352
دوشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۶
5
ده‌ها مقام سعودی به بهانه مبارزه با فساد بازداشت شدند

گام‌های پرشتاب شاهزاده خام سعودی برای قدرت

پادشاه عربستان سعودی به‌بهانه مبارزه با فساد مالی دستور بازداشت ۱۱ شاهزاده و شمار زیادی از مقام‌ها و مسوولان سابق و کنونی این کشور را صادر کرد. همچنین با اعلام برکناری «متعب بن عبدالله» رییس گارد ملی عربستان و«ولید بن طلال» ثروتمندترین شاهزاده سعودی، می‌توان گفت آخرین مانع محمد بن سلمان برای رسیدن به قدرت در عربستان برداشته شد.

خبر

صبح نو

ده‌ها مقام سعودی به بهانه مبارزه با فساد بازداشت شدند

گام‌های پرشتاب شاهزاده خام سعودی برای قدرت

پادشاه عربستان سعودی به‌بهانه مبارزه با فساد مالی دستور بازداشت ۱۱ شاهزاده و شمار زیادی از مقام‌ها و مسوولان سابق و کنونی این کشور را صادر کرد. همچنین با اعلام برکناری «متعب بن عبدالله» رییس گارد ملی عربستان و«ولید بن طلال» ثروتمندترین شاهزاده سعودی، می‌توان گفت آخرین مانع محمد بن سلمان برای رسیدن به قدرت در عربستان برداشته شد.

بن سلمان نه با هدف مبارزه با فساد، بلکه با هدف خالی کردن میدان رقابت از کسانی که در مسیر به قدرت رسیدنش قرار دارند، هر از گاهی دست به بازداشت شاهزاده‌ها و مقامات سعودی می‌زند. چندی پیش هم 40 تن از خطبای مساجد و فعالان سیاسی این کشور را به جرم فعالیت‌های اجتماعی و تهدید علیه امنیت ریاض بازداشت کرد.

گام‌های پرشتاب شاهزاده سعودی
 برای تحکیم قدرت
 خبرگزاری رسمی عربستان(واس) با اعلام خبر بازداشت ده‌ها شاهزاده سعودی، نوشت: کمیته مبارزه با فساد قرار بازداشت و ممنوع الخروج کردن متهمان را برعهده دارد. کمیته مبارزه با فساد عربستان همچنین حکم بازداشت 4 وزیر کنونی و ده‌ها وزیر سابق و برخی مسوولان سابق دولتی را صادر و شاه سعودی ریاست این کمیته را به پسرش «محمد بن‌سلمان» واگذار کرد تا بهتر به اوضاع اعتراض آمیز داخلی تسلط یابد. نام برادر و رییس بنیاد مالی بن لادن، فرمانده گارد ملی و فرمانده نیروی دریایی و همچنین چهار وزیر فعلی و
بیش از ۱۰ مقام سابق و ۱۱ شاهزاده سعودی در میان بازداشت شدگان اعلام شده است. همچنین
خالد التویجری رییس پیشین دیوان پادشاهی عربستان، بکر بن لادن، مدیرعامل هولدینگ بن لادن، شیخ ولید الابراهیم مالک مجموعه رسانه‌ای‌ام بی سی، شاهزاده فهد بن عبدالله معاون پیشین وزیر دفاع، خالد الملحم مدیرعامل پیشین شرکت هواپیمایی رسمی عربستان، محمد الطبیشی رییس پیشین تشریفات شاهنشاهی عربستان، ابراهیم العساف وزیر دارایی پیشین عربستان، ترکی بن عبدالله بن عبدالعزیز امیر پیشین ریاض، صالح کامل تاجر سعودی و دو تن از فرزندانش، عمرو الدباغ عضو پیشین هیأت سرمایه‌گذاری عربستان، شاهزاده ترکی بن ناصر بن عبدالعزیز هم در میان بازداشتی‌ها هستند.
بن‌سلمان، ولیعهد جوان عربستان سعودی که موج جدیدی از اصلاحات در این کشور را به اجرا گذاشته است، چندی است که به بازگشت
«اسلام میانه‌رو» و مدرنیته شدن کشورش می‌اندیشد و از این رو برنامه چشم انداز 2030 را با آزاد گذاشتن فعالیت‌های اجتماعی برای بانوان سعودی دنبال می‌کند.
این شاهزاده ناپخته و 32 ساله سعودی که این روزها میزبان سعد الحریری نخست وزیر مستعفی لبنان در ریاض است، در اندیشه آن است تا با ارائه برخی تغییرات اجتماعی و در ظاهر مدرنیته، اوضاع داخلی عربستان را به سمت مسائل بین المللی سوق دهد تا شاید سایه شکست ریاض در جنگ سوریه، عراق و یمن را از این کشور بردارد و بتواند افکار عمومی عربستان را در دیگر امور سیاسی با خود همراه سازد.
به نظر می‌رسد که محمد بن سلمان، ولیعهد مغرور سعودی نه با هدف مبارزه با فساد که با هدف خالی کردن میدان از رقبای احتمالی خود که در مسیر به قدرت رسیدن وی قرار دارند، بسیاری از شاهزادگان و وزرای سابق عربستان را زیر تیغ بازداشت‌های سریالی قرار داده است. در واقع، باید گفت که
محمد بن سلمان با اقدام اخیری که صورت داده خیز بزرگی برای تصاحب قدرت و تکیه زدن بر کرسی پادشاهی در عربستان سعودی، برداشته است.
در همین ارتباط «مجتهد» فعال توئیتری و افشاگر اخبار خاندان آل سعود در صفحه توئیتر خود بازداشت شاهزاده‌های سعودی را تلاش محمد بن سلمان برای پُر کردن حساب‌های شخصی خود به وسیله دارایی‌های این افراد توصیف کرده است. این بدان معناست که بن سلمان و پدرش در واقع به دنبال خلع سلاح اصحاب ثروت در عربستان سعودی هستند؛ اصحاب ثروتی که در طول دهه‌های متمادی گذشته با احکام جداگانه حکام سعودی در پست‌های گوناگون سیاسی و اقتصادی گمارده شدند و روز به روز قد کشیدند. اکنون که آنها با توجه به برخورداری گسترده از منابع ثروت در عربستان به تهدید بزرگی در مسیر
قدرت طلبی بن سلمان تبدیل شدند، ارزشی جز یک مُهره سوخته برای سردمداران ریاض ندارند.

شیخ الاسلام: آل سعود در حال فروختن مملکت خود به بیگانگان است
آقای حسین شیخ الاسلام، مشاور وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه شاهزاده جوان سعودی با برخی اصلاحات اوضاع داخلی و خارجی کشورش را به هم ریخته است، به روزنامه صبح نو، گفت: ولیعهد جوان سعودی با پشتیبانی آمریکا تلاش می‌کند تا با به هم ریختن اوضاع منطقه، کشورش رهبری جهان اسلام را یدک بکشد حتی با به هم ریختن اوضاع منطقه و بازداشت برخی از شاهزادگان در داخل عربستان؛ چرا که هدفش رسیدن به قدرت و خدمت به آمریکاست.
این کارشناس غرب آسیا با اشاره به این‌که
آل سعود تسلط کاملی بر اداره امور عربستان ندارد، افزود: عربستان این روزها سهام شرکت نفتی آرامکو را در بورس آمریکا به فروش گذاشته و متوجه این امر نیست که افزایش تنش‌ها در منطقه می‌تواند سهام شرکتش را پایین آورد. از سویی دیگر آمریکایی‌ها هم با حمایت از این‌گونه تنش‌ها تلاش می‌کنند تا بتوانند سهام شرکت آرامکوی عربستان را به ارزانی بخرند. در حال حاضر شاه سعودی مانند آدم احمقی می‌ماند که در حال بریدن شاخه‌ای است که خودش روی آن نشسته ولی متوجه نتایج آن نیست. این حماقت بزرگی است که آل سعود با به وجود آوردن تنش‌های بیشتر در منطقه در حال فروختن مملکت‌شان به بیگانگان است.
مشاور وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه با پایان یافتن خطر گروه‌های تروریستی تکفیری عربستان در اندیشه فتنه جدیدی در منطقه است، اظهار داشت: اگر می‌بینیم که سعد حریری
نخست وزیر لبنان در عربستان برکناری خودش را اعلام می‌کند، نشان دهنده این است که سعودی‌ها در فکر و اندیشه به وجود آوردن فتنه جدیدی در منطقه هستند. باید به حریری گفت حیف که یک ژن از پدرش ارث نبرده و کاری خلاف عزت لبنان انجام داد. هم لبنان را حقیر کرد و هم
خانواده‌اش را. آل سعود در تلاش است تا با این‌گونه حربه‌های جدید، میزان تنش در منطقه را افزایش دهد.

captcha
شماره‌های پیشین