352
دوشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۶
5
ده‌ها مقام سعودی به بهانه مبارزه با فساد بازداشت شدند

گام‌های پرشتاب شاهزاده خام سعودی برای قدرت

پادشاه عربستان سعودی به‌بهانه مبارزه با فساد مالی دستور بازداشت ۱۱ شاهزاده و شمار زیادی از مقام‌ها و مسوولان سابق و کنونی این کشور را صادر کرد. همچنین با اعلام برکناری «متعب بن عبدالله» رییس گارد ملی عربستان و«ولید بن طلال» ثروتمندترین شاهزاده سعودی، می‌توان گفت آخرین مانع محمد بن سلمان برای رسیدن به قدرت در عربستان برداشته شد.

خبر

صبح نو

خبر

راز استعفای سعد حریری
از زبان افشاگر اسرار درونی آل سعود
مجتهد، افشاگر اسرار درونی آل سعود در واکنش به استعفای سعد حریری از نخست وزیری لبنان آورده است: داستان به سناریویی مربوط می‌شود که از سوی محمد بن سلمان برای نگه داشتن وی در ریاض و باج گیری از وی صورت گرفت زیرا محمد بن سلمان نمی‌توانست حریری را در ریاض نگه دارد در حالی که وی نخست وزیر لبنان باشد به ویژه که وی تابعیت عربستانی  دارد و عربستان می‌تواند به عنوان یک شهروند با وی تعامل کند.این‌مجتهد عربستانی تاکید کرد: بیانیه‌ای که سعد حریری قرائت کرد برایش نوشته شده بود و وی از محتوای آن خبری نداشت و راضی نبود، زیرا چگونه ممکن است که یک رهبر سیاسی از پایتخت کشور دیگری استعفا کند؟ علت واقعی برای بازگردانیدن حریری به ریاض جمع کردن او با شاهزادگان و تاجران بازداشت شده با هدف باج گیری و بازگردانیدن اموالش در خارج بود که مرتبط با لبنان نیست.مجتهد تشریح کرد: اما درباره رابطه با ایران، حریری بسیار خرسند و خوش بین در دیدار اخیرش با ولایتی بود و حریری بینش و التزام لازم در این زمینه را برای دشمنی با ایران ندارد. بر اساس اطلاعات نهادهای امنیتی سعودی، خطر گروه‌های تکفیری برای حریری بیش از حزب‌الله است؛ چرا که آن‌ها حریری را عامل ضعیف شدن خود در مقابل حزب‌الله می‌دانند. بحث ترور حریری نادرست است زیرا به نفع حزب الله نیست که حریری را ترور کند.
پیام تسلیت بارزانی به مناسبت درگذشت پدر
 سردار سلیمانی
کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل از ارسال پیام تسلیت مسعود بارزانی برای سردار قاسم سلیمانی به مناسبت درگذشت پدر ایشان خبر داد.
بر اساس اطلاعیه کنسولگری جمهوری اسلامی ایران متن پیام به شرح زیر است:
 برادر عزیزم سردار قاسم سلیمانی
درود خداوند بر شما باد
به مناسبت در گذشت پدر بزرگوارتان تسلیت خود را تقدیم شما و خانواده و دوستان و آشنایان می‌نمایم و شریک غم شما هستم؛ تندرست باشید و آرزوی سلامتی برای جنابعالی دارم. از خداوند بزرگ، بهشت برین برای آن مرحوم و صبر و بردباری برای جنابعالی مسئلت می‌نمایم.
انا لله و انا الیه راجعون  
مسعود بارزانی

معترضان مجهز به سلاح سرد در مسکو بازداشت شدند
 سرویس مطبوعاتی پلیس مسکو روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای پلیس ۲۵۰ نفر را در جریان تظاهرات غیرقانونی مخالفان دولت این کشور در مرکز پایتخت بازداشت کرده است.بر اساس این گزارش، بسیاری از بازداشت شدگان به سلاح سرد و وسایل انفجاری مجهز بوده‌اند.یک منبع آگاه در این باره به خبرگزاری تاس گفته است که پس از بازرسی‌های بدنی از این افراد، سلاح‌های سردی از قبیل چاقو به دست آمده است.
مصر سفرای کشورهای غربی را احضار کرد
وزارت امور خارجه مصر سفرای کشورهای انگلیس، آلمان، هلند، ایتالیا و کانادا را احضار کرد. در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه مصر در این خصوص آمده است که این اقدام پس از آن به انجام رسید که کشورهای مذکور از اقدام قاهره در بازداشت یکی از وکلای حقوق بشر در این کشور انتقاد کرده بودند.جمعه گذشته و پس از بازداشت «ابراهیم متوالی» (Ibrahim Metwaly) توسط دولت قاهره، این کشورها به انتقاد از مصر پرداخته بودند.«ابراهیم متوالی» وکیل حقوق بشری است و پرونده قتل یک دانشجوی ایتالیائی را که در سال 2016 میلادی در مصر به قتل رسیده بود، برعهده داشت.
حریری در عربستان در بازداشت است!
وئام وهاب نماینده سابق لبنان ابراز عقیده کرد که سعد حریری نخست وزیر مستعفی لبنان در عربستان در بازداشت به سرمی‌برد.
وئام وهاب در مطلبی غیرمنتظره در شبکه اجتماعی توییتر درخصوص استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان از طریق شبکه سعودی العربیه در خاک عربستان نوشت: حریری در عربستان بازداشت است و اکنون تحقیقات از او، بعد از بازداشت دوستش التویجری در جریان است. وی از حکومت لبنان خواست تا زمینه بازگشت حریری از عربستان را به لبنان فراهم کند.رسانه‌های عربستان پیش از این گزارش دادند که نیروهای امنیتی سعودی شماری از شاهزادگان و وزیران سابق سعودی از جمله خالد التویجری مدیر دفتر پادشاهی سابق عربستان را بازداشت کرده‌اند.
استعفای سعد حریری از سمت خود در خاک عربستان با واکنش شدید و خشمگین مقامات، شخصیت‌ها و مردم لبنان روبه‌رو شده است و آنها استعفای حریری در عربستان را مغایر با مفاد قانون اساسی لبنان و اهانت به همه لبنانی‌ها دانسته‌اند. این درحالی است که برخی گزارش‌ها از فشار عربستان بر حریری علیه استقلال لبنان و امنیت این کشور حکایت دارد.

captcha
شماره‌های پیشین