352
دوشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۶
6
حفاظت فیزیکی در و پنجره‌های شیشه‌ای شورا را بست

نخستین حاشیه پروژه شفاف سازی در شورا

«صبح نو» دلایل خودکشی دختران اصفهانی را بررسی می‌کند

گره کور

ویدئو تکان‌دهنده است. دو دختر خیلی جوان هستند. هر دو در گوشه خیابان راه می‌روند و خوشحال پیغام می‌گذارند. در لحظات اولیه کسانی که ویدئو را تماشا می‌کنند، فکر می‌کنند که یک ویدئوی شاد و خوشحال را تماشا می‌کنند. با شنیدن کلمات رکیک و حرف از وصیت‌نامه موضوع حساس‌تر می‌شود. دو دختر در ادامه راحت حرف‌هایشان را درباره مرگشان و به خواب آمدن دوستانشان می‌زنند و بعد خوش و خرم به‌طرف پل می‌روند تا خودشان را بکشند.

صبح نو

حفاظت فیزیکی در و پنجره‌های شیشه‌ای شورا را بست

نخستین حاشیه پروژه شفاف سازی در شورا

دیروز، در یک حرکت عجیب در و پنجره‌های شورای اسلامی شهر تهران ری و تجریش بسته شد. برخی معتقدند که این اقدام با تصمیمات جدید شورا برای شیشه‌ای و شفاف شدن شورای پنجم مغایرت دارد. در این دوره از شورا، هر جلسه اتفاقات جدیدی رقم خورده که رسانه‌ها را غافلگیر می‌کند، از برگزاری با تأخیر جلسات گرفته تا منتظر شدن خبرنگاران پشت در بسته و گذاشتن گیت ورود و خروج برای خبرنگاران و حالا هم بستن در و پنجره‌های شورا. به نظر می‌رسد شیشه‌ای شدن شورا با هدف شفافیت عملکرد یک ادعا بیش نبوده است.
پروژه شفاف سازی در اقدامات و عملکردهای شورای شهر و شهرداری تهران از آنجایی شروع شد که مردان جدید این مجمع تصمیم گرفتند تا شعارهای جدیدی را برای جذب افکار عمومی بدهند. شعارهایی که با شفافیت در عمل شروع شد و تا شفافیت در کار و ساختمان‌ها هم رسید.
منظور از شفافیت محل کار برداشتن دیوارهای سنگی و آجری و قرار دادن در و پنجره‌های شیشه‌ای بود تا مردم به عنوان مراجعه کننده و خبرنگاران به عنوان نمایندگان رسانه‌ها و افکار عمومی بتوانند به راحتی ناظر وکلای شهر باشند. این تصمیم در ظاهر اتفاق خوبی است که همه چیز شفاف در مقابل چشم مردم و در واقع ناظران عمومی قرار بگیرد.
گویا شیشه‌ای شدن در و دیوار و پنجره‌ها در کنار ایجاد شفافیت مشکلاتی هم دارد و همین مشکلات که شاید مربوط به حفاظت و برقراری امنیت هم می‌شود، باعث شد تا در جلسه روز گذشته خبرنگاران با صحنه کدر شدن شفافیت‌های شورا روبه‌رو شوند!
براساس مطالبی که در رسانه‌ها منتشر شده و در کنار همه حواشی‌ای که شورای شهر تهران در این دوره از آغاز تا امروز داشته است و همچنان هم ادامه دارد، بسته شدن در و پنجره‌هایی که قرار بود شفافیت را به مردم هدیه کنند حالا به سوژه‌ای برای آنها تبدیل شده است. البته شاید این دامن خوردن به این موضوع بی‌ارتباط با ضعف روابط عمومی شورای پنجم در اطلاع رسانی نباشد چراکه آقای سید حسن رسولی، عضو شورای پنجم روایتی از این ماجرا دارد که موضوع پلمب را به کلی رد می‌کند اما بسته شدن در و پنجره‌ها را توجیه نمی‌کند.
رسولی درباره این موضوع به «صبح نو» می‌گوید: «پلمبی رخ نداده است، حراست شورای شهر برای افزایش ضریب حفاظتی بدون اینکه مانعی برای خبرنگاران و مراجعان قائل بشود تمهیدات حفاظتی اندیشیده است و چسب‌هایی را زده که در ساعاتی که اعضای شورا نیستند، اگر تغییر و تحولی صورت بگیرد، مسوول حفاظت شورا بتواند مراقبت‌های لازم را ترتیب دهد.»
او ادامه می‌دهد: «پلمب تعریف خاصی به لحاظ فیزیکی و حقوقی دارد، نه پلمبی صورت گرفته و نه ممانعتی شده است. بالاخره پارلمان شهری به لحاظ حساسیت‌های انتظامی جای مهمی است که آقای رییس، مسوول حراست را مأمور کردند بدون اینکه مانعی برای آمد‌و‌شد آزاد مردم و خبرنگاران به صحن شورا ایجاد کند، تمهیدات حفاظتی بیندیشد.» این عضو شورا در پاسخ به این سؤال که اگر قرار بود این در و پنجره‌های شیشه‌ای بسته شوند یا مشکلات امنیتی ایجاد کند چرا ایجاد شدند و بهتر نبود همان دیوار می‌ماند، می‌گوید: «این‌ها بحث‌هایی است که مسوول بخش حفاظت فیزیکی انجام داده و خیلی مهم نبوده است.» موضوع شفاف سازی در شورای شهر تهران و بستن در و پنجره‌های شیشه‌ای در منافات با هم هستند. اگر نصب در و پنجره‌های شیشه‌ای خطری برای اعضای شورای شهر محسوب می‌شود یا خطری برای مردم و خبرنگاران است چرا نصب شده که حالا باید حفاظت فیزیکی شورا درست به بستن آنها با چسب بزند. شفاف سازی عملی و شفاف سازی ظاهری دو موضوع مقابل هم هستند و باید توجه داشت که با شیشه‌ای شدن چند در و پنجره یا دیوار نمی‌توان وضعیت عملکردی را توجیه کرد. شاید بهترین کاری که باید در مورد شفاف سازی صورت می‌گرفت شیشه‌ای شدن عملکردهای نمایندگان باشد که مردم این شهر 10 میلیونی انتظار دارند در روزهایی که این مردان و زنان نماینده آنان هستند، بتوانند برای این شهر کاری کنند.

 

captcha
شماره‌های پیشین