مجاز است
اما حکم کسی که روی بدنش خال‌کوبی انجام داده، چیست؟ مراجع تقلید درباره غسل و وضو و در کل حکم اسلامی آن چه نظری دارند. از نظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حکم خال‌کوبی این‌طور است: «خال‌کوبی حرام نیست و اثری که از آن در زیر پوست می‌گذارد مانع از رسیدن آب نیست و وضو و غسل با آن صحیح است.»

captcha
شماره‌های پیشین