352
دوشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۶
8

خبر

درهای بسته صادرات به روی کشاورزان

تدبیری که زیر درخت سیب گم شد

سیب یکی از محصولات استراتژیک و مهم کشاورزی استان آذربایجان‌غربی است که با داشتن کیفیت مناسب و با تولید بیش از یک میلیون و ۲۰۰هزار تن، قطب اصلی این محصول در کشور به شمار می‌رود. امسال و به دلیل سرمازدگی بهاره و مشکلاتی از این دست، تولید سیب در استان با کاهشی محسوس به حدود ۶۰۰ هزار تن رسیده است که متأسفانه به دلیل پایین بودن قیمت خرید و عدم صادرات مناسب به کشورهای همسایه، به معضلی برای کشاورزان تبدیل شده است.

صبح نو

خبر

پیگیر مطالبات زنان و دختران ورزشکار هستم
موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها مدت‌هاست که مطرح و به مطالبه‌ای از سوی زنان تبدیل شده است. از این رو سازمان‌ها و افراد مختلفی برای تحقق این خواسته زنان فعال شده‌اند و حالا خانم شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس‌جمهور درباره حقوق شهروندی گفته است: بخشی از مخاطبان ما جامعه زنان و دختران ورزشکار هستند و به‌طور مداوم پیگیر مشکلات و درخواست‌های آنان هستیم. دکتر سلطانی‌فر پیگیر درخواست‌های ورزشکاران زن است و مطالبات آنان را در کمترین زمان پاسخ می‌دهد.  
مولاوردی درباره نحوه رصد خود از درخواست‌های ورزشکاران زن اضافه کرد: بیشتر آن‌ها مراجعه حضوری دارند و البته دفتر ما مداوم از مجاری مختلف خصوصاً شبکه‌های اجتماعی پیگیر مطالبات آنان است.
 
بیش از ۵۶ ایرانی در زندان‌های آمریکا به سر می‌برند
تعداد ایرانیانی که در کشور آمریکا زندگی می‌کنند نامشخص است اما براساس آمار جدیدی که اعلام شده، بیشتر از 50 ایرانی در زندان‌های آمریکا هستند. آقای کاظم غریب‌آبادی معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر گفته است: 56 نفر در زندان‌های آمریکا هستند که به بهانه‌های واهی مرتبط به دور زدن تحریم‌ها در انتظار محاکمه به‌سر برده یا درحال گذراندن محکومیت خود در زندان‌های آمریکا  هستند.
وی اضافه کرد: تعداد دیگری از ایرانیان نیز در کشورهای مختلف به همین بهانه به درخواست آمریکا بازداشت شده و تقاضای استرداد آنان به آن کشور شده است. برخی تصمیمات درباره برجسته کردن ابعاد حقوق بشری وضعیت این افراد اتخاذ و مقرر شد اقدامات لازم به منظور پیگیری موضوع از مجامع بین‌المللی حقوق بشری از کانال‌های رسمی و خانواده‌های آنان در دستور کار جدی قرار گیرد.
 
مستمری مددجویان سه برابر شده است
مستمری که به خانواده‌های مددجو پرداخت می‌شود نمی‌تواند مخارج این خانواده‌ها را تأمین کند و بر همین اساس میزان این مستمری افزایش داشت. آقای غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران در مجلس از افزایش سه برابری مستمری مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی خبر داده و گفته است: بودجه مددجویان سازمان بهزیستی در سال جاری سه برابر رشد داشته و این نشان‌دهنده توجه ویژه و حمایت از نیازمندان است. باید نسبت به سلامت اجتماعی نیز در جامعه توجه جدی و برنامه ریزی‌های مفیدی انجام شود و همچنین اشتغال‌زایی مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی را نیز نباید نادیده گرفت.
حیدری اضافه کرد: هرچه برای توانمندسازی مددجویان اقدام و فعالیت شود جزو عمل صالح محسوب می‌شود و از سوی دیگر در جهت اشتغال‌زایی آنها نیز کمک می‌شود. درحال حاضر تعدادی از مردم در جامعه هستند که نیازمند به کمک بوده اما مورد توجه قرار نگرفته‌اند و بر همین اساس با کمک خیرین و نهادهای غیردولتی باید در جهت حمایت و کمک به این افراد اقدام شود.
 
تذکر عضو شورای شهر تهران درباره بهره‌برداری مناسب از سوله‌های مدیریت بحران
شهر تهران که به‌دلیل تغییر کاربری‌هایی که داده‌اند، فرسوده شده و دیگر کارایی قبلی خود را ندارند و معلوم نیست در زمان بحران‌های واقعی می‌توان روی این سوله‌ها حساب کرد یا نه. بر همین اساس آقای مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران گفته است: این موضوعات برای زندگی در تهران اجتناب‌ناپذیر است، تهران آرمیده بر گسل‌های متعدد و فعال و نیازمند پایگاه‌های پشتیبانی و مدیریت بحران مجهز، آماده و در دسترس است.
وی اضافه کرد: برای چنین فعالیت‌هایی هر جایی را می‌توان متصور شد غیر‌از پایگاه پیشگیری مدیریت بحران و ظاهراً توجه به مساله مدیریت بحران نزد مدیریت شهری جایگاهی ندارد که به‌رغم مصوبه شورای شهر تهران مبنی بر الزام شهرداری تهران به در اختیار قرار دادن کلیه پایگاه‌های پشتیبانی مدیریت بحران به سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، همچنان شاهد بی‌توجهی شهرداری و عدم اقدام مناسب سازمان پیشگیری در این زمینه هستیم.
 
شن و ماسه و شرایط جوی، متهمان آلودگی هوا
از آغاز آبان ماه تا امروز شهر تهران یک روز سالم داشته است و این در حالی است که سیاست‌های کاهش آلودگی در کشور به دست فراموشی سپرده شده و در هر دوره متهم جدیدی برای این اتفاق معرفی می‌شود. آقای محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه عامل اصلی آلودگی هوای این روزها در شهر تهران شن و ماسه و شرایط جوی است، گفته: در دو سه روز گذشته شاخص آلودگی هوا در شهر تهران از ۱۰۰PSI کمی افزایش پیدا کرد و در بدترین شرایط به ۱۴۰ تا ۱۵۰ رسید. در این مدت ذرات pm  5/2 افزایش بیشتری پیدا کردند که با توجه به شرایط جوی، باد و باران، اکنون شاخص در شرایط ناسالم قرار دارد و صبح دیروز میانگین آن به ۱۱۶ رسیده بود.

captcha
شماره‌های پیشین