352
دوشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۶
13
نگاهی به پرفروش‌های موسیقی در 6ماه نخست سال 96

صدرنشینی پاپ‌ها

سایت «بیپ‌تونز» در چند سال اخیر به عنوان بزرگ‌ترین مرجع دیجیتال فروش موسیقی، آمارهایی از بازار موسیقی ایران پخش کرده است. شاید این آمار از نظر تعداد با آمار فروش فیزیکی مشابه نباشد (که در همه دنیا نیز همین ‌گونه است) اما کاملاً به‌روز بوده و از طرفی کلیت شفافی از تناسب فروش آثار در سبک‌های مختلف نیز به دست می‌دهد که می‌تواند برای هنرمندان و اهالی موسیقی بسیار مفید باشد. در ادامه نگاهی داریم به 10 آلبوم پرفروش نیمه نخست سال جاری.

خبر

صبح نو

نگاهی به پرفروش‌های موسیقی در 6ماه نخست سال 96

صدرنشینی پاپ‌ها

سایت «بیپ‌تونز» در چند سال اخیر به عنوان بزرگ‌ترین مرجع دیجیتال فروش موسیقی، آمارهایی از بازار موسیقی ایران پخش کرده است. شاید این آمار از نظر تعداد با آمار فروش فیزیکی مشابه نباشد (که در همه دنیا نیز همین ‌گونه است) اما کاملاً به‌روز بوده و از طرفی کلیت شفافی از تناسب فروش آثار در سبک‌های مختلف نیز به دست می‌دهد که می‌تواند برای هنرمندان و اهالی موسیقی بسیار مفید باشد. در ادامه نگاهی داریم به 10 آلبوم پرفروش نیمه نخست سال جاری.

از نکات جالب توجه اینکه در این 10 آلبوم، 6 آلبوم پاپ مشاهده می‌کنیم که دو «آلبوم ‌اولی» در میان آنها دیده می‌شوند، همچنین دو آلبوم از ژانر تلفیقی حضور دارند و «حسین علیزاده» و «علیرضا قربانی» نیز نمایندگان موسیقی سنتی‌اند.

دیوونه‌بازی
در نیمه نخست سال ۹۶ آلبوم «دیوونه بازی» از «ماکان بند» در صدر فروش این سایت قرار داشته است. این در حالی است که «ماکان بند» رکورد پرفروش‌ترین آلبوم ‌اولی در تاریخ فروش این سایت را نیز از آن خود کرده، آقایان روهام هادیان و امیر مقاره، کار بزرگی را انجام داده‌ و گوی سبقت را از باسابقه‌های امسال ربوده‌اند.
نخستین آلبوم رسمی گروه «ماکان بند» در سبک پاپ به اجرا در آمده و تمامی قطعات آن در فضای الکترونیک تنظیم شده‌اند. نوای ساکسیفون روی موسیقی الکترونیک و آواز پاپ از خصوصیات اصلی آثار این آلبوم است.
این اثر شامل ۱۲ قطعه باعناوین «نرو»، «شیک»، «با تو آرومم»، «چشمای تو»، «پنجره»، «بازیچه»، «دیوونه بازی»، «ای داد»، «مثل کوه»، «این خیابونا»، «بارون» و «هر بار این درو» هستند.
فضای آلبوم «دیوونه‌بازی» با موسیقی پاپ ایرانی که هر روزه می‌شنویم متفاوت است.
 تنظیم الکترونیک قطعات تا حدودی به آثار گروه «چارتار» نزدیک است و در‌عین‌حال کلیت آثار بسیار به موسیقی پاپ نزدیک‌تر است. جایگاه موسیقی «ماکان بند» را جایی بین موسیقی تلفیقی الکترونیک، پاپ، هاوس و هیپ‌‌هاپ باید دانست.

یعنی درد
 ستاره‌ای چون آقای رضا صادقی امسال با آلبوم «یعنی درد» در جایگاه دوم قرار گرفت. آلبوم صادقی در کنار تک‌آهنگ‌های نسبتاً پرتعداد و موفق این هنرمند، فروشی عالی داشت.
جدیدترین آلبوم صادقی با دوازده قطعه به‌نام‌های «حال بارون»، «یعنی درد»، «همه اون روزا»، «من و یادت»، «معصومانه»، «دل دلا»، «یه چیزی کمه»، «آروم برم»، «همه‌چی‌خوبه»، «اولین بارون»، «من دوست دارم» و «دیگه تموم شد» منتشر شده است.جدیدترین آلبوم رضا صادقی تحت امتیاز موسسه «آوای هنر» و به تهیه‌کنندگی آقای محمد جلیل‌پور منتشر شده و شرکت «هنر اول» نیز وظیفه توزیع و پخش آن را بر عهده دارد. «علی نیکونیا» نیز مدیر اجرایی این اثر بوده است.

دوباره حامد
«دوباره عشق» از «حامد همایون»، جایگاه سوم را در این جدول داشت و دومین آلبوم ‌اولی این لیست محسوب می‌شود.
این مجموعه به تهیه‌کنندگی شرکت «ترانه شرقی» به مدیریت «محسن رجب‌پور» و از سوی شرکت «هنر اول» در بازار توزیع شده است. آلبوم حامد همایون با 18 قطعه در اختیار مخاطبان قرار گرفته که البته از این تعداد، 6 قطعه جدید است.
12قطعه دیگر هم منتخبی از تک‌آهنگ‌های خاطره‌انگیز این پدیده جوان موسیقی پاپ است که طی یک سال اخیر در فضای مجازی منتشر شده بود. «دیوونگی»، «قسمت»، «چه عشقی»، «نگاهم کن»، «دوباره عشق» و «می‌روم» عناوین قطعات جدید این آلبوم است.
آقایان سهیل حسینی، محمدرضا نظری و خانم‌ها ندا حاتمی، آرزو مرجانی، مریم زاهدی و المیرا بهشتی ترانه‌سرایان آلبوم «دوباره عشق» هستند.

به یاد پالت
چهارمین آلبوم در رتبه‌بندی پرفروش‌های دیجیتال از آن آلبوم «مدونای» شد. گروه «دنگ شو» اولین گروه غیر پاپ این لیست به‌شمار می‌رود و می‌توان گفت که نقش موثری در ایجاد تنوع در ذائقه موسیقایی مخاطبان ایرانی داشته است.
این آلبوم شامل 10 قطعه با نام‌های «باد گناهکار»، «خطا کردم»، «خطا نیست»، «عطار»، «چی‌زی»، «به شط»، «خلیج»، «حباب»، «خورشید می‌شوم» و «آخر قصه» است.
آهنگسازی، تنظیم و ترانه‌ اغلب آثار این مجموعه توسط آقایان طا‌ها پارسا، رضا شایا، میلاد باقری و سایر اعضای گروه انجام شده و در کنارش زنده‌یاد افشین یداللهی هم ترانه «آخر قصه» را سروده است.
آلبوم «مَدّ و نای» توسط موسسه فرهنگى هنرى آواى فروهر به مدیریت آقایان محمد حاتم‌پور و مجتبى حاتم‌پور منتشر شده است.

آلبوم‌های دیگر
«گروه سون» نیز در شش ماهه اول سال ۹۶ فروش بالایی داشته است و توانسته با آلبوم «دنیای بعد تو» در رده پنجم قرار بگیرند.
در واقع، در پنج پرفروش نخست شاهد حضور سه گروه هستیم و شاید این موضوع نشانگر آن است که برای بازار موسیقی فعلی، گروه‌ها جذابیتی بیشتر از قبل دارند.
 «چه حال خوبیه» از «سامان جلیلی» با فروش بسیار خوبی که داشت، توانست در رده ششم قرار گیرد.
آلبوم «فروغ» علیرضا قربانی با همکاری «سامان صمیمی» نخستین آلبوم کلاسیک ایرانی این لیست است که توانست یکی از آلبوم‌های موفق بازار و موفق‌ترین آلبوم موسیقی سنتی باشد.
رده هشتم به آخرین اثر «مازیار فلاحی» با عنوان «یادم تو را فراموش» اختصاص داشت، این هنرمند توانست بعد از سه سال، حضوری موفق در بازار موسیقی داشته باشد.
«غمنومه فریدون» نیز طی چند هفته، جزو پرفروش ترین‌های هفته بیپ‌تونز بود و در نهایت نهمین آلبوم در 6ماهه نخست سال شد.
این اثر یک قصه موزیکال است که «حسین علیزاده» آهنگساز آن بوده، «پیمان قدیمی» به‌عنوان نویسنده و کارگردان و بازیگران برجسته‌ای نیز صداپیشگان آن بوده‌اند.
 در نهایت آلبوم «تمام ناتمام» از گروه «پالت» دهمین آلبوم این لیست است. «تمام ناتمام» یکی از کنسرت‌های گروه «پالت» است که نسخه تصویری آن نیز همزمان با نسخه صوتی اش منتشر شده است.

 

captcha
شماره‌های پیشین