352
دوشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۶
15
صالح دلدم از «خودسر» به «صبح نو» گفت

اعضای پروانه ساخت فیلمنامه را نخوانده‌اند

صالح دلدم با تاکید برکپی بودن فیلمنامه فیلم «خودسر» از داستان خودش، نوروزبیگی را متهم به عدم امانت‌داری کرده است.

خبر

صبح نو

صالح دلدم از «خودسر» به «صبح نو» گفت

اعضای پروانه ساخت فیلمنامه را نخوانده‌اند

صالح دلدم با تاکید برکپی بودن فیلمنامه فیلم «خودسر» از داستان خودش، نوروزبیگی را متهم به عدم امانت‌داری کرده است.

روز گذشته گزارشی درباره فیلم «خودسر» به کارگردانی آقای کمال تبریزی و تهیه‌کنندگی آقای جواد نوروزبیگی در«صبح نو» منتشر شد که در آن، جواد نوروزبیگی ادعای آقای صالح دلدم، مبنی بر کپی بودن داستان خودسر از فیلمنامه‌اش را تکذیب کرد؛ اما صالح دلدم طی تماسی با «صبح نو» مصاحبه نوروزبیگی را رد کرده است.

فیلمساز زنی که موردحمایت‌علی‌جنتی‌بود
«صالح دلدم» به «صبح نو» گفت: یک سری مسائل را آقای نوروزبیگی گفته که خلاف واقعیت را نشان می‌دهد. اولاً این ملاقات که آقای نوروزبیگی گفته، سه سال پیش نبوده و دو سال پیش بوده است. او به دفتر آقای کواکبیان آمد و گفت، فیلمنامه بنده یعنی «خانم اصلاح طلب آقای اصول‌گرا» را می‌خواهد با یک خانمی به‌نام «بهاره صادقی»کار کند. گفتند با آقای «علی جنتی» وزیر ارشاد صحبت کرده‌ایم و قرار است از این خانم حمایت کند.
 
عضوحزب‌بودم
«دلدم» درباره ارتباطش با کواکبیان افزود: بنده عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری بودم و غیر از آن مسوول شاخه هنرمندان هم بودم.
من پیشنهاد دادم به عنوان یک حزب بیاییم و فیلم بسازیم تا در ایران جا بیندازیم موقع انتخابات نباید صرفاً کار سیاسی انجام دهیم؛کار فرهنگی هم انجام دهیم و قرار شد این فیلم را بسازیم.
این کار مصوب شورای مرکزی حزب بود. بعد از این جریان آقای نوروزبیگی آمد و گفت ما می‌خواهیم این فیلم را بسازیم و من گفتم آقای نوروزبیگی من فیلمنامه را واگذار نمی‌کنم؛ فیلمنامه را خودم نوشته‌ام و خودم می‌خواهم بسازم وبه هر قیمتی که بگویید آن را واگذار نمی‌کنم.

بااستعفای‌وزیرتولیدکنسل‌شد
«دلدم» ادامه داد: ماجرای استعفای آقای جنتی پیش آمد و حمایتی که قرار بود از این فیلم بشودکه توسط آقای نوروزبیگی و آن خانم ساخته شود هم منتفی شد. آن موقع اتفاقاً آقای نوروزبیگی صحبتی با من‌کرد و گفت: خب شما این خانم را قبول ندارید من «کمال تبریزی» را می‌خواهم بگذارم کارگردان و شما دستیار و نویسنده باش؛ گفتم من قبول نمی‌کنم.
 
ویشگاآسایش‌پیشنهادمن‌بود
این کارگردان درباره بازیگران این فیلم بیان کرد: پیشنهاد من بود که «ویشگا آسایش» این نقش را بازی کند. آقای نوروزبیگی هم دنبال این بود که «محسن تنابنده»را نقش مقابل بگذارد. این قضیه دیگر مسکوت ماند. تا اینکه به ما خبر دادند ایشان رفته با طرح کلی فیلمنامه من فیلمی به اسم خودسر بسازد.
 
خبردقیق‌دارم
صالح دلدم درباره چگونگی اطلاعش از کپی بودن فیلمنامه گفت: من هم از داخل ارشاد و هم از عواملی که با او کار می‌کنند خبر دقیق دارم. نشان به این نشان که هر کسی اصل فیلمنامه را از او طلب کرده، ارائه نداده و گفته در حال بازنویسی است. گفتند نویسنده چه کسی است؟ گفته یک روزنامه‌نگار!

شکایت‌کرده‌ام
«دلدم» درباره شکایتش درباره این اتفاق بیان کرد: به دادسرای رسانه شکایت کردم تا از وقوع جرم پیشگیری کنم.
سال 91 این فیلمنامه را در دفتر حقوقی وزارت ارشاد ثبت کردم. برفیلمنامه‌ای که نوروزبیگی می‌خواهد بسازد روح داستان من حاکم است. فقط یک جاهایی تغییراتی جزئی داده شده است. نوروزبیگی تا حالا دو بار دورخیز کرده تا این فیلمنامه من را کار کند.

پول‌بیار، فیلم‌بساز
این کارگردان درباره سرمایه این فیلم بیان کرد: نکته جالب این است ایشان اصرار داشت از طریق آقای کواکبیان و ارتباطاتی که دارد یک پولی جورکنیم تا وی قبول کند من کارگردان باشم. بنده هم گفتم من چنین کاری نمی‌کنم. کارگردان هستم و شما وقتی تهیه‌کننده هستی خودت باید پول بدهی. متاسفانه سینمای ما مد شده یک سری آدم کارت در جیب است و اسم خودشان را گذاشته‌اند تهیه‌کننده و با استفاده از بانک و به عنوان اینکه مشاور فرهنگی اقتصادی فلان بانک هستند یک سری فیلم ورشکسته می‌سازند، اسم خودشان را هم می‌گذارند تهیه‌کننده.

برخی‌تهیه‌کنندگان‌باج‌گیرند
«دلدم» درباره این که چرا تاکنون فیلم را نساخته، افزود: ما الان مشکلی داریم وآن این است که بنده به‌عنوان کار اولی حساب می‌شوم. من 9سال به‌عنوان نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان تله فیلم کارکردم اما در سینما به ما می‌گویند کار اولی. مد شده تهیه‌کنندگان می‌گویند چقدر پول می آوری؟ ارشاد هم هیچ نظارتی ندارد.
چه تهیه‌کننده‌ای هستند که پول از کارگردان می‌خواهند؟ این وضعیت سینمای ما شده و بنده هم دنبال حقیقت قضیه نبودم که بخواهم باج به کسی بدهم یعنی بنده پول جور کنم. نمی‌شود فکر مال من باشد فیلمنامه و سودش مال آنها باشد.

کواکبیان‌سوءاستفاده‌کرد
صالح دلدم درباره روند ساخت فیلمش گفت: ما در پیش‌تولید آن هستیم. من بعد از سال‌ها توانستم با دوندگی سرمایه‌اش را جور کنم. تهیه‌کننده را هم عوض کردم. یک علت ساخته نشدن این فیلم آقای کواکبیان بود به خاطر اینکه ایشان سررشته‌ای از سینما ندارد و دم انتخابات مجلس سال 94 در حقیقت راه افتاده بود برای اینکه استفاده رسانه‌ای بکند از این قضیه.
ما از کواکبیان بازی خوردیم، چون او استفاده خبری‌اش را کرد ولی ما موفق نشدیم. یادم است به من گفت: من چه نماینده بشوم چه نشوم این فیلم را می‌سازیم. فیلمی که مسعود ده‌نمکی انگشت به دهان بماند! دقیقاً فردای انتخابات زد زیر تمام این حرف‌هایش.

می‌گویندفیلمنامه‌رانخوانده‌ایم
«دلدم» ادامه داد: انتقادی که به وزارت ارشاد دارم این است که چطور وزارت ارشاد به یک فیلمنامه‌ای موافقت اصولی داده بعد همان فیلمنامه را شخص دیگری تغییر نام می‌دهد و می‌آورد در ارشاد و دوباره پروانه می‌گیرد؟ آن هم با اسمی و عواملی دیگر. به آقای فرجی به‌عنوان مدیر کل می‌گویم فیلمنامه آقایان نوروزبیگی و تبریزی را مگر نخوانده‌اید؟ می‌گویند نه من نخوانده‌ام!

 

captcha
شماره‌های پیشین