352
دوشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۶
4

قاب خبر

دبیرکل حزب الله آخرین تحولات پیرامون استعفای حریری را تشریح کرد

نصرالله: تا پنج‌شنبه منتظر می مانیم

سعد الحریری نخست وزیر لبنان که استعفای خود را در میان بهت و تعجب لبنانی‌ها از رسانه‌های عربستان سعودی اعلام کرد، با پاسخ سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان همراه شد. سید حسن نصرالله شب گذشته با اشاره به استعفای سعد الحریری این امر را دخالت مستقیم سعودی‌ها در امور داخلی لبنان دانست و آن را غیر قابل قبول توصیف کرد. او همچنین از ریاض خواست تا در این باره پاسخگو باشد؛ چرا که علت اصلی این استعفا در عربستان است نه لبنان.

صبح نو

دبیرکل حزب الله آخرین تحولات پیرامون استعفای حریری را تشریح کرد

نصرالله: تا پنج‌شنبه منتظر می مانیم

سعد الحریری نخست وزیر لبنان که استعفای خود را در میان بهت و تعجب لبنانی‌ها از رسانه‌های عربستان سعودی اعلام کرد، با پاسخ سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان همراه شد. سید حسن نصرالله شب گذشته با اشاره به استعفای سعد الحریری این امر را دخالت مستقیم سعودی‌ها در امور داخلی لبنان دانست و آن را غیر قابل قبول توصیف کرد. او همچنین از ریاض خواست تا در این باره پاسخگو باشد؛ چرا که علت اصلی این استعفا در عربستان است نه لبنان.

عربستان حریری را برای استعفا مجبور کرد
سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان شب گذشته در یک نطق تلویزیونی  اظهارداشت: چند روز پیش یکی از مقامات سعودی سخنانی را درباره لبنان و حزب‌الله مطرح و درباره حذف حزب‌الله از دولت صحبت کرد و در این زمینه نیز به تهدیداتی پرداخت و پس از آن حریری را به سرعت به عربستان فراخواندند و این خبری حتمی بوده، چون حریری پس از فراخوانده شدن توسط عربستان تمامی دیدارهای خود را لغو و به عربستان
سفر کرد.
دبیر کل حزب‌الله لبنان در ادامه این سخنرانی گفت: همگان در سفر نخست حریری به عربستان انتظار داشتند که دولت منحل شود اما زمانی که وی از عربستان بازگشت، در جلسه هیات وزیران به همه و به صورت‌های مختلف، گفت که عربستان ثبات و امنیت در لبنان و باقی ماندن دولت و مذاکره بین لبنانی‌ها را تأیید می‌کند و وی وعده‌هایی را از مقامات سعودی درباره کمک‌های بزرگ به لبنان دریافت کرده و لبنان در کنفرانس پاریس 4 مشارکت خواهد کرد.
پس از آن نیز نشست کمیسیون وزارتی در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه برگزار شد و پس از آن، حریری به عربستان رفت و از آنجا استعفای خود را
اعلام کرد.
وی با اشاره به اینکه منتظر علت اصلی استعفای حریری می‌مانیم، اظهارداشت: استعفای سعد الحریری تصمیم دیکته‎ای عربستان بود؛ به گونه‎ای که وی مجبور به استعفا شد.آیا سعودی‌ها اجازه بازگشت حریری به لبنان را خواهند داد یا او هم بازداشت شده است؟ آیا این امر به تلاش برای تصاحب تخت پادشاهی در عربستان ارتباطی
دارد؟

راه گفت وگو تا پنجشنبه باز است
نصرالله با اشاره به این که راه گفت وگو در این باره باز است، تصریح کرد: همه رهبران سیاسی در لبنان به این امر واقف هستند که راه گفتمان باز است. تنش‌های سیاسی و آشوب به نفع هیچ کس نیست.  این روابط و تماس تا بازگشت حریری تا روز پنج شنبه ادامه دارد،  البته اگر به او اجازه بازگشت بدهند. اجازه دخالت در آرامش لبنان را به هیچ کس نمی‌دهیم.
وی با اشاره به اینکه فقط شبکه العربیه از ترور حریری سخن گفته وهمه دستگاه‌های امنیتی لبنان آن را تکذیب کرده‌اند، عنوان کرد: طرح شایعه تلاش برای ترور حریری، تلاشی برای توجیه ممانعت از بازگشت او به کشور است. شایعه دیگری که مطرح شده، این است که استعفای حریری، پیش‌زمینه حمله اسرائیل به لبنان است. هرگونه تجاوز دشمن اسرائیلی به لبنان، بر اساس محاسبات اسرائیل است؛ اسرائیل برای عربستان سعودی
کار نمی‌کند.

امکان حمله عربستان به لبنان غیر ممکن است
نصرالله، شایعه حمله عربستان به لبنان را غیرمنطقی و غیرممکن دانست و گفت: شایعه سوم این است که ولی‌عهد عربستان برای حمله به لبنان، با فرماندهان نظامی سعودی جلسه گذاشته است. ائتلاف سعودی از کجا می‌خواهد حزب‌الله را هدف قرار دهد؟ از فلسطین اشغالی، از سوریه، از بحرین؟ سخن گفتن درباره حمله عربستان به لبنان غیر منطقی است چرا که امکان آن وجود ندارد. باید ببینیم این کشور با بازداشت‌هایی که به راه انداخته، به کدام سو می‌رود.
امروز هر جنگی بیش از هر زمان دیگری برای اسرائیل زیان آور است
دبیر کل حزب الله لبنان، در ادامه، به شایعه حمله اسراییل به لبنان اشاره کرد و ادامه داد: شایعه دیگری که مطرح شده، این است که استعفای حریری مقدمه‌ای برای جنگ اسرائیل است. اینجا به لبنانی‌ها می‌گویم که اسرائیل در راستای منافع عربستان اقدام نخواهد کرد بلکه بر اساس منافع آمریکا و منافع خودش عمل می‌کند؛ البته حمله اسرائیل به لبنان را نمی‌توان به صورت کامل نفی کرد بلکه این حمله تابع محاسبات اسرائیلی‌ها بوده و اسرائیلی‌ها بر این موضوع متفق هستند که اسرائیل هرگز وارد جنگ با لبنان نخواهد شد، مگر آنکه این جنگ کوتاه و دستاوردهای عالی و پیروزی در آن تضمین شده باشد. در اسرائیل درباره هرگونه جنگ با لبنان هشدار داده شده چون نتایج استراتژیک آن بر موجودیت اسرائیل بسیار زیاد خواهد بود.
دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: به شما می‌گویم که در محاسبات اسرائیل برای حمله به لبنان، وجود یا عدم وجود نخست وزیر دولت تاثیری ندارد و امروز هر جنگی، بیش از هر زمان دیگری، برای اسرائیل زیان آور است.

دعوت به آرامش
وی افزود: بر اساس آن چیزی که گفته شد، ما در حزب‌الله اولاً به آرامش و صبر و منتظر ماندن برای شفاف شدن موضوع تاکید داشته و خواستار آن هستیم که اهمیتی به شایعه‌ها و برخی تحلیل‌هایی که به آن خواهیم پرداخت، ندهید. دوم، ما بر امنیت و ثبات در لبنان تاکید داشته و از تمام لبنانی‌ها می‌خواهیم که هیچ نگرانی و ترسی به خود راه ندهند. رویدادی که اتفاق افتاد، باعث اضطراب ما نخواهد شد و با آرامش و احساس مسوولیت ملی و محافظت از امنیت و صلح در منطقه‌ای که مملو از درگیری‌ها و بحران‌هاست، رفتار خواهیم کرد.
نصرالله تصریح کرد: دلیل سخنرانی من رویداد سیاسی اخیر که همان استعفای «سعد الحریری» رییس دولت بوده و به تحولات در منطقه و رویدادها با وجود اهمیت آن نخواهم پرداخت و این موضوعات را در سخنرانی روز جمعه و به مناسبت بزرگداشت روز شهیدان حزب‌الله مطرح خواهم کرد.

captcha
شماره‌های پیشین